עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

My optimism for the future of computing has never been greater

האיש המושמץ ביותר בכפר הגלובלי ואחד מעשירי העולם -ביל גייטס -נולד במשפחה אמידה בסיאטל ארה"ב. את לימודי ביה"ס התיכון הוא השלים ב-Lakeside מוסד פרטי שעודד את תלמידיו לפתח את היכולות האישיות ולהתמקד בתחומי דעת שענינו אותם. גייטס וידידו פאול אלן גילו ענין בעסקים ובמחשבים. כבר בנעוריו גייטס הצטיין במניפולציות עיסקיות וכדי לזכות בדבר היקר מאוד באותם ימים - זמן מחשב - הוא הגה רעיונות יצירתיים ובתמורה לשירותים שהעניק לחברות שונות הוא זכה בגישה חופשית למכונות החישוב הראשונות.

בנוסף לחוש מעולה לעסקים, גייטס הצטיין גם בכושר מנהיגות ובביטחון עצמי רב. כאשר צוות קטן של מתכנתים צעירים שהוא הקים בשם Lakeside Programming Group בקש לפטרו תגובתו הייתה: "תראו, אם באחד הימים תבקשו ממני לחזור לצוות תדעו שאני ארצה לעמוד בראשו. אולם זה יהיה דבר מסוכן מאוד משום שאם אני אנהל אז את הצוות אני ארצה לעמוד בראשו לתמיד".

גייטס וידידו אלן חלמו עוד בנעוריהם להקים חברת מחשבים משלהם. חלומם החל להתממש כאשר הם ראו בכתב העת Popular Electronics את הפרוטוטיפ של Altair ערכת מחשב שכל אחד יכול להרכיב. גייטס התקשר ל- Ed Roberts, אבי ה-Altair והציע לכתוב תוכנת BASIC למחשב.

מעודדים מהצלחת תוכנת BASIC, גייטס ואלן הקימו בשנת 1975 את Microsoft Corporation. כבר בהרכבת צוות עובדי החברה גייטס הוכיח חשיבה מקורית ותועלתנית ממדרגה ראשונה. בראש החברה הוא הושיב את ידידיו משכבר הימים ואת שאר העובדים הוא הרכיב מקרב המצטיינים של בוגרי המכללות. היעדר ניסיון קודם נחשב ליתרון משום שהוא הבטיח עובדים נטולי דעות קדומות ונאמנות מלאה לחברה. החברה החלה בפיתוח גליונות אלקטרוניים, תכנת Microsoft Word וממשקים גרפיים.

החברה החלה להמריא כאשר IBM הזמינה אצלה את מערכת ההפעלה למחשבים האישיים שהיא עמדה לייצר. ה- MS-DOS של מייקרוסופט הפך לתכנת ההפעלה של כל המחשבים האישיים של חברת IBM. אל תכנת ההפעלה הצטרף ה"עכבר" ושלוש שנים מאוחר יותר תכנת ה"חלונות". ב-1986 מייקרוסופט נרשמה בבורסה לניירות ערך וביל גייטס הפך בן לילה למיליונר.

המונופוליזם ושיטות הפעולה העקלקלות והדורסניות של חברת מייקרוסופט גררו תביעות משפטיות רבות ועוררו התמרמרות קשה בקרב הציבור.

אילו אפשר היה "לשבת על הגדר" ולצפות מרחוק במאבק הגרוטסקי שמתנהל בין חברות ההיי-טק יכולנו אולי להנות מהמחזה הטרגי-קומי הסהרורי הזה. אולם, מכיוון שאנחנו החיילים של המאבק והוא מתנהל על ארנקנו -אנחנו לכודים ומעורבים בו בעל כורחנו.

אחת הזירות למאבקי ההשתלטות המונופוליסטית של מייקרוסופט היא פרשיית "מלחמת הדפדפנים".

התחרות בין חברות שונות אמורה לשפר את איכות המותגים ולהוזיל אותם. לא כך בעולם ההיי-טק של הדפדפנים. בשנת 1995 לדפדפן של נטסקייפ עוד לא היה מתחרה רציני והוא שלט על השוק -80%- ביד רמה. חברת מיקרוסופט זיהתה את הפוטנציאל הכביר הטמון במותג, יצרה וצרפה - בחינם - אל "חלונות 95" את אקספלורר, הדפדפן שלה. מרגע זה התחילה התדרדרות בתפוצת הנטסקייפ שהובילה אותה על סף פשיטת רגל. ההשתלטות של מיקרוסופט על השוק נשאה אופי מונופוליסטי והייתה רצופה באין-ספור תביעות ומשפטים. כיבוש שוק הדפדפנים נערך באמצעים נלוזים, אולם מהדורת  אקספלורר 4 הצליחה להכריע ולהעפיל גם מבחינה איכותית, על הדפדפנים של נטסקייפ.

האיבה משבשת את כושר השיפוט. חברת נטסקייפ ניכנסה לסיחרור ובצד המאבקים המשפטיים נגד היריבה היא התחילה לייצר דפדפנים - חינמיים, הפעם - כושלים. נטסקייפ 5 מעולם לא ראה אור. נטסקייפ 6 הראשון היה גדוש בתקלות ובקריסות ורק המהדורה 6.2 התחילה לענות על הציפיות. בניסיונות ההתחדשות, נטסקייפ 6 נוטשת תכונות שאיפיינו את הדפדפנים הקודמים של החברה -כמו למשל בכתיבת ה-Javascript- ונועלת את הגישה לאתרים בפני הלקוחות הנאמנים שלה עצמה.

בשנת 1995 80% מהגולשים עשו זאת בדפדפן של נטסקייפ. בשנת 2001 4.5% מהגולשים צופים באינטרנט דרך הדפדפנים של נטסקייפ ו-95% באמצעות האקספלורר של מיקרוסופט.

Tim Berners-Lee, שהעמיד את עבודותיו - ללא כל תשלום - לרשות הציבור כותב ביולי 1996 ב- Technology Review: "כל מי שמטיח תווית 'this page is best viewed with Browser X' על עמוד אינטרנט משתוקק לימים החשוכים ההם בהם הסיכויים לקרוא מסמך על מחשב אחר, מעבד תמלילים אחר או רשת אחרת היו קלושים ביותר."

היריבות בין החברות, ובעיקר הוומפיריזם של מיקרוסופט, עוררו זעם רב בקרב האינטרנאוטים ואתרי
מרד רבים קמו כדי למחות נגד נסיונות ההשתלטות של בעלי הממון: "המקום שנועד להיות חופשי נחטף, הופקע כדי להפיק ממנו את מירב הכסף האפשרי. הרשת חולקה לאזורים שאתה רשאי לגשת אליהם אם אתה קונה את המותג הנכון. המקום שנועד לאנשים הפך מקום לצרכנים. אם לא נעמוד על המשמר, הכפר הגלובלי ייהפך לערים בהן האנשים יתקבלו בברכה אם יש להם כסף ויגורשו אם אין להם. ניתנה לנו האפשרות לחיות ולתקשר זה עם זה בעולם וירטואלי משותף לכל וטרגי לראות שאנשים מסוימים שוב מקריבים - בעבור כסף - את ההזדמנות הזאת."

לפני מספר שנים, ביל גייטס הודיע על פרישה הדרגתית מניהול חברת מייקרוסופט והקדשה של זמנו לקרן ביל ולינדה גייטס שעוסקת במתן תרומות - בסכומי עתק - למוסדות חינוך ומחקר מדעי.

 .


 
 
  
  


 
 
 
 
 


 
 
 
 
 


 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק