עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

מעריציו תיארו אותו כ-'אחד מענקי האינטלקטואלים של זמנו', 'מוטציה רוחנית', 'בעל מנת משכל סטרטוספרית', ''נוכחות מהפנטת', 'אופטימיסט טכנולוגי', 'עתידן שניסה להתמודד עם ההיסטוריה לפני שהיא התרחשה'. הרמן קאהן היה צנוע יותר והציג את עצמו כאדם בעל חשיבה חופשית, אקלקטית, פרגמטית, שנחוש בדעתו לערוך מחקרים עם יישומים מעשיים שיקבעו את המדיניות הכלכלית והצבאית של ארה"ב.

בן של מהגרים יהודים, הר-אדם, גופנית ורוחנית, קאהן החל את הקריירה שלו כשוחט פרות קדושות בתאגיד RAND כמנתח מערכות ואסטרטג צבאי ביחידה שתפקידה היה לחקור את ההשלכות האפשריות של מלחמה גרעינית.

כוח ההרס של מלחמות הקרקע לא הרתיע יותר את המעצמות ונשק קטלני יותר, הכוח הגרעיני - וחיל האוויר - הפכו לעמוד התווך של המאמץ המלחמתי. חיל האוויר, שעד הטלת "הילד הקטן והאיש השמן" על ערי יפן היה אגף צדדי של הצבא, הפך, לאחר גילוי העוצמה החדשה לגוף עצמאי עם משאבים בלתי מוגבלים שתפקידו לעצב ולנהל את מדיניות ההגנה של ארה"ב.

אחד ממאגרי המוחות שהוקמו, ברוח הפרנואידית של המלחמה הקרה, הוא תאגיד Research
RANDand Development. על פני השטח, מטרת החברה הייתה "לקדם ולטפח את המדע, החינוך והצדקה, למען ביטחונו ורווחתו של הציבור בארצות הברית של אמריקה". כדי לסבר את העין היא אף עוצבה במתכונת תמימה של אקדמיה. מאחורי הקלעים פני הדברים היו שונים. לדעת רבים התאגיד גילם את המקיאווליזם המודרני והעיתון הרשמי של בריה"מ, הפרוודה, כינה אותו "האקדמיה האמריקנית לחורבן ולמוות".

על גאוני התאגיד הוטלה המשימה...לחשוב על מה שאין להעלות על הדעת. Thinking about the Unthinkable

בשנת 1960 קאהן פרסם את הספר שהביא לו תהילה עולמית On Thermonuclear War. הספר התקבל בבוז, בתיעוב ובהערצה ותואר על-ידי מבקריו "חוברת הוראות לרצח המונים, כיצד לתכנן אותו, כיצד לבצע אותו, כיצד להצדיק אותו ואיך לצאת ממנו פטורים מעונש". הספר, ומחקרים נוספים שבאו בעקבותיו ,Thinking about the Unthinkable, Crises and Arms Control On Escalation לקחו תפקיד מכריע בעיצוב המדיניות הגרעינית של ממשלות ארה"ב.

"על המלחמה הגרעינית" היה הספר הראשון שניתח באורח שיטתי וקר את ההשלכות האפשריות של מלחמה גרעינית ואת האופציות האסטרטגיות הקיימות בכל הנסיבות המשתמעות ממנה.

"העובדה שמלחמה גרעינית היא תחזית נוראה אין פירושה שאנחנו יכולים להצדיק את ההתעלמות ממנה. כדי שאיום ההרתעה יהיה אמין, עלינו לבנות מערך של הישרדות עבור אלה שיינצלו מהמלחמה התרמונוקליארית."

הספר נבנה על שני טיעוני יסוד: המלחמה הגרעינית אפשרית וניתן לנצח בה. קאהן מונה בספר - ביחידה מספרית שהוא המציא -Megadeath- מיליון מתים - את האבדות המשוערות ואת הזמן הנדרש - בעשרות ובמאות שנים -לשיקום הנזקים הכלכליים והאקולוגיים של המלחמה. חישוביו המבעיתים מסתיימים בשאלה "האם הניצולים יקנאו במתים?"

"לא", השיב קאהן "בניגוד לדעה הרווחת היום, מחקרים אובייקטיבים מצביעים על כך שעל אף ההתעצמות של הסבל האנושי בתקופה שלאחר המלחמה, הדבר לא ימנע מרוב הניצולים וצאצאיהם לנהל חיים נורמליים ומאושרים"

כנשק האולטימטיבי, קאהן מעלה בספרו את רעיון "Doomsday Machine" מכונת יום הדין מחשב ענק המחובר למאגר של פצצות מימן אשר לאחר התרעה על התקפה סובייטית יפוצץ אותןו יכסה את הפלנטה בנשורת של קרינה רעילה ומיליארדים של מתים.

הבימאי האקסצנטרי Stanley Kubrick אימץ את רעיונותיו של קאהן בסרטו הקלאסי סאטירה פוליטית ארסית נגד מרוץ החימוש הגרעיני, מאזן האימה ומלחמות בכלל

Dr. Strangelove, or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

ואף עיצב את השחקן הראשי, המדען המטורף, בדמותו של קאהן. בעוד מועמדים אחרים שנחשדו כעומדים מאחורי הדמות הנלעגת -הנרי קיסינג'ר, אדוורד טלר, - התנערו בתיעוב ובכעס מהרעיון, קאהן הגיב בשנינות הארסית האופיינית לו: "Strangelove ?, הוא אמר, Strangelove לא היה שורד שבועיים בפנטגון... הוא לא מספיק יצירתי!" וביקש - בבדיחות דעת - תמלוגים על זכויות יוצרים מהבמאי.

כאשר מבקריו של קאהן תקפו את ספרו בטענה שרעיונותיו אינם מוסריים, הוא השיב להם שהעובדה שמלחמה גרעינית אינה מוסרית אין בה כדי למנוע אותה.

אסטרטגיות ההישרדות לאחר מלחמה גרעינית הניבו גם פתרון לקריסה האפשרית של התקשורת. "אם המלחמה אין פירושה סוף העולם בשחור לבן, אזי אנחנו צריכים לעשות את הדברים שהופכים את האפור לבהיר ככל האפשר." טען פול בארן, חוקר ב-RAND והגה את הרעיון של הרשת המבוזרת Distributed Networks ומיתוג החבילות Packet Switching שהפו ברבות השנים בסיס לזרימת האינטרנט.

קאהן הצטרף לצוות המדענים - וון ניומן, אדוורד טלר והנס בתה - שבנו את "מייק" המשמיד האולטימטיבי. ניסוי פצצת המימן הראשונה איידה כליל את האי Elugelab, פערה תהום בעומק קילומטרים במעמקי האוקיינוס, הרימה גלי צונמי אימתנים, הרתיחה במשך יותר מ-12 שעות את מי הים ושלחה עננים רדיואקטיביים רעילים לעבר האיים הסמוכים.

בשנת 1961 קאהן עזב את RAND והקים את Hudson Institute מוסד שמגדיר את יעודו כ"קורא תיגר על חשיבה קונבנציונלית ומסייע בניהול שינויים לקראת העתיד באמצעות מחקרים בין-תחומיים בסוגיות של הגנה, יחסים בין-לאומיים, כלכלה, תרבות. מדע, טכנולוגיה וחוק." "נושאים חשובים.... לא רק דחופים" אמר קאהן.

בשנות השבעים קאהן הרחיב את תחומי עיסוקיו והפך לאחד המייסדים של תנועת העתידנים. הוא התייצב בעמדה אנטי-לודיטית, תקף והפריך את הנבואות האפוקליפטיות של רואי השחורות כמו פול ארליך " The Population Bomb" ונטל תפקיד פעיל בדיונים שעמדו על סדר היום בנושאים של כלכלה, מגמות כלל עולמיות והשפעות הטכנולוגיה.

קאהן מת משבץ מוחי בגיל 61 בשנה  בה קבוצת מדענים בראשות סייגן יצאה במסע להזהרת הציבור מפני "החורף הגרעיני" תרחיש לפיו האבק והעשן שיעלו מההפצצה הגרעינית יחסמו את קרני השמש וימחקו את רוב החיים מעל פני האדמה. ידידיו של קאהן טענו שאילו הוא עוד היה ביניהם, גם לאימה זאת הוא היה מוצא מענה.
.

Herman Kahn

1922-1983


 
 
  
 


 


 


 
 
 
 
 


 
 
 
 
 


 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©