עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.


"כאשר שמעתי לראשונה על מחשבים הבנתי, מניסיוני כמפעיל מכ"ם, שאם המכונות האלה מסוגלות להראות נתונים על תדפיסים וכרטיסיות מנוקבות, הן יכולות לצייר או לכתוב אותם על מסכים. קישרתי בין מסך cathode ray, מעבד מידע ואמצעי לייצוג סמלים והכל התחוור לי בחצי שעה".

דגלס אנגלברט נולד ב-1925 ליד פורטלנד, אורגון. הוא היה הנכד של חלוצי המערב ואת ילדותו - בתקופת השפל הכלכלי הגדול -הוא עבר בחווה קטנה ליד פורטלנד. במלחמת העולם השנייה הוא קטע את לימודיו - הנדסת חשמל - והתגייס לחיל הים שם הוא שרת כטכנאי רדאר. עם תום לימודיו הוא החל לעבוד כטכנאי בחברה שלימים תהיה לנאס"א. אולם שגרת עבודתו לא סיפקה אותו ואנגלברט יצא לחפש אתגרים נועזים יותר שיאפשרו לו לממש את מאוויו לתרום ולהועיל.

אנגלברט הוא אידאליסט שלא יודע פשרות ותכונה  זו עמדה לו לרועץ לאורך כל חייו המקצועיים. הוא נאבק במשך 30 שנים להגשמת חלומו ללא חת ומבלי להירתע ולא פעם מתוך התנגשות חזיתית עם מקבלי ההחלטות.

במהלך שרותו הצבאי מאמרו של ונוור בוש "As We May Think" נקלע במקרה בדרכו ונטע בו את הזרע ממנו ייוולד החלום: הטכנולוגיה לעיבוד מידע יכולה לשמש להעצמת הזיכרון והאינטליגנציה האנושית. הרעיון "להעצמת האינטליגנציה" היה מהפכני ו"מטורף" כל כך שאלה ששמעו עליו ייעצו לו לא לגלות אותו לאיש.

בחודש בו הספוטניק שולח לחלל, אנגלברט התקבל לעבודה ב-Stanford Research Institute שעסק במחקרים על היישומים המדעיים, הצבאיים והמסחריים של המחשב.

המצע "להעצמת האינטליגנציה" פורסם ב-1963 תחת הכותרת:

A Conceptual framework for the Augmentation of Man's Intellect

"בהגברת האינטלקט האנושי אנו מתכוונים להעצים את יכולתו של האדם להתמודד עם מצב בעייתי מורכב, לרכוש הבנה שתהלום את צרכיו הייחודיים ולהפיק פתרונות לבעיות. יכולת מוגברת פירושה שההבנה תושג במהירות רבה יותר, שההבנה שתושג תהיה טובה יותר, שמידה יעילה של הבנה תושג גם במקום בו המצב היה מורכב מדי, שהפתרונות יופקו במהירות גדולה יותר, שהפתרונות יהיו טובים יותר ושפתרונות יימצאו גם במקום שבו האדם לא ידע למצוא לפני כן."

ליקליידר ובוב טיילור, המנהל החדש של ARPA , זיהו את הפוטנציאל הטמון בחלומו של אנגלברט וב-1964 הם הציעו לו מענק נדיב להקמת Augmentation Research Center שיוציא לפועל את רעיונותיו. אנגלברט גייס צוות מהמוחות המבריקים ביותר והחל במימוש חלומו: הוא החליף את גליונות הנייר שנפלטו מהמחשב בייצוג נתונים על צג, המציא את העכבר ויזם את מעבד התמלילים ואת יסודות סביבת התקשורת הממוחשבת של היום. ב-1968 אנגלברט ערך - בפני קהל של מומחים המומים ומתפעלים את התצוגה - שהפכה לאגדה- של הישגי חלומו. התצוגה המהפכנית מתוארת בצבעוניות רבה בפרק The Loneliness of a Long-Distance Thinker בספרו Tools for Thought של ריינגולד.

ב-1975 לאחר רצף של סכסוכים ואי-הבנות, ARPA הפסיק את מימון ARC. רוב אנשי הצוות עברו ל"אדריכל של המידע העתידי" למעבדה רבת משאבים למדעי המחשב של Xerox Palo Alto Research Center PARC. אנגלברט פוטר מהמעבדה להעצמת האינטליגנציה שהוא בעצמו הקים.

על הקמתה ונפילתה של "המעבדה להעצמת האינטליגנציה" ניתן לקרוא בספרו של הסוציולוג והיסטוריון המדע Thierry Bardini בספרו: Bootstrapping: Douglas Engelbart, Coevolution, and the Origins of Personal Computing 2000

עם חלוף השנים החשיבות של התרומות של אנגלברט לעידן הטכנולוגיה והתקשורת התבררה. אותן חברות שזלזלו בחלומו, הרוויחו מיליוני דולרים מתגליותיו. הוא זכה בפרסים ובתעודות הוקרה רבות ובשנת 2000 קיבל מידי ביל קלינטון את ה-National Medal of Technology אות ההוקרה הנעלה ביותר מסוגו בארה"ב.

אנגלברט לא הרפה מחלומו והמשיך לנהל, עם בתו, חברה פרטית Bootstrap Institute שמטרותיה. "לעודד עד כמה שאפשר את היכולת השיתופית של האנושות להתמודד עם בעיות מורכבות ודחופות" .
.


 
 
  
 


 


 


  
 
 


 
 
 
 
 


 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק