עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

המשאב האולטימטיבי הם בני-האדם, במיוחד אנשים צעירים, אמיצים, מלאי תקווה ומשוחררים
אשר יפעילו את כוח רצונם ואת דמיונם לתועלתם הם ואגב כך לתועלת כולנו.

"בני-האדם הם לא סתם פיות שיש להאכיל כי אם מוחות פורים ומקוריים שעוזרים לגלות פתרונות יצירתיים
לבעיות של בני-האדם".

יוליאן סיימון היה פרופסור לכלכלה באוניברסיטת מרילנד שנודע ברבים בזכות מאבקו בתחזיות האימה של זורעי הבהלה מקרב שומרי הסביבה הקיצוניים. רבים גיחכו ושמחו לאיד של נביאי השקר כאשר מועד "יום הדין" - שהובטח ולא התממש - נדחה שוב ושוב. סיימון עשה יותר מכך הוא פירסם שני ספרים; The Ultimate Resource ו-The State of Humanity בהם הוא תיעד בעובדות, בתרשימים ובמספרים את המצב הקיים "בזירות האסון הקרב" של שומרי הסביבה: התפוצצות האוכלוסין, דילול המשאבים הטבעיים.

Julian Simon קרא תיגר במשך עשרות שנים על הנבואות המצמררות של שומרי הסביבה והוכיח, שוב שוב, שהתבונה והתושיה האנושית מסוגלות למנוע את הנזקים של הטכנולוגיה.

במאמרם The State of Humanity: Good and Getting Better by Julian L. Simon and Sheldon Richman המחברים כותבים: הבשורה שלנו לא מטיפה לשאננות. אנחנו לא טוענים שהכל בסדר בכל מקום ואנחנו לא מבטיחים שהכל יהיה ורוד בעתיד אולם באשר לרוב הנושאים הכלכליים החשובים, מגמת השיפור הולכת ונמשכת. והיא תמשך כנראה גם בעתיד.

סיימון מסביר את השיפור ההולך ומתמשך במצב האנושות בהון האנושי, בתבונת האדם שתדע, בעזרת הטכנולוגיה, למנוע את נזקי הלוואי של הטכנולוגיה.

היריב הראשי של סיימון בזירת ההתגוששות בינו לבין הבהלה האקולוגית הוא "המהדורה המודרנית של מלתוס" פול ארליך. ארליך ביטל בזלזול כל ניסיון מצד סימון לנהל עימות ציבורי ב"אסונות הקרבים" לכן לסימון לא נותרה ברירה אלא להערים על יריבו ב"הצעה שאי-אפשר לסרב לה". אחת מבשורות האימה החביבות על ארליך הייתה "פצצת האוכלוסין" שתגרום להתדלדלות המשאבים הטבעיים של כדור הארץ.

סימון הציע לארליך התערבות שמחיר המתכות ,שלפי תחזיות האימה אמורות להיעלם מן העולם, לא זו בלבד שלא יעלה אלא אף ירד במהלך העשור הבא. בשנת 1980 נערכה התערבות בין ארליך לסימון לפיו המפסיד ישלם את הפרש המחירים של המתכות ליריבו. ארליך בחר בחמש מתכות, הפסיד בהתערבות וב-1990 העביר לסיימון צ'ק ע"ס $ 576.
.

Simon Julian 1932-1998
 
 

 


  


 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק