עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
גילוי הרדיואקטיביות פתח את הדלת לפיזיקה הגרעינית, ליישומים רפואיים, לשיטות תיארוך של ממצאי העבר ו...ליצירת הפצצה האטומית.

מרי Sklodowska נולדה בורשה, בתקופה שבה פולניה היתה נתונה תחת שלטונו העריץ של הצאר הרוסי. בהיות מרי בת 10 אמה נפטרה משחפת וגידול הילדים נפל על האב. אביה של מרי - מורה במקצועו- היה אדם חם ומשכיל ששקד במסירות על החינוך ועל ההשכלה של ילדיו. היות שבנות לא הורשו ללמוד במוסדות ההשכלה הגבוהה, ילדי משפחת סקלודובסקה פקדו את "האוניברסיטה הצפה", מסגרת מחתרתית של שיעורים שניתנו בשעות הלילה במקומות שונים וסודיים כדי להתחמק מעיני המרגלים של הצאר.

שיעורי הלילה המחתרתיים לא סיפקו את בנות סקלודובסקה והן כרתו ביניהן ברית. מרי תצא לעבוד כאומנת ובכסף שתרוויח, אחותה תיסע לפריס ללמוד רפואה. כאשר אחותה תסתדר מבחינה כלכלית, היא תעזור למרי להצטרף אליה ולהתחיל ללמוד בעצמה.

מרי עבדה חמש שנים כאומנת לילדים של בעל מפעל לסוכר שהרשה לה - על אף הסכנה של בית-סוהר או הגלייה לסיביר - ללמד גם את ילדי עובדיו האיכרים. היא המשיכה ללמוד בהתכתבות וקיבלה שיעורים מהכימאי של המפעל.

אביה של מרי התייצב מבחינה כלכלית והתאפשר לו לממן את לימודי בנותיו בפריס. בגיל 24 מרי הגשימה את חלומה הראשון ויצאה לפריס, ללמוד בסורבון.

במהלך חיפושיה אחר מעבדה לעריכת ניסוייה מרי פגשה את פייר קירי והשניים הקימו משפחה וצוות מחקר שיפתח את עידן גילוי הרדיואקטיביות.

מרי דילגה במהלך חייה על מכשולים שוביניסטים רבים. היא הייתה האישה הראשונה שקיבלה דוקטורט מאוניברסיטת סורבון, והראשונה בכל העולם שזכתה בתואר זה במדעים.

נושא התיזה של מרי קירי הושפע משתי תגליות חדשות. התגלית המרעישה הראשונה היא קרני x המיסתוריות של הפיזיקאי הפרוסי Wilhelm Roentgen.

סיפור התגלית מרתק כשלעצמו. רנטגן כיסה מתקן לניסוי תופעות חשמליות בנייר שחור עבה והופתע לגלות שעל מסך סמוך הצטייר אור ירקרק. כאשר הוא הניח את ידו מאחורי המסך הוא ראה את צלליות עצמות הידיים שלו. המום, הוא חזר שוב ושוב על הניסוי ולאחר שהשתכנע שהאירוע אינו מקרי - ושעמיתיו לא יחשבו שדעתו נטרפה עליו - הוא פרסם מאמר  ובישר את החדשה המהממת על קיומה של קרינה חזקה ומוזרה שכונתה "קרני X". תגלית זו זיכתה אותו ב- 1901 בפרס נובל.

x פירושו בלתי-ידוע. היום אנחנו יודעים שקרני רנטגן הן סוג של קרינה אלקטרומגנטית שמסוגלת לחדור מבעד לחומרים מוצקים וליינן גזים. אורך הגל של קרני x קצר פי-אלף מזה של האור.קרינה זו יכולה לעבור דרך רקמות הגוף ולכן צילום רנטגן הוא אמצעי אבחון בעל ערך רב. קרני X קצרות מסוגלות לחדור לרקמות ולהרוס אותן והן ממלאות תפקיד חשוב בטיפול באמצעות הקרנה.

התגלית השנייה התרחשה במרחק קילומטרים אחדים מהמעבדה של משפחת קירי. הפיזיקאי הצרפתי Henri Becquerel גילה - גם הוא; על דרך "מכת המזל" - את התופעה של פליטה ספונטנית של קרינה.

בעקבות ממצאים אלה, הזוג קירי התחיל בחקר הקרינה -שהם כינו רדיואקטיביות-של חומרים שונים. אחת התרומות המדעיות החשובות של מרי קירי היא התובנה שמקור הרדיואקטיבית נמצא באטומים עצמם ואינה מותנית בדרך בה האטומים יוצרים מולקולות.

בשנת 1903 מרי ופייר קירי ובקרל זכו בפרס נובל לפיזיקה על תגלית הרדיואקטיביות.

במהלך עבודתם המדעית מרי ופייר קירי גילו והוסיפו למערכה המחזורית שני יסודות חדשים הפולוניום והרדיום.

ב-1906, בחצותו רחוב בשעת סופה קשה, פייר קירי נרמס תחת כרכרה רתומה לסוסים. מרי הוזמנה - אישה ראשונה מאז ייסוד האוניברסיטה - למלא את מקומו כמרצה בסורבון. את שיעורה הראשון - כך מספרים - היא התחילה במשפט בה בעלה סיים את שיעורו האחרון. שלוש שנים לאחר מכן היא זכתה - שוב חלוצה - בפרס נובל שני, הפעם לכימיה על תגלית הרדיום והפולוניום.

במהלך מלחמת העולם הראשונה מרי קירי מלאה תפקיד חשוב בסייוע לחיילים שנפצעו בשדה הקרב. היא ציידה עשרות כלי רכב במכשירי רנטגן, הכשירה טכנאיות להפעלת המכשירים ומעבדות הרנטגן הממונעות - petites Curies, בפי החיילים - יצאו לחזית והצילו חיי חיילים רבים.

בשנים שלאחר המלחמה מרי קירי הקדישה את חייה לעבודה ב-Radium Institute ובקרן Curie לקידום חקר הרדיום לטיפול בסרטן.

היא נפטרה מליקמיה, שנגרמה לה כנראה בשל השנים הרבות של החשיפה לקרינה הרדיואקטיבית. ב-1995 השרידים של מרי ופייר קירי הועברו והוטמנו במאוזוליאום הלאומי של צרפת. מרי קירי היא האישה הראשונה שזכתה, בזכות פועלה, לכבוד לשכון לנצח לצדם
של גדולי האומה הצרפתית..

Marie Curie
1867-1934
 
 
  
 

 
 
 


 

 
 

 
 


 
 
 
 
 


 
 
 
 
 

.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית