עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

אינני חושב שאנחנו יכולים לחזות את העתיד. אבל אנחנו רואים סימנים. ההתעלמות
מסימנים אלה עלולה להוביל להכחדה שלנו...

מדוע העתיד לא זקוק לנו -

הטכנולוגיות רבות העוצמה של המאה ה-21 - רובוטיקה, הנדסה גנטית ונאנוטכנולוגי -.R.G.N - מאיימות להפוך את בני-האדם לזן בסכנת הכחדה מזהיר Joy Bill - במאמרו המפורסם

Why the future doesn't need us Apr 2000 Wired

שעורר הדים מבוהלים והפך לאחת הסוגיות המדוברות ביותר בשנים האחרונות באינטרנט.

הטכנולוגיות האלה מעלות איום מסוג חדש שלא הכרנו בקודמותיהן. הגנטיקה, הנאנוטכנולוגיה והרובוטיקה עומדות בצל הסכנה של אובדן שליטה משום שהן טכנולוגיות שמשכפלות את עצמן ומשום שהן בידי יזמים פרטיים של השוק החופשי ולא תחת הבקורת של מוסדות הממשל.

הטכנולוגיות המובילות של המאה הקודמת - nuclear, biological, and chemical  NBC -הגרעינית, הביולוגית והכימית - לא היו נטולות סכנות. אולם כאשר פצצת האטום התפוצצה היא השמידה את יעדה אך היא לא ידעה לשכפל את עצמה ולהשמיד - ללא גבולות - אין ספור יעדים נוספים.

ג'וי ממליץ לנטוש את המשך פיתוח הטכנולוגיות המסוכנות - ה-R.G.N - קורא לשקיפות של מוסדות המחקר ומציע שהמדענים יושבעו "שבועת היפקרטס" לקוד מוסרי במסגרת פעולתם. המענה לדילמה הוא בשינוי סדרי העדיפויות הערכיים, בהחלפת השאיפה האוטופית לחיי נצח בחתירה לקראת אחווה, שוויון.

אזהרתו של ג'וי היכתה גלי בהלה והושוותה בעוצמתה ל"אביב השקט" של רחל קרסון ולמכתבו של איינשטיין לנשיא טרומן בדבר סכנות הפצצה הגרעינית.

ג'וי הוא מהמייסדים ומדען בכיר ב-Sun Microsystems. הוא שותף ליצירת שפת ה-Java ולבניית ה-Jini, הגשמת החלום של "one huge computer".

.

Joy Bill
 
 
 
 

 
 


 


          

 
 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק