עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

לפי הנס מורבק, בשנת 2050 הרובוטים יהיו חכמים כמונו. ואז הם ידחקו אותנו ויהפכו לצורת החיים הדומיננטית על כדור הארץ.

בראש המומחים של מדע הרובוטיקה ניצב Hans Moravec חוקר ומהנדס רובוטיקה מנהל the Mobile. Robot Laboratory ב- Carnegie Mellon University.

בשנת 2050 - אומר מורבק - רובוטים עם מוח של מחשב שמסוגל למלא 100 טריליון הוראות בשנייה יתחילו להתחרות באינטליגנציה האנושית. ואז הם ידחקו אותנו ויהפכו לצורת החיים השלטת על כדור הארץ. אך מורבק לא מודאג, הרובוטים יאהבו אותנו. ובכלל, הוא שואל, האם אנחנו באמת מעוניינים להשתתף עוד אלף שנים באותה אופרת סבון אנושית נושנה?

בכתביו מורבק משרטט את חזון האבולוציה של הרובוטים מהמתקנים לפירוק מטעני החבלה של היום עד הדור הרביעי שבו הרובוטים יכירו אותנו טוב יותר ממה שאנו מכירים את עצמנו. וברגע שהם ישיגו אותנו...הם ימשיכו להתקדם...הרובוטים הם הילדים שלנו. בסופו של דבר הם יהיו עצמאים ויעשו ככל העולה על דעתם... בדיוק כפי שעושים זאת הילדים שלנו...

הרובוטים של הדור ראשון הם מכונות שמסוגלות לבצע פעולות שנעשות על-ידי בני-אדם, כמו להתמצא בסביבה ולתכנן את מעשיהם. את הרובוט האוניברסלי ניתן לתכנת לבצע כל משימה. הוא מקביל למחשב האוניברסלי אך בניגוד לו, הוא פועל במציאות הקיימת.

עד לפני שנים אחדות לרובוטים הייתה אינטליגנציה של ג'וק. היום, רמת המשכל שלהם עולה על זו של החרקים. לדור הראשון של הרובוט יש מפה תלת-ממדית של סביבתו שבה הוא מסוגל לנווט את עצמו ולבצע פעולות פשוטות. מורבק מתכנן רובוט קטן שואב-אבק שיידע גם, מדי פעם, לרוקן את האבק שהצטבר בו. הדור הראשון המשוכלל יוכל לעסוק בעבודות ניקיון ולבצע שליחויות פשוטות.

מוח המחשב של הדור השני יהיה מוכשר פי 50 מקודמו. הוא יהיה מסוגל לקבל משוב על פעולתו וללמוד על דרך ההתנייה. הוא יהיה בעל יכולת של תיקון ותיאום עצמי ויעשה, תוך התנסות, פחות ופחות שגיאות. את רמת ההתפתחות האבולוציונית של הדור השני מורבק מציב על רמת היונקים הקטנים.

להתפתחות כל דור מורבק מעניק עשור. הדור השלישי יופיע על סף 2020 והוא יהיה מצוייד ב-world simulator ביכולת לבנות תבנית רוחנית של העולם הסובב. דור זה כבר לא יצטרך לשגות בפועל כדי ללמוד כיצד לנהוג, הוא יוכל להעלות ולעצב את תכניותיו ב"דמיונו" ולבצען ללא דופי. הוא חושב לפני שהוא פועל. הדור השלישי יידע -מקריאת שפת גוף, למשל - לזהות את מצב רוחו של בעליו האנושי. הוא יהיה מסוגל לתאר ולנתח מצבים והתרחשויות. הוא לא יגיע לרמת הפשטה והכללה אך יבין את העולם במישור עובדתי, פיגורטיבי. לדור זה מורבק מייחס רמת התפתחות של הקופים הגדולים.

ומהקופים הגדולים אל ההומינידים.הדור הרביעי של הרובוטים יידע לעשות דברים מורכבים, טוב יותר ממה שהאדם יודע לעשות. הסקת מסקנות טובה מערבת שורה ארוכה של שיקולים. הזיכרון של המחשב מכיל נתונים רבים ופועל מהר יותר מהזיכרון האנושי. בשלב התפתחותי זה הרובוטים ישיגו ואף יעברו את רמת הכישורים האינטלקטואליים של האדם.

הרובוטים האלה הם הצאצאים שלנו...בסופו של דבר הם יעמדו על דעתם וייעשו דברים שאנחנו לא נוכל להבין או לדמיין, בדיוק כפי שעושים זאת הילדים שלנו.

.

Hans Moravec
 
 
  
 


 


 
 
 
 
 


 
 
 
 

 


 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©