עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"בני האדם המהונדסים האלה עשויים להיות מאושרים בחברה שכזו, אך חופשים הם לא יהיו כמעט
בוודאות, הם יורדו למעמד של חיות בית."

החבילה הממולכדת הראשונה התפוצצה בידיו של פרופסור להנדסה במכון הפוליטכני בניו-יורק. מחודש מאי 1978 ועד לכידתו, ב-13 באפריל 1996, ה-unabomber הטיל אימה והרס על קהיליית המדענים וראשי הטכנולוגיה.

במשך קרוב לשני עשורים הטרוריסט האלמוני תקף - במשלוחים של פצצות, ספרים ממולכדים, מכתבים ספוגים בחומצה גפריתית - את המוסדות והאנשים שהוא ראה בהם התגלמות של הטכנולוגיה, האסון של המין האנושי ואויביו המוצהרים: מחשבים, קדמה, הנדסה גנטית וההמתנכלים לאיכות הסביבה.

הוא נהג ללעוג לקורבנותיו ולחבילות הממולכדות נהג לצרף מכתבים גדושי בוז:"אנשים עם תוארים גבוהים אינם פקחים כפי שהם חושבים. אילו היה לך קצת שכל היית יודע שיש אנשים רבים ששונאים את הדרך בה טכנו-חנונים שכמותך משנים את העולם ולא היית מטומטם עד כדי פתיחת חבילה לא צפוייה ממקור בלתי ידוע".

אחד ממכתביו -הלא ממולכדים- הופנה לכתב של ה-New York Times. במכתב זה היונבומבר מסביר את מניעיו ומתחייב להפסיק את המשלוחים ההרסניים אם העיתון יסכים לפרסם את ה-manifesto גילוי דעת -של 35.000 מילים- שמפרט את דעותיו. "אם תשובתכם חיובית אנחנו נשלים את כתיבת המנשר ונשלח אותו אליכם, אם היא שלילית נתחיל בהכנת הפצצה הבאה".

עורך העיתון Penthouse התנדב לפרסם את המנשר אולם היונבומבר דרש לייצג את דעותיו בעיתונים מכובדים יותר. לאחר לבטים קשים עורכי ה-New York Times; וה-Washington Post נעתרו לדרישה הסחטנית של הטרוריסט. את כניעתם הם נימקו בכך שהדבר נעשה מתוך דאגה לקורבנות העתידיים. ה-F.B.I - שהמצוד העקר אחר היונבומבר וביטויי הלעג שלו: "The FBI is a joke" הטריפו את דעתו - העלה את גילוי הדעת על האינטרנט בתקווה שמישהו מבין הקוראים יזהה בסיגנון הכתיבה רמז כלשהו לזהות המחבר. אנשי מדע, סטודנטים וסקרנים רבים, בכל ברחבי ארה"ב חזרו וקראו, חזרו וחיפשו במנשר הענק את הרמז המיוחל שיזכה אותם בפרס של מיליון דולר שהובטח לזה שיביא להסגרתו של הטרוריסט החמקמק.

לדוד קזינסקי המילים היו מוכרות. תחילה הוא סירב להאמין, אך לאט לאט הוא השתכנע שדברי המנשר דומים לרעיונות שאחיו הבכור נהג להביע. כדי לשלול את החשד הנורא הוא הביא מכתבים שאחיו כתב לו אל מומחים לשפה ולסגנון כתיבה. אחד המשפטים שהסגירו את זהות האונבומבר היה שימוש שגוי בפתגם הידוע "You can't have your cake and eat it too" שאמו ואחיו נהגו לעשות. ההשוואה בין המנשר לבין כתביו של אחיו אישרה שהם נכתבו ע"י אותו אדם. חוליה של הכוחות המיוחדים של ה-.F.B.I לכדה את טד זינסקי בביקתה ביער בפאתי לינקולן - מונטנה.

משפטו של קזינסקי לווה בטלטלות שערורייתיות רבות. עורכי דינו סברו שכדי למלט אותו מהוצאה להורג קו ההגנה צריך להתבסס על אי-שפיות. קזינסקי דחה את הרעיון הזה, סירב בתוקף להיבדק ע"י פסיכולוג ודרש לבסס את הגנתו על השקפותיו ולא על שפיותו.

לאחר חודשים ארוכים של תהפוכות משפטיות קזינסקי הסכים לקבל עיסקת טיעון לפיה הוא מודה ב-13 סעיפי אישום ובתמורה ההוצאה להורג תומר במאסר עולם. אחיו, דוד, קיבל את מיליון הדולר. מחצית מהכסף הוא העביר למשפחות של קורבנות היונבומבר ובסכום שנותר הוא שילם את הוצאות המשפט. אישיותו של היונבומבר -שהצליח לחמוק ולהתל במשך שנים רבות באחד המצודים הגדולים ביותר שנערך ע"י ה-.F.B.I - הפתיעה רבים. טד קזינסקי היה פרופסור למתמטיקה שנטש את מקצועו והתבודד בחיק הטבע.

קזינסקי נולד בצ'יקגו, בשנת 1942. ילדות רגילה, תלמיד מצטיין שהוקפץ שתי כיתות. בגיל 16 החל את לימודיו בהרוורד ובגיל 25 השלים את לימודי התואר השלישי והתחיל ללמד מתמטיקה באוניברסיטת ברקלי.

חיי החברה של טד קזינסקי היו דלים ומכאיבים. הוא היה נער סגור, מתבודד שבשל הקפצות הכיתה למד תמיד בחברת ילדים בוגרים ממנו שהיו לועגים לו ומתעללים בו. "במהלך בית-הספר התיכון הנערים ראו בי "פריק" - הוא מספר - ובאוניברסיטה הייתי outsider חריג ודחוי." "פרט עם הטבע ועם הרצח - כותב Ottley - קזינסקי לא הצליח ליצור עם אף אחד מערכת יחסים משמעותית". כמו המשורר האהוב עליו Henry David Thoreau, הוא עזב את העיר הגדולה, בנה ביקתה קטנה ביער והחל בכתיבת ה-Manifesto ובהכנת החבילות הממולכדות.
.

Kaczynski Theodor
 
 
  
 


 


 
 
 
 
 


 
 
 
 
 


 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©