עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
הנס בתה, פיזיקאי אמריקאי ממוצא גרמני, היה אחת מדמויות המפתח בפיתוח הפצצות הגרעיניות בלוס אלמוס. הוא עמד בראש המחלקה של הפיזיקה התיאורטית ועבד על חישובי המסה הקריטית ועל מימוש ה-implosion, שיטת הפיצוץ של ה-target ושל "האיש השמן" שהשמיד את העיר נגסקי.

בתה נולד בשטרסבורג והשלים את לימודיו בפרנקפורט. הוא החל ללמד באוניברסיטת טוביגן בתקופה בה היטלר נבחר לקנצלר של גרמניה. אחת הגזרות הראשונות של המשטר החדש היה לסלק את האקדמאים היהודים ממשרתם. אף כי אמו הייתה יהודיה, בתה מעולם לא חשב שהוא עצמו יהודי. המנהיגות החדשה חשבה אחרת. על פיטוריו נודע לבתה מפי אחד מתלמידיו שקרא על כך בעיתון.

בתה נמלט מגרמניה והחל לעבוד באוניברסיטת Cornell. בתקופה זו הוא החל במחקריו פורצי הדרך על יצירת האנרגיה בכוכבים. על תגליותיו בדבר stellar nucleosynthesis הוענק לו בשנת 1967 פרס נובל לפיזיקה.

בתה לא האמין באפשרות של יצירת פצצה אטומית מאורניום אך נכנע ללחציו של ידידו טלר והצטרף לפרוייקט מנהטן. לאחר התפוצצות ה-target בניסוי בטריניטי ועם הופעת החרטות הראשונות, בתה התנער מתחושת "אחריות היוצרים" באומרו :"אני לא פילוסוף..."

לאחר מלחמת העולם השנייה בתה שיחק תפקיד מרכזי בבניית המשמיד האולטימטיבי - פצצת ה-H. "המלחמה הקרה הלכה והתחממה. אילו אני לא הייתי בונה את הפצצה מישהו אחר היה עושה זאת חשבתי שאם אני אהיה בלוס אלמוס תהיה לי אפשרות להשפיע על פרוק הנשק. לכן הסכמתי להצטרף לבניית פצצת ה-H. זה נשמע הגיוני, לא כן?"

בינואר 1950, לאחר שהרוסים פוצצו פצצה גרעינית משלהם ומאסרו של מרגל האטום קלאוס פוקס, הנשיא טרומן הכריז פומבית על כוונת ארה"ב לפתח פצצת מימן. בפברואר, קבוצה של 12 פיזיקאים  - ביניהם הנס בתה - פרסמו את התנגדותם להחלטת זו.

שנתיים לאחר מכן "מייק" האולטימטיבי, פצצת המימן הראשונה איידה כליל את האי Elugelab, פערה תהום בעומק קילומטרים במעמקי האוקיינוס, הרימה גל צונמי אימתנים, הרתיחה במשך יותר מ-12 שעות את מי הים ושלחה עננים רדיואקטיביים רעילים לעבר האיים הסמוכים לאתר הניסוי
של הפיצוץ.

משנות השישים ועד ימיו האחרונים בתה התגייס למאבק נגד הנשק הגרעיני. הוא הצטרף לאיינשטיין במאמציו למתן את החימוש הגרעיני, לאסור עלניסויים גרעיניים באטמוספירה והשפיע על הבית הלבן לחתום על אמנת הטילים האנטי-בליסטיים Anti-Ballistic Missile Treaty SALT I ב-1972.

בגיל 88 בתה פרסם מכתב גלוי בו הוא קרא לכל המדענים לסרב לעסוק בכל היבט של פיתוח או עשייה של הנשק הגרעיני.


.

Hans Bethe

1906 - 2005


 

 


 


        

   

.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית