עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"הקברניט האיטלקי עגן בעולם החדש" נאמר בהודעה הסודית בשיחת טלפון שהועברה לוושינגטון ובישרה את ההצלחה של הקמת הכור הגרעיני הראשון מעשה -אדם.

בדצמבר 1942 פרמי וסילרד יצרו - במגרש הסקווץ' של אוניברסיטת צ'יקגו -את הכור הגרעיני שהפיק את תגובת השרשרת המבוקרת הראשונה. הדרך אל יצירת הפצצה האטומית נפתחה.

אנריקו פרמי נולד בשנת 1901 ברומא. הוא השלים את לימודיו במוסד אוניברסיטאי יוקרתי עבור תלמידים מחוננים בעיר פיזה. בגיל 25 הוא פרופסורה ועם צוות מובחר של מדענים שהקים עמד בראש קתדרה - ומחקר - לפיזיקה תיאורטית באוניברסיטת רומא.

בשנת 1926 הוא פרסם את תגליותיו בדבר החוקים שחלים על חלקיקים - המכונים היום פרמיונים - ש"כלל האיסור של פאולי" חל עליהם.

על יסוד עבודותיו על התפרקות ביתא, פרמי גילה את הכוח הרביעי הבסיסי של הטבע -הכוח הגרעיני החלש.

תגלית קרינת בתא חוללה מהומה והטילה מבוכה רבה בקרב הפיזיקאים. האנרגיה של האלקטרון שנפלט בהתפרקות הרדיואקטיבית הזו הייתה ברוב המקרים קטנה יותר מהמצופה והדבר הפר את החוק המקודש של "שימור האנרגיה". גדולי הפיזיקאים נרתמו לפתרון הבעיה.

הסערה שככה מעט כאשר וולפנג פאולי - הפיזיקאי האוסטרי - הציע בתגובת ייאוש את קיומו של חלקיק חדש, בלתי ידוע, שיגשר על הפער בין תיאוריה לבין התצפית. פרמי אישר את הכרח קיומו של החלקיק הוירטואלי שפאולי "המציא" העניק לו את הכינוי neutrino - )ניטרלי קטן באיטלקית( ופתר את חידת האנרגיה האבודה.

בשנות ה-30 פרמי החל בהפגזה של חומרים שונים בנויטרונים מבלי להבין - במשך שנים - שהוא למעשה מבקע את האטום. הרעיון שנויטרונים בעלי עוצמה של פחות מוולט מסוגלים לבקע את גרעין האטום שמסוגל לעמוד בהפגזה של מיליוני וולטים, נראה מגוחך בעיני פרמי. אוטו האן, המומחה העולמי ל"הפגזות" הסכים עם פרמי באבסורדיות של הרעיון.

על עבודה זו הוענק לו פרס נובל לפיזיקה. מועד הנסיעה לשטוקהולם, לטקס קבלת הפרס תוזמן להפליא - למחרת "ליל הבדולח" ושבועות אחדים לאחר שהמשטר הפשיסטי האיטלקי הוציא חוק האומר: "היהודים לא שייכים לגזע האיטלקי". כדי למלט את אישתו היהודיה, פרמי ניצל את הנסיעה לקבלת פרס נובל ומשטוקהולם הוא ערק עם משפחתו לארה"ב.

פרמי -ברשימת 100 האנשים שעיצבו את פני המאה ה-20 של טיימס- נחשב לאחד מאחרוני המדענים שידעו לשלב בעבודתם הן את הצד התיארטי והן את הצד המעשי - יישומי - של הפיזיקה.

במהלך בניית הפצצה הגרעינית בלוס אלמוס, פרמי לא הוטרד על-ידי תחושת "אחריות היוצרים" ולא נטל חלק בלבטים המוסריים של עמיתיו. "תפסיקו את הקשקושים המצפוניים שלכם -נהג לומר- הדבר הזה הוא פיזיקה נפלאה."עם חלוף השנים הוא שינה את דעתו, החל להתנגד ליצירת ה"Super" פצצת המימן הנוראה וראה בה "נשק שהתולדה המעשית שלו הוא רצח -עם"

פרמי הצטיין בפשטות, בבהירות ובענווה רבה והיה אהוב על עמיתיו ותלמידיו. הוא נפטר, כמו רבים מחוקרי הפצצה האטומית, בטרם עת, בגיל 53, מסרטן.
.

Enrico Fermi
1901 - 1954
   


 .
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית