עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

.Do not trust people. They are capable of greatness

יצירתו של; סטניסלב לם - סופר מדע בדיוני פולני - היא בעלת עושר וגיוון שלא ניתנים לתיאור: סיפורים. קצרים, רומנים, שירה, מדע בדיוני, פנטסיה, ספורי מתח, ביקורת ספרותית, חיבורים מדעיים, פילוסופיים עתידנים ועוד. ספריו תורגמו ל-40 שפות ונמכרו ב-27 מיליון עותקים.

סטניסלב לם הוא גדול סופרי המדע הבדיוני...של כל הזמנים. יצירתו מפתיעה, מרתקת, מהממת, מצחיקה מפחידה, סוחטת את המוח עד נקודת .I.Q האחרונה וסוחפת את הדימיון למחוזות מופלאים, הרחק מעבר לגרויטציה ולשפיות. כן, סטניסלב לם הוא הסופר האהוב עלי ביותר...

לם כתב תחת עינה החדה של הצנזורה לכן הוא למד לכתוב בין השורות, להסוות מאחורי מעטה הומוריסטי רעיונות מטרידים וביקורת נוקבת ולהשתמש בשפה אקרובטית שבה למילים, לשמות צרור משמעויות, חלקן גלויות וחלקו סמויות. בשל הרבדים הרבים והתלת-ממדיות של כתיבתו, קריאה חוזרת של ספריו רק משפרת אותם.

לם נולד בספטמבר 1921 בלבוב, שהיה שייך אז לפולניה. אביו היה רופא יהודי אמיד וילדותו עברה בשפע ובנועם תוך כדי קריאת ספרים "מכל הבא ליד". למרות שנמדדה לו רמת משכל גאונית, לם מסרב לקרוא לעצמו "ילד פלא" ובאוטוביוגרפיה שלו הוא כותב "הייתי מפלצת" וזוכר ילד גחמני שהיה רודה בסביבתו. הוא ידע לכתוב בגיל 4 אך לדבריו אז עוד לא היה לו על מה לכתוב. תלמיד בינוני, את רוב השיעורים לם היה מעביר בתחביב מוזר של זיוף מסמכים ואישורים רשמיים לדמויות דמיוניות שהוא היה ממציא.

פלישת הנאצים לפולניה קטעה את לימודיו. במהלך המלחמה המשפחה איבדה את כל הונה ושרדה בזכות תעודות מזוייפות. לם עבד כמכונאי ורתך וגנב מצרכים ונשק עבור המחתרת הפולנית. כדי לסייע לפרנסת המשפחה, הוא החל לכתוב ולפרסם סיפורי אימה.

הצבא האדום שחרר את פולניה מהכיבוש הנאצי והשתלט עליה במשך 50 השנים הבאות. לאחר המלחמה לם עבר לקרקוב והחל בלימודי רפואה. הוא לא השלים את לימודיו ופנה לכתיבה.

כתיבתו של לם מתמקדת בעתיד הטכנולוגי של האנושות. הוא משרטט חברות אידיאליות, אוטופיות בהן לבני האדם לא נותר דבר לעשות. בחברות עתידיות אלה סמי האל-חוש הנרקוטים מסלקים כל תחושה של מצוקה."אנחנו מחזיקים את הציוויליזציה הזאת תחת סמי הרגעה אחרת היא לא הייתה יכולה לסבול את עצמה. לכן אין להפריע לשנתה". בחברות האוטופיות נטולות החלומות, ההתרגשות, המאוויים, הסקרנות -בחיק האושר הכימי - בני האדם מאבדים את אנושיותם.

לם מרבה לעסוק בכישלון התקשורת בין בני-האדם לבין אינטליגנציות זרות. ב"קול אדוניו" His Master's Voice - שלם ראה בו ספר כלאיים שמגשר בין כתביו הספרותיים לבין יצירתו הפילוסופית - ברעש הרקע של הקרינה הניטרינית האסטרונאטים קלטו אותות שבאו מהחלל החיצון. הממשל של ארה"ב גייס את מיטב המדענים כדי שיפצחו את האותות. לשווא, כמובן. (לא, לא גיליתי את סוף הסיפור, על כישלון הפיענוח אנו מתבשרים כבר בתחילתו). הספר מעלה מחשבות מטרידות על היעדר התקשורת, על המדע והמדענים ועל הגבולות הצרים של ההבנה האנושית.

היצירה המוכרת ביותר של לם היא סולריס. הספר זכה לתהילה ולפרשנויות רבות, לם עצמו טוען שהוא לא ממש מבין אותה. סולריס היא פלנטה -אוקיינוס, ישות חיה שמטריפה את דעתם של המדענים שבאו לחקור אותה.

סולריס מממשת -שוב ושוב ושוב -את הסיוטים הכואבים ביותר שהודחקו למדורי הגהינום של רגשי האשם החבויים בבני האדם. לם מסרב לקבל את הפרשנויות הרבות שנוצרו סביב סיפור סולריס, הוא גם לא הלך לראות את הגירסה הקולנועית - בבימויו של Steven Soderbergh ובכיכובו של George Clooney - שלו. לדבריו, בסולריס:

,I only wanted to create a vision of a human encounter with something that certainly exists .in a mighty manner perhaps, but cannot be reduced to human concepts,ideas or images

סטניסלב לם לא דומה לאף אחד. כתיבתו ססגונית ועשירה כל כך שאינה ניתנת לסיווג. הוא נחון בכישרון הנפלא מכל - היכולת להעלות רעיונות מקוריים שמעוררים מחשבה, הפתעה וחיוך.
.

Stanislaw Lem
 
 
  
 


 


 
 
 
 
 


 

 
 
 
 


 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק