עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"יליד בודפסט הוא זה שנכנס אחריך ויוצא לפניך בדלת מסתובבת"

ג'ון וון ניומן נולד בהונגריה במשפחה יהודית אמידה. כבר מגיל צעיר ביותר הוא גילה זיכרון פנומנלי וכישרונות אינטלקטואלים מדהימים.

ריינגולד סבור שניומן היה ההוגה שהשפיע יותר מכל אחד אחר על המאה ה-20. לניומן היו זהויות רבות וכל אחת גולמה על-ידו באופן המושלם ביותר. Jancsi ילד-הפלא בן השש היה מתבדח עם אביו ביוונית עתיקה והיה מסוגל ליזכור - לאחר עיון של כמה דקות - דפים של ספר טלפונים על כל פרטיהם.

Janos הצעיר היה מתמטיקאי ולוגיקן מבריק בהונגריה של שנות ה-Johann von Neumann .20 היה אחד מהאליטה של הפיזיקאים שחוללו את מהפיכת הקוונטום בגטינגן, גרמניה.

משנות ה-30 הוא הפך לאגדה בקרב הקהילייה המדעית, נשיאים וראשי הממסד הצבאי בזהותו כ-John von Neumann או בקיצור "Johnny" בארה"ב.

ניומן הרים תרומות חשובות לתורת הלוגיקה, למכניקת הקוונטים, למטאורולוגיה, לכלכלה. הוא היה עמוד השדרה של טכנולוגית המחשוב והעניק לה את אחד הרכיבים החשובים שלה, התכנה המאוחסנת. הוא גילה עניין במבנה הלוגי של המכונות ובהבדלים בין המכונה הקוגניטיבית לחשיבה האנושית.

ניומן גילה עניין בכל בעיה שלא היה לה פתרון, מצא את פתרונה והעלה את הנושא לרמת חיוניות מדרגה ראשונה. הוא היה רב כשרונות ומחונן ברמה כזאת שידידיו טענו שהוא אינו אנושי ורק מחקה- בהצלחה המאפיינת אותו - את האנושי. "יליד בודפסט הוא זה שנכנס אחריך ויוצא לפניך בדלת מסתובבת" נהג ניומן לומר... ולעשות.

על תכנית מימוש המחשב הראשון הוא שמע באורח מקרי. כחבר ב"פרוייקט מנהטן" לבניית פצצת האטום הוא גילה עניין רב במכונה שיכולה לבצע פעולות חישוב רבות במהירות ובאמינות גבוהה. ניומן הצטרף כיועץ טכני ועם אישיותו המבריקה ורעיונותיו יוצאי הדופן הוא הפך לדמות המרכזית בצוות בוני המחשב.

ה-ENIAC נבנה ככלי עזר לחישובים בליסטיים ועמד בהצלחה בייעודו. הוא היה מסוגל לעשות ב-30 דקות חישובים שהמוח האנושי היה עושה ב-20 שעות. בזכות המכונה, ניתן לחשב את נתוני מעופו של פגז בפחות מהזמן שלקח לפגז להגיע ליעדו.

מיליטריסט קיצוני, נוימן הרבה להביע את דעותיו הלוחמניות. הוא היה חבר חשוב בצוות המוחות של פרוייקט מנהטן לבניית הפצצה האטומית וכמנהל Atomic Energy Commission הוא הפך לאחד ממעצבי המדיניות הראשיים של הכוח והנשק הגרעיני של ארה"ב.

תמיד מטופח ומחוייט, ניומן היה לבבי, מלא חיים, אוהב חברה, מסיבות ובילויים. כמו רבים ממשתתפי פרויקט מנהטן, ניומן מת בטרם-עת מסרטן, שכפי המשוער נגרם מחשיפה לקרינה בשעת ניסויי הפצצת הגרעינית.

 


.

John von Neumann 1903-1957
 
 
  
 


 


 
 
    
 
 
 
 


 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק