עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

צורף גרמני המיר בשנת 1440 מתקן לדריכת ענבים למכבש דפוס ושינה את פני העולם.

אתר edge מאגד מאות אנשים ממגוון הקשת  הבין-תחומית שמצטיינים בעשייה ובחשיבה מקורית ויצירתית. כל שנה, עורך האתר נוהג "לשלח" שאלה לחלל הסייברספייס ובמהלך השנה הבאה ללקט ולפרסם את התשובות. לשאלת 1998 : מה הייתה ההמצאה החשובה ביותר של 2.000 השנים האחרונות? רוב המשיבים ציינו את הדפוס של גוטנברג.

האיש שיצר את האמצעי להנצחת מידע לדורות הבאים לא הותיר פרטים רבים על עצמו ועל חייו. גוטנברג נולד במשפחת אצולה בעיר מינץ, גרמניה, בשנת 1397. בגיל 30, בשל סיכסוכים בין האצולה לבין מועצת העיר והגילדות הוא גורש ונאלץ לעבור לשטרסבורג שם הוא החל את ניסוייו ביצירת מכבש הדפוס.

באירופה של הימים ההם ספרים נכתבו ביד בכתב גוטי מקושט. צורף במקצועו, גוטנברג הגה את הרעיון להשתמש בטכניקות של עיבוד מתכת - יציקה, הטבעה - לייצור המוני של ספרים. הוא המציא את הגלופה בעלת הרוחב המשתנה ושכלל תערובת של עופרת, אנטימון ובדיל, עיצב 300 אותיות יצוקות שאותן ניתן היה לסדר בתבניות שהוכנסו למכבש לתהליך ההדפסה. עדויות מ-1450 מצביעות על כך שהדפוס של גוטנברג הגיע בתקופה זו לרמה של הדפסת לוחות שנה ומילונים.

כדי לממן את ניסוייו גוטנברג לווה כסף וכאשר הוא לא הצליח להחזיר את ההלואה הוא איבד את בית הדפוס ואת מחצית מכמות ספרי התנ"ך-המפעל החשוב הראשון של ההדפסה. גוטנברג לא נהג לחתום את שמו על עבודותיו וסכנת האלמוניות רחפה מעליו עד אשר ההגמון של מינץ שידע להעריך את גדולתו של האיש ציין במכתב המלצה את פועלו, מינה אותו למשרת courtier והעניק לו סיוע כלכלי. גוטנברג סיים את חייו ברווחה כלכלית וחברתית ב-1468, בעיר הולדתו, מינץ.

תוך שלושה עשורים הדפוס התפשט באירופה והפך לאמצעי שדרכו הרנסנס, ההומניסטים שהחייו את העניין בהשכלה ובספרי המופת, עבר מתרבות לתרבות. לימים, הספר המודפס הפך למתווך בתהפוכות הפוליטיות, הדמוקרטיות, החברתיות והתרבותיות של המאות הבאות.

אליזבט אייזנשטיין, היסטוריונית של המדע ומומחית לתקופת הרנסנס, עוקבת בספרה

The Printing Press as an Agent of Change: Communications
and Cultural Transformations in Early- modern Europe

אחר ההתפתחויות ההיסטוריות שבאו בעקבות המצאת גוטנברג. התרומה הראשונה במעלה של הדפוס היא ההרחבה עצומה של מגוון המידע הרשמיבר-הבדיקה, אשר המריץ את החברה המערבית לפתח ולמקצע תחומי דעת חדשים. הדפוס הוליד את מהפך הסטנדרטיזציה של מפות לוחות שנה, לוחות-זמנים, מילונים, ספרים, קטלוגים, עיתונים והעניק לאיש החברה המערבית את היכולת ליצור רציונליזציה, לקטלג ולקודד את המידע.

בעבר, למידע הייתה תכלית פשוטה - לפתור בעיה. אך מה שהתחיל כזרם מבורך של שחרור הידע הפך ברבות השנים למבול אימתני של כאוס. בימים אלה מאות אלפי ספרים חדשים יוצאים לאור מדי שנה בשנה, עשרות כתבי-עת, ירחונים, שבועונים ויומונים מונפקים מדי חודש, מדי שבוע, מדי יום. כ-60 אלפי מיליארד הודעות של דואר זבל מוזרם לתאי הדואר האלקטרוני מדי שנה.

במהדורת יום חול אחד של ה-New York Times יש יותר מידע ממה שאדם ממוצע באנגליה של המאה ה-17 נחשף לו במשך כל ימי חייו. חרדת המידע נובעת מהתהום שהולכת ונפערת בין מה שאנחנו מבינים לבין מה שנדמה לנו שאנחנו חייבים להבין.

לדעת Marshall McLuhan מהפכת הדפוס חוללה שינוי לא רק בעולם הספרות - היא שינתה את התודעה עצמה. "ההמצאה של הטיפוגרפיה הביאה את העקה החזותית החדשה של המידע היישומי, העניקה את המותג הראשון שהוא בר-שכפול אחיד, את פס-הייצור הראשון ואת ראשית הייצור ההמוני" כותב מקלוהן ב-Gutenberg Galaxy.
.

Gutenberg Johannes
1397-1468


 
 
 


 


 

 
      
 
 
 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק