עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

.The 'Net is a waste of time, and that's exactly what's right about it

בפרברי המהפך הדיגיטלי קמה תרבות שוליים שזכתה בכינוי סייבר- פאנק. הסייבר הושאל משמה של. התנועה הקיברנטית והפאנק נגזר מתנועת המחאה הזועמת של צעירי שנות השבעים.

ההשקה של הזרם הספרותי החדש החלה בשנות השמונים המוקדמות של המאה העשרים ע"י חמישה סופרים של מדע בדיוני, William ,Rudy Rucker ,John Shirley ,Lewis Shiner ,Bruce Sterling Gibson. אות הזינוק ניתן ע"י ספרו של  גיבסון Neuromancer שבו מופיע לראשונה ה-cyberspace, עולם תזזיתי, מסוחרר ועגום שנשלט ע"י תאגידי ענק אומניפוטנטיים.

אזרחי הסייברספייס הם סייבורגים - הכלאה, מיזוג בין אדם למכונה: טכנולוגיית-העל המערבת רקמות אורגניות עם שתלים, עם תותבות ממוכנות ומשובטות - בגופם, במוחם - של אזרחי מרחב הסייבר.

"הנירומנסר" זכה בפרסים היוקרתיים של המדע הבדיוני, Hugo ,Nebula ,Philip K Dick, וגם אותם מבקרים שמסרבים להכיר בגדולתו של גיבסון חייבים להודות בכך שהוא שינה את פני המדע הבדיוני של העשור האחרון.

גיבסון מביע את דיעותיו על הטכנולוגיה גם מחוץ לגבולות הבדיוני ודן בעיקר בנושא השימוש באינטרנט למטרות חינוכיות. "I'm not a techie", הוא מודה, "אני לא יודע איך הדברים האלה עובדים, אך אני אוהב את מה שהם עושים ואת התהליכים האנושיים החדשים שהם מחוללים".

אביו של גיבסון היה מנהל בחברת בנייה שעסקה בהקמת מתקנים אטומיים ב- Oak Ridge וילדותו הייתה אפופה באגדות הפרנואידיות שהילכו במקום על הסכנות הגרעיניות. בהיותו בן שש אביו נפטר. אמו לקחה את הילד ושבה לעיירת הולדתה בוירג'יניה. הטראומה של הניתוק הפתאומי מאביו ומחייו המוכרים הפגישה אותו לראשונה עם מדע בדיוני.

הפכתי - מספר גיבסון - לאותו ילד מופנם, תולעת-הספרים שאתם יכולים למצוא בביוגרפיות של רוב הסופרים האמריקאים של המדע הבדיוני.

בגיל 15, אמו - החרדה והמדוכאת כרונית - גילתה הבזק לא-אופייני של תבונה הוריתושלחה אותו לפנימייה באריזונה. גיבסון הצעיר שם בצד את המדע הבדיוני ודברים ילדותיים אחרים והחל לנהל משא ומתן עם גיל ההתבגרות. כאשר הדברים התחילו להשתפר נחתה על גיבסון מכה נוספת - אמו מתה ב"פתאומיות מהממת". לאחר מכן הדברים הלכו והשתבשו. הוא עזב את בית-הספר מבלי לסיים את לימודיו והצטרף אל "מסע הצלב של הילדים" של הימים ההם - כדי להימלט מצו הגיוס - לכיוון קנדה. "התרכזתי בהשתמטות מהגיוס ובלהישאר בחיים תוך כדי ניסיון להיראות כמי שנהנה מ"קיץ של אהבה".

ב-1977, נטול כל אמביציה לקריירה, הוא הסיר את האבק מעל חלומו הישן והחל לכתוב מדע בדיוני. יש לו כתובת אי-מייל אך הוא לא מגלה אותה "Because I need to have a life and waste time and write "

בשנים האחרונות גיבסון מראה נטייה "להתיישר עם הקו" . הרומן שלו Pattern Recognition נכנס לראשונה לרשימת mainstream; bestsellers. הטכנוספירה היא עדיין הזירה של כתביו אך המרד הארסי, המהפכני והמיואש פינה את מקומו לבגרות מעט יותר מפוייסת.
.


 
 
  
 


  


 
 
   

 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק