עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
 The opposite of a correct statement is a false statement. The opposite of a"
" .profound truth may well be another profound truth

בוהר, בשל מומחיות וחשיבותו למבצע מנהטן הוגנב בסודיות לארה"ב והפך שם לנכס לאומי. האיש הצנוע, התמהוני קיבל זהות חדשה, שומרי ראש ושעות רבות של דרשות בדבר נהלי הצבא לשמירת סודיות -"שהוא היה מפר... את כולם... ומייד" - היה מתרעם גרובס.

נילס בוהר נולד בקופנהאגן, דנמרק. לאחר השלמת התואר השלישי הוא הצטרף - להמשך לימודיו -אל רתהרפורד במנצ'סטר, אנגליה.

ב-1913 הוא פירסם תיאוריה - על-יסוד רעיונותיו של מורו - בדבר מבנה האטום. לפי "המודל הפלנטרי של האטום" הגרעין הזעיר מוקף בעננה של אלקטרונים שחגים סביבו. בזכות תורת הקוונטום החדשה עלה בידי בוהר לתת מענה ראשוני לשאלה המטרידה של הכוחות שמתעלים את התהליכים הפנים- אטומיים.

ב-1920 הוא חזר לארצו ועמד בראש המכון לפיזיקה תיאורטית שייהפך לאחד ממרכזי המדע המבוקשים והיוקרתיים ביותר.

הפיזיקה החדשה שהחלה להיוולד בראשית המאה ה-20 פילגה את קהיליית הפיזיקאים לשני מחנות תיאורטיים.

איינשטיין ובוהר,ששמרו על חברות אמיצה כל חייהם, היו חלוקים ביחסם אל תורת הקוונטום. איינשטיין סבר שתורה שאינה מסוגלת לכבד את התכונות הקלאסיות של הפיזיקה - ואף עומדת בניגוד גמור אליהן אין לה זכות קיום במדע. בוהר טען שאין תכונות מדע ניצחיות שלא ניתנות לעירעור. הוא הודה שהתורה החדשה היא מוזרה ו"כל מי שלא מזדעזע מהתיאוריה של הקוונטום - לא מבין אותה" אך אם היא לא מתיישבת עם דרכי החשיבה  הקלאסיות, יש לשנות את אופני החשיבה ולאמץ - מול הידע החדש - דרכי הבנה חדשות.

בניגוד לאמת האובייקטיבית האחת, הנחת היסוד האיתנה של המדע הקלאסי - בוהר הציע את רעיון הקומפלמנטריות, "שלמתיות", היינו את האפשרות שתיאורים שונים של המציאות - גם אם הם אינם תואמים זה את זה - יהיו תקפים - כל אחד בהקשר שלו - מבחינה מדעית.

בוהר היה אדם יוצא דופן אפילו בקהילה המוזרה של אנשי המדע. איש צנוע, מפוזר,פתוח לביקורת שלא לקח את עצמו יותר מדי ברצינות ואולי משום כך תלמידיו לקחו אותו כל-כך ברצינות, העריצו ואהבו אותו. "נפלא, נתקלנו בפרדוקס! עכשיו יש לנו סיכויים טובים להתקדם". נעדר כל סממני סמכות, הוא התערה בעולמם של תלמידיו, הפליג אתם, שיחק אתם. כאשר הוא רכב על אופניו לעבודתו, האיש שהיטיב לשלוט בעקרונות תורת הקוונטום המורכבת לא מצא דרך להסתדר עם חוקי התנועה.

ההוראה לא הייתה מתחומי ההצטיינות שלו. הוא הרבה לחזור על משפטים, לערבב ביטויים אנגלים, גרמנים ודנים ולדבר בקול חלש מדי בשעת הרצאותיו. עיקר כוחו התגלה במגעים הבין-אישיים, בשיחות שניהל עם תלמידיו. האיש העניו ידע לעורר את הטוב ביותר - את חיפוש האמת, האומץ לשגות והכוח להמשיך - בתלמידיו.

עם עליית הנאצים לשלטון הדלת הראשונה שנפתחה בפני הפליטים, המגורשים, קורבנות השלטונות הדיקטטוריים הייתה של המוסד ללימודי פיזיקה תיאורטית בקופנהאגן. המדענים המאוימים החלו לקבל מכתבי הזמנה בהולים מנילס בוהר. "בוא ותישאר אתנו עד אשר תחליט מה ברצונך לעשות". המדענים הנרדפים החלו לנהור למוסדו של בוהר ומצאו בו קבלת פנים חמה, תחנת מעבר עם הזדמנות להמשיך בעבודתם ופסק-זמן להכרעות על העתיד המקצועי.

אחד הפרקים המיסתוריים והמעורפלים בחייו של בוהר הוא אותה פגישה נבוכה וחשדנית שהתקיימה בינו לבין הייזנברג, הפיזיקאי הגרמני, תלמידו משכבר הימים. הפגישה הראשונה בין השניים התקיימה כאשר הייזנברג, נער בן 19, במקום להקשיב ביראת כבוד להרצאות של בוהר - הגורו מקופנהאגן - היה מדדה לצדו על מדשאות אוניברסיטת גטינגן וממטיר עליו שאלות נוקבות על תורת הקוונטום החדשה. בינתיים הייזנברג הפך לפיזיקאי החשוב ביותר בגרמניה של שלטון היטלר. הייזנברג טען כל השנים שהוא נשאר בגרמניה הנאצית כדי למנוע את יצירת הפצצה האטומית ובא לפגוש את בוהר על-מנת ליידע אותו  שבארצו לא קיימת תעשייה של הנשק הגרעיני. בוהר זוכר את הפגישה אחרת. Michael Frayn המחיז את הפגישה במחזה Copenhagen שזכה להצלחה אך לא היא ולא ההיסטוריונים מצאו דרך לאמת את אשר אירע בפגישה האומללה ההיא.

בוהר, שאמו הייתה יהודיה, עלה אף הוא על הכוונת של הגסטפו ונאלץ למלט את נפשו - באישון לילה, בסירה קטנה - לשוודיה ולאחר מכן לאנגליה. הוא אותר על-ידי ציידי המדענים של פרוייקט מנהטן והובא לארה"ב.

לאחר המלחמה בוהר חזר לארצו והחל בחקר יישום הידע הגרעיני למטרות שלום. הוא פעל רבות לקידום הפתיחות והשקיפות בין המדינות. את השקפת עולמו על  הטכנולוגיה והמדע המודרניים הוא הביע ב- Open Letter to the United Nations, June 9, 1950.





.

Niels Bohr
1885 - 1962
 
 
 



 
 


 


 
 
 


 

 
 


 

.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית