עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"אין בזה שום דבר בעל ערך, אנחנו בבית הזה לא נצפה בה ואני לא רוצה אותה בדיאטה האינטלקטואלית
שלך". דברי Philo Farnsworth לבנו על הצפייה בטלוויזיה

משפט זה אינו מפתיע במיוחד עד אשר מתברר שהוא נאמר על-ידי ממציא הטלוויזיה בכבודו ובעצמו.

בראשית המאה ה-20 החל קץ עידן הממציאים הבודדים והשתלטות החברות הגדולות, עם סוללת עורכי הדין שלהן, על התגליות של עובדיהן. גם המצאת הטלוויזיה לוותה בטלטולים משפטיים רבים שעשקו נפשית וכלכלית את יוצרה. פרנסוורט ניצל בנס מאלמוניות וזכה לזכויות יוצרים למרות מתקפות מחץ כבירות של חברות הענק שזממו לגזול ממנו את הבעלות על אחת ההמצאות החשובות והרווחיות ביותר של המאה ה-20

פילו פרנסוורט נולד ב-1906 בקהילה של מורמונים ביוטה. המורמונים אינם צרכנים בולטים של הטכנולוגיה לכן הצטיינותו של פילו הקטן בכל מה שקשור בחשמל  מדהימה כפליים. הפולקלור מספר שכאשר הגנרטור החשמלי של הכפר התקלקל והאיכרים המורמונים בהו בו בחוסר אונים פילו הקטן ניגש ולתדהמת  כולם, תיקן אותו.

את ילדותו הוא עבר בחווה באיידהו. בית-הספר, אליו הוא הגיע ברכיבה על סוס, לא משך אותו במיוחד אך הוא גילה כשרון רב ועניין בולט במדעים. הוא שיכנע את המורה לכימיה להתנדב ולתת לו שיעורים פרטיים ולחוות את דעתו בדבר רעיונות של תגליות מהפכניות שהבשילו במוחו. המורה, Justin Tolman, נעתר לבקשת תלמידו והשניים הקדישו שעות רבות ללמידה ולתכנון התגליות של הנער. טולמן סיפר שפילו, בן ה-15 הסביר לו את תורת היחסות של איינשטיין - שבשנים אלה יצאה לעיתונים - בבהירות רבה יותר מכל הסבר שהוא מצא בספרי המדע. פילו לא שכח את טולמן ובכל הזדמנות הוא ציין את שמו של המורה שלו שהעניק לו השראה וידע בסיסי. גם טולמן זכר את תלמידו הגאון והעיד לטובתו  במשפט זכויות היוצרים על המצאת הטלוויזיה.

את השכלתו פרנסוורט רכש מעיתונים של מדע פופולרי. בגיל 14 הוא קרא מאמר על תחזית של טכנולוגיה עתידית לשידור תמונות למרחקים. כדי לשגר תמונה יש להפוך אותה לזרם חשמלי ובמשטח היעד להפוך את הזרם שוב לתמונה. האגדה מספרת שרעיון השיגור עלה במוחו של פילו הצעיר בשעה שהוא חרש בשדה. הוא הבין שקרן של אלקטרונים יכולה לסרוק תמונה, קו אחר קו, תלם אחר תלם, כמו המחרשה. הוא הגה מתקן שבו יש תמונה על משטח שנמצא בשפופרת ריק, קרן אלקטרונים סורקת את התמונה קו אחר קו ושולחת למשטח היעד אות חשמלי שעצמתו כעצמת הקו שנסרק בתמונה המקורית. על משטח היעד האות החשמלי מומר לקו שעצמתו כעצמת האות החשמלי שמגיע מהתמונה המקורית.

לימודיו באוניברסיטה - אליה הוא התקבל למרות שמאחוריו רק שנתיים של לימודים גבוהים - לא האריכו ימים. בשנה השניה ללימודיו אביו נפטר ופרנסוורט נדרש לפרנס את המשפחה. בגיל 21 פרנסוורט הצליח לגייס קבוצה קטנה של עוזרים שלא פעם עבדו מבלי לקבל משכורת, מצא יזמים שהסכימו להעניק לו תקציבים זעירים מבלי לאיים בהשתלטות על ה-"start-up" הצנוע, שכר מחסן נטוש בסן פרנציסקו ובעזרת אשתו המסורה החל במימוש הטלוויזיה. חלקים רבים של הטלוויזיה העתידית "הומצאו" תוך כדי בנייתה. באחד מימי הסתיו של 1927 פרנסוורט צייר קו לבן על רקע שחור ושידר את "התמונה" לחדר הסמוך שם היא נקלטה על-ידי אשתו וגיסו. ".There you are, electronic television", אמר פילו.

המאבק המשפטי המר על זכויות היוצרים החל. פרנסוורט הותקף על-ידי חברות על עשירות ועורכי דין ממולחים. Justin Tolman המורה שלו מבית-הספר התיכון לא רק העיד לטובתו, הוא גם הציג בפני בית המשפט את השרטוטים של פילו הנער בן ה-15 על רעיונותיו. ב-1934 משרד הפטנטים האמריקאי פסק והעניק את זכויות היוצרים לפרנסוורט.

ביריד העולמי שהתקיים בניו-יורק ב-1939 ניתנה ההזדמנות לקהל הרחב לצפות בשידור פומבי של הנאום הטלוויזיוני הנשיאותי הראשון של פרנקלין רוזוולט.

פרנסוורט לא הספיק להפיק תועלת רבה מהמצאתו. במהלך מלחמת העולם המאמצים הטכנולוגיים פנו לעבר התעשייה הצבאית. לאחר המלחמה, פג תוקף הפטנט של פרנסוורט והחברות הגדולות השתלטו על יצירת ועל שיווק הטלוויזיות. הטלוויזיה עברה מיזעור, הפכה לצבעונית והשתכללה יותר ויותר.

פרנסוורט עבר משבר נפשי קשה ופיתח יחס עוין קיצוני להמצאתו. הוא הרגיש - סיפר בנו - שהוא יצר מפלצת, דרך שבה אנשים רבים יבזבזו את חייהם.

פילו פרנסוורט המציא מעל 165 מכשירים, ציוד להמרת תמונה אופטית לאותות חשמליים, מגברים, שפופרות ריק, סורקים חשמליים ומותגים פוטו-אלקטרוניים למיניהם.

הוא נפטר ב-1971 אחרי שהספיק לראות, שנתיים לפני כן, בטלוויזיה את הנחיתה על הירח.

ב-1983 הודפס בול להנצחת שמו של פרנסוורט והוא מופיע ברשימת 100 המדענים הנבחרים של העיתון .Time.
.

Philo Farnsworth
1906-1971
 
 
  
 

 


 
 
 
 
 


 
 
 
 
 


 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק