עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

Nature' is over,The twentieth century did it in. There's not a liter of seawater anywhere
without its share of PCB and DDT. An altered climate will reshuffle the ecological deck
for every creature that breathes. You can't escape industrialism and hide from the sky.
It's over. From now on, 'Nature is under surveillance and on life-support.Face up to it

סטרלינג הוא אחד היוצרים הפורים והמרתקים של תקופתנו. כתיבתו מפליגה למחוזות של עתידנות, של מדע בדיוני אך היא תמיד מעוגנת באקטואליה.

סטרלינג נולד בשנת 1954 בטקסס. סבו היה חוואי, אביו מהנדס. בגיל 22 הוא סיים את לימודי העיתונאות ומכר את סיפורו הראשון.

בין השנים 1983-1986 שטרלינג פרסם בשם הבדוי Vincent Omniveritas 18 דפי מחאה מפולפלים ורעילים בשם Cheap Truth. "האמת הזולה" היא כלי תעמולה נגיש לכל מי שחפץ בו. על המידעון אין איסור של "זכויות יוצרים" והעתקה פירטית שלו מומלצת. האמת הזולה שמה ללעג את ה"גורואים" של המדע הבדיוני הממוסד וקוראת לכל מי שנמצא בטווח שמיעה לפתוח מעבד תמלילים ולהצטרף אל המחאה".

סטרלינג עמד בראש תנועת הסייברפאנק הפרובוקטיבית. הסייברפאנק היא תרבות שוליים שקמה בפרברי המהפך הדיגיטלי. הסייבר הושאל משמה של התנועה הקיברנטית והפאנק נגזר מתנועת המחאה הזועמת של צעירי שנות השבעים. ההשקה של הזרם הספרותי החדש החלה בשנות השמונים המוקדמות של המאה העשרים ע"י חמישה סופרים של מדע בדיוני, Rudy ,John Shirley ,Lewis Shiner ,Bruce Sterling Rucker ו-William Gibson. אות הזינוק לתנועה החדשה ניתן ע"י ספרו של גיבסון Neuromancer שבו מופיע לראשונה ה-cyberspace, עולם תזזיתי, מסוחרר ועגום שנשלט ע"י תאגידי ענק אומניפוטנטיים.

הסייברפאנק שונה מהז'נרים הקודמים של יצירות המדע הבדיוני בכך שהיא דנה במתרחש "על הסף". ספרות המדע הבדיוני המהוקצע, המסורתי מתאר תרחישי עתיד רחוק שבזכות חומת המגן של אלפי שנים, לא מדירים שינה מקוראיו. הסייבר-פאנק מתנהל ב"כמעט הווה". כל הנפשות הפועלות בו מוכרות.

את ספרו ,The Hacker Crackdown: Law And Disorder On The Electronic Frontier בדבר פשעי המחשב וזכויות האזרח הוא העלה על האינטרנט לרשות כלל הגולשים.

סטרלינג הקים תנועה משגשגת Viridian design, "לשדרוג האטמוספירה הגלובלית". בספריו האחרונים Distraction הוא דן בפוליטיקה והנדסה ביולוגית וב- Tomorrow Now Envisioning the Next 50 Years הוא מעלה הרהורים עתידנים על טכנולוגיה, פוליטיקה ותרבות.

לסטרלינג מוקדי פעילות רבים באינטרנט והוא כותב blog קבוע Beyond the beyond ב- Wired כתב- העת המקוון החשוב ביותר למחשב ולאינטרנט.
.

Bruce Sterling
 
 
 


 
 


  
 
 .
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק