עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"ההסדר הטוב ביותר עבור בני-אדם וישויות מעבדי-הסמלים יצירי האדם על הפלנטה הזאת אינו במערכת יחסים של אדון-עבד, לא בהפסקת אש מפוקפקת בין יריבים אלא בקיום-יחד על בסיס של שותפות"

ליקליידר נחשב לאחד האנשים בעלי ההשפעה הגדולה ביותר על תולדות מהפכת התקשורת. כמנהל בארפא - מחלקת מחקר של משרד ההגנה של ארה"ב - הוא קבע את המדיניות, את הצביון ואת סדרי העדיפויות של . ההתפתחויות שיובילו אל הולדת האינטרנט. ליקליידר הביא לארפא את חזונו בדבר הקשר העתידי בין אדם למכונה Man-Computer Symbiosis 1960 ותפקידו של המחשבThe Computer as a Communications Device 1968.

ליקליידר - ליק, בפי כולם - נולד בסנט-לואיס ב-1915. בתום  לימודיו - מתמטיקה, פיסיקה ופסיכולוגיה - הוא התמחה בפסיכו-פיסיולוגיה של מערכת השמע וערך מחקרים עבור חיל האוויר לפתרון בעיות תקשורת של הצוותים במטוסי הקרב הרועשים.

כמו חוקרים רבים לפניו, ליקליידר הוטרד מהמשאבים הכבירים שהוא נאלץ להשקיע באיסוף וניהול נתונים, בחישובים, בשרטוט מודלים ועבודות תיוק תפלות. הוא בדק בפועל ומצא ש-85% מזמנו הוא מקדיש לעשייה מכנית ורק המעט שנותר הוא זמן של חשיבה מחקרית. כמו קודמיו, גם הוא החל לחפש דרכים להעביר למכונה את מלאכת החישוב המכנית.

באוקטובר 1957 חפץ קטן ומצפצף, שכינויו ספוטניק, שולח לחלל על-ידי הרוסים. אירוע זה הטיל אימה על הממסד הממשלתי, הצבאי, המדעי והחינוכי של ארה"ב. כאשר העליונות הרוסית במרוץ לחלל אוששה על-ידי שיגור יורי גאגרין, האמריקנים התעשתו והחל עידן הפוסט-ספוטניק של פריחה מדעית וטכנולוגית מסחררת.

תחילה הסירו את כל המכשולים הביורוקרטיים שעמדו בדרכם של החוקרים להוכיח ולממש את רעיונותיהם. נפתח מצוד נרחב אחר מיטב המוחות מקרב בוגרי מוסדות ההשכלה הגבוהה. החל יבוא מזורז של אנשי חזון, חלומות פרועים ואנשי מדע מכל פינות תבל. תקציבי ענק הוענקו לחשיבה, למחקר ולעשייה הטכנולוגית. הוקמו גופים משופעי משאבים - אנושיים וכלכליים - שתפקידם היה להחזיר את העליונות של ארה"ב במרוץ לחלל ובהגמוניה הטכנולוגית.

ליקליידר מונה מנהל באחת המחלקות של ארפא Advanced Research Projects Agency במשרד ההגנה של ארה"ב וקיבל יפוי כוח להגשים את חלום המיכון של עיבוד המידע. הוא יצר קשר עם צוותי מחקר במוסדות ההשכלה המובילים בארה"ב, העניק להם תקציבי עתק ויד חופשית -משוחררת מכבלי הביורוקרטיה הממסדית והמדעית - לחשיבה ולעשייה מקורית.

במהלך שנות ה-60 הרעיונות של וינר, שאנון, טורינג, מקארטי ומינסקי על מחשב שלא רק מתפעל מספרים אלא גם שולט בתכנים, בהפשטות ואולי יהיה מסוגל - באחד הימים - אפילו לחשוב, החלו להכות שורשים בתודעת המדענים.

בחלומו של ליקליידר המחשב צריך לתקשר עם האנשים בשפת האנשים ולא בעגת המכונה. ב- -Man" Computer Symbiosis" הוא מעלה את חזון Intergalactic Computer Network שבו יש מחשבים אישיים, עם ממשק גרפי, קשר קולי, וכל אותם המאפיינים שהיום נראים לנו מובנים מאליהם.

חלום השותפות אדם-מכונה החל להתממש ב-RAND, BBN, SRI ,MIT, Carnegie Mellon, UCBerkeley ו-Xerox PARC תחת החסות עתירת המשאבים הכלכליים של משרד ההגנה ובשם "הצרכים הבטחוניים של האומה" ליקליידר הביא למחלקה לא רק את חזונו בדבר השותפות העתידית בין אדם למכונה, הוא גם קבע את סדרי העדיפויות - מתן קדימות לשיקולים חברתיים לעומת צבאיים. אילו במקומו של ליקליידר היו ממנים מנהל "במדים" ייתכן שהמחשב לא היה מעפיל לשלב התקשורתי שלו והיה עדיין עוסק בחישובים בליסטיים של מהירות וכיוון המעוף של טילים גרעיניים.

ליקליידר, איש צנוע ונעים הליכות שהגה ומימש רעיונות נועזים על "השותף העתידי" הלך לעולמו בשנת 1990.

 


.


 
 
  
 


 


 
 
 
 
 


 
 
 
 
 


 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©