עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

When I realised that a nuclear bomb was not only possible but inevitable I start taking sleeping pills. It was the only remedy

בפולקלור של קהיליית הפיזיקאים מתהלך סיפור חביב לפיו צ'דוויק נקלע בטעות לעולם הפיזיקה. הוא התכוון ללמוד מתמטיקה אך נעמד בטעות בתור ההרשמה ללימודי פיזיקה וכאשר התברר לו שהוא שגה, צנוע ונבוך, הוא התבייש לתקן את המעוות.

בלית ברירה, צ'דוויק השלים ב-1913 את לימודי הפיזיקה באוניברסיטת מנצ'סטר ועבר לעבוד עם Hans Geiger בגרמניה. לרוע מזלו, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, הוא שוב נמצא במקום הלא נכון. הוא נאסר ונכלא - במשך ארבע שנים - באורוות סוסים ששימשה כמחנה שבויים עבור אזרחים זרים עוינים. שנים אלה של תת-תזונה פגעו פגיעה בלתי הפיכה - ולאורך כל חייו בבריאותו של צ'דוויק.

בשובו מהשבי, הוא הצטרף לרתהרפורד שבהדרכתו השלים את הדוקטורט ומונה על-ידו לשמש כעוזר מנהל של מעבדות קוונדיש המהוללות.

מראשית חקר מבנה האטום מדעני החלקיקים חיפשו דרך להתמודד עם אחת החידות העיקשות של מרכיבי האטום. כיצד הפרוטונים; בעלי המטען החיובי מתגברים על כוח הדחייה שקיים ביניהם שהיה צריך - לפי חוקי הפיזיקה - להרחיקם זה מזה ולפרק את גרעין האטום?. כמענה אפשרי לשאלה זאת, רתהרפורד ניבא כבר בשנת 1919 את אפשרות קיומם של חלקיקים ניוטרלים בגרעין האטום. הוכחת קיומם של החלקיקים האלה נעשתה-לאחר מחקר שערך שמונה שנים - בידי צ'דוויק בשנת 1932.

הוא פירסם את תגליתו בסגנונו הצנוע במאמר: "Possible Existence of Neutron". שלוש שנים לאחר מכן פרס נובל לפיזיקה הוענק לו על תגלית הניוטרון. לפני קבלת הפרס נודע לצ'דוויק שחוקר גרמני Hans Falkenhagen גילה אף הוא את הניוטרון אך חשש לפרסם את ממצאיו. צ'דוויק הציע מייד לעמיתו הגרמני לחלוק אתו את פרס נובל, אולם זה - צנוע אף יותר מצ'דוויק - סירב לקבל את ההצעה.

לאיתור הרכיב החדש של מבנה האטום הייתה תרומה כבירה לתיאוריה של מהות החומר אך היא הייתה כאין וכאפס לעומת השלכותיה היישומיות לאלכימאות המודרנית. החלקיק החדש היה הקליע האידאלי להבקעת האטומים משום שהמחסום החשמלי החזק שמנע חדירה של שאר הכדורים שנורו לעבר הגרעין לא הפריע למעבר של הניוטרון הניטרלי.

בהיוודע דבר תגלית החלקיק החדש, הפיזיקאים של האטום עטו עליו והחלו בהפגזה פרועה של גרעין האורניום עוד לא לגמרי מודעים - חלקם מסרבים להאמין, חלקם כבר חושדים - שהם עומדים לפתוח את תיבת הפנדורה שבה חבויה תגובת השרשרת, הנוסחה E = mc2 ופצצת האטום.

צ'דוויק צורף למבצע מנהטן כראש המשלחת של המדענים הבריטים. לאחר המלחמה, צ'דוויק חזר לארצו, זכה בתואר אבירות ובאיטורי כבוד רבים מספור.
.

James Chadwick
1891-1974
 
 
  

  
   


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית