עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

הקרב על הזנת האנושות הוכרע. בשנים 1970 ו-1980 מאות מיליוני אנשים יגוועו ברעב על אף
מבצעי ההצלה המאומצים שנערכים היום. במועד מאוחר זה שום דבר לא יכול יותר
למנוע  עלייה משמעותית שתחול בשיעור התמותה בעולם.  The Population Bomb  1968

המהדורה המודרנית של תומס מלתוס, פול ארליך הוא נביא הזעם הקולני והעיקש ביותר של מכת הרעב שתשמיד את האנושות בשל צפיפות האוכלוסין ההולכת וגוברת.

פול ארליך נולד בשנת 1932 בפילדלפיה. את ילדותו הוא בילה - לדבריו - ברדיפה אחר פרפרים ובביתור צפרדעים. הוא התמחה באנטומולוגיה -חקר החרקים- עם דגש על Lepidoptera פרפרים, ושימש מרצה לביולוגיה באוניברסיטת סטנדפורד. הוא מוכר ברבים בזכות עבודותיו ופרסומיו בדבר סכנות צפיפות האוכלוסין ואזעקות יום-הדין ההולך וקרב שלו.

סימון, יריבו הראשי של ארליך קבל על כך שבניגוד לקסנדרה המיתולוגית שהקללה שהוטלה עליה אמרה שהיא תחזה נכון את העתיד אך איש לא יאמין לה, על ארליך הוטלה הברכה שלמרות שכל נבואותיו שגויות, כולם -כמעט - יאמינו לו.

העובדה שתחזיותיו מתבררות כשגויות לא מטרידה את ארליך. הוא מציע אסון גלובלי אחר או דוחה את המועד של ההכחדה הטוטלית.

בשורות אפוקליפטיות נמכרות טוב אומר ברוס סטרלינג ואכן ספרו של ארליך The Population Bomb נמכר במיליוני עותקים והפך - בנושא הסביבתי - לרב-מכר הגדול ביותר של כל הזמנים וזיכה את מחברו בפרסים יוקרתיים ובמענקים נדיבים.

ה"פשלה" המפורסמת ביותר של ארליך הייתה ההתערבות שהוא ערך עם הכלכלן Julian Simon. ארליך סירב לקיים דיון פומבי ולהתעמת עם סימון-אישיות שולית, לדבריו-בדבר נבואותיו האפוקליפטיות לכן סימון מצא דרך מקורית לקרוא תיגר על תחזיות האימה של "מלתוס המודרני". אם התיאוריה של ארליך נכונה וצפיפות האוכלוסייה תגבר, הרי המשאבים הטבעיים יתדלדלו ומחירם יעלה. מכיוון שהתיאוריה שגויה, טען סיימון, הוא מתערב על כך שמחיר המשאבים הטבעיים בעוד 10 שנים לא יעלה ויהיה אף נמוך יותר. הפרש המחירים ינתן לצד המנצח. ב-1980 ארליך בחר בחמש מתכות. ב-1990הוא העביר צ'ק על-סך $ 576 לסימון המנצח.

.

Paul Ehrlich
 
 
 

 
 


 

 


 
 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק