עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

most people are fools, most authority is malignant ,God does not exist, and"
".everything is wrong

Xanadu נועדה להיות ספרייה כלל עולמית, הוצאה לאור חובקת עולם של היפרטקסט, שיטה לפתרון סכסוכי זכויות יוצרים ובמה של מצויינות לדיונים. יצירת נגישות אל כל המידע הקיים, עבור כל האנשים הייתה אמורה לרפא את הבורות ולמנוע אי-הבנות פוליטיות. ועל יסוד האמונה ה"האקרית" שאסונות גלובליים נגרמים בשל בורות, טיפשות וכשל בתקשורת, Xanadu נועדה להציל את העולם.

טד נלסון "l'enfant terrible" של התקשורת החדשה, הוא דמות יוצאת דופן - פרובוקטיבית, מרתקת ומעצבנת - אפילו בקרב קהיליית החולמים המוזרה של מהפך התקשורת.

הוא נולד ב-1937 וגדל בבית הסבים הקשישים ב-Greenwich Village. מתבודד, חולמני, מגושם, את ילדותו הוא בילה בתכנון תכסיסים כדי לחצות את הרחוב או להימלט מההצקות של ילדי השכונה.

נלסון סובל מ-AD/HD, הפרעות קשב ופעלתנות-יתר קיצוניות. בשל החשיבה התזזיתית שמתלווה להפרעה, נלסון מציע לקרוא לה Hummingbird mind "מוח של יונק-הדבש".

נלסון פיתח שנאה עזה לכל דבר שגרתי ובית הספר עורר בו שעמום ודחייה "יש לי בעיה נוראה עם חשבון. אני יכול לסכם שורת מספרים חמש פעמים, לקבל ארבע תוצאות שונות ואף אחת מהן אינה נכונה. אני מועד לתאונות וחסר סבלנות בצורה קיצונית". הוא מתקשה להשתמש במחשב. יש לו שלושה מחשבים שלא עובדים בכלל ואחד נוסף, בקושי. נלסון לא מסוגל לזכור, לכן הוא מקליט כל דבר. Xanadu הייתה אמורה לרפא זאת.

נלסון טבע את המונח hypertext במאמר ששלח לכנס של Association for Computing .Machinery ב-1965.

ממועד זה הוא שקד ללא לאות על הגשמת חלום a magic place of literary memory Xanadu הפרוייקט עבר תלאות רבות, נלסון דחה שוב ושוב את תאריך סיומו. מרושש - כלכלית ונפשית -
מניסיונות מימוש Xanadu נלסון נטש את ארה"ב ועבר ליפן בתקווה למצוא בה זירה אוהדת יותר לחלומו.

כאשר הוא נשאל על Xanadu תשובתו הייתה - היא תושלם, השאלה היחידה היא באיזה עשור.


.

Ted Nelson
 
 
 

 
 


 


   


 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק