עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"כן, אני מניח שהיו ממציאים רבים אחרים, מלבדי, שפיתחו את המחשב כפי שאנחנו מכירים אותו היום. אני מאחל לדורות הבאים כל טוב בעבודתם עם המחשב. יהי רצון והמכשיר הזה יעזור לכם לפתור את כל הבעיות שאנחנו, ה-old folks, הותרנו מאחור."

קונרד זוסה נולד בשנת 1910 בברלין. מבלי להכיר את האלגברה הבוליאנית, את "המנוע האנליטי" של באבאז' או את הנסיונות המגושמים של וונוור בוש לעיצוב "המנתח הדיפרנציאלי", זוסה בנה בין השנים 1936-1938 את Z1, המחשב הרב-תכליתי הבינרי הראשון.

כמו רבים לפניו, זוסה - מהנדס - תיעב את את מלאכת החישובים הממושכת והמונוטונית שדרשה עבודתו וחיפש דרכים לייעולה. כאשר התברר לו שאין דרך כזאת, הוא החליט ליצור אותה בכוחות עצמו. הוא עזב את מקום עבודתו ובעזרת הלוואות קטנות מידידיו הקים - בסלון של דירת הוריו - מעבדה לבניית המחשב הראשון.

במלחמת העולם השנייה זוסה גוייס לחיל הרגלים אך הצליח לשכנע את שלטונות הצבא להעבירו למפעל של חיל האוויר בברלין שם הוא ו-Z3 הועסקו בחישובי יציבותן של "הפצצות העפות" הטילים המונחים של הימים ההם.

ה-Z3 הושלם ב-1941 והושמד, בהפגזה אווירית ב-1944. זוסה ניגש מייד לבניית ה-Z4. כאשר הוא הציע לשכלל את המכונה החדשה ולציידה במתגים חשמליים, שלטונות הצבא דחו את רעיונו בטענה שהנצחון קרוב כל כך שאין עוד צורך במאמצים מחקריים נוספים.

ההפגזות הלכו וגברו וכוחות בנות הברית התקרבו יותר ויותר אל ברלין. כדי למלט אותו מסכנת ההפגזה וכדי שלא יפול לידי בנות הברית ה- Z4 הוגנב לגטינגהם. כאשר הצבא הרוסי התקרב לגטינגהם, המחשב הועבר - בקרון רתום לסוסים - והוסתר במרתף של בית בכפר קטן בבוואריה. לאחר המלחמה Z4 הועבר לציריך וב-1955 למוסד למחקר אירודינמי ליד באזל שם הוא פעל עד 1960.

עד שנת 1950 זוסה פעל בבדידות מדעית מוחלטת בצל המלחמה ותבוסת ארצו. למרבה האיוולת משרד הפטנטים הגרמני סירב להעניק לזוסה זכויות יוצרים על המצאתו בתואנה שאין בה חדשנות ומקוריות. זוסה הקים חברה פרטית - משגשגת - לייצור מחשבים ''Zuse KG"והמשיך בשכלול המצאתו. Z22 פעל כבר על טרנזיסטורים. הוא אף פיתח שפת תיכנות אלגוריתמית בשם Plankalkul וכתב בה תוכנה למשחק השח.

פועלו של זוסה נודע ברבים לקראת שנות השישים והוא זכה להוקרה ולפרסים מממשלת גרמניה, מגופים בין-לאומיים ומאוניברסיטאות רבות. החברה שלו לא עמדה בתחרות עם תעשיית המחשבים האמריקאים באירופה וזוסה נאלץ למכור אותה לחברת Siemens. הוא המשיך בחקר ובשיכלול המחשב ועבד כיועץ טכני לחברת Siemens.

זוסה הוא ללא כל ספק אבי המחשב הראשון. הוא בנה אותו במו ידיו, ללא המענקים והתמיכה הממסדית להם זכו בוני המחשבים באנגליה ובארה"ב. הוא נפטר, בשיבה טובה, ב-1995.

.


 
 

 
 


 


 
      
 

 


 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©