עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

התיאוריה של האלקטרו-דינמיקה הקוונטית מתארת את הטבע כאבסורד מוחלט מנקודת הראות של השכל הישר. אך מאידך היא מתאימה במלואה לניסיון. לכן מקווה אני כי תוכלו לקבל את הטבע כפי שהוא - אבסורד.

"הדברים שאני עומד להרצות עליהם לפניכם הם דברים שאנו מלמדים סטודנטים לפיזיקה בשנה השלישית או הרביעית ללימודיהם לתואר שני. לא, אין כל סיכוי שתהיו מסוגלים להבין אותם! מדוע, איפא, אני עומד לבלבל את מוחכם בכל אלה?... המשימה שלי היא לשכנע אותכם שלא לנטוש את הרצאותי בשל כך שאינכם מבינים זאת שהרי אף תלמידי בפיזיקה אינם מבינים זאת. והסיבה היא מפני שגם אני אינני מבין זאת. איש אינו מבין זאת".

דברי הפתיחה של פיינמן לסדרת הרצאות על תורת הקוונטום."התיאוריה המוזרה של אור וחומר" הוצ' הקיבוץ המאוחד


תחביבו העיקרי של פיינמן הצעיר - שנחשב כעת לגדול הפיזיקאים מאז איינשטיין - היה להטריף בתעלוליו את דעתם של קציני הביטחון של לוס אלמוס. הוא היה אשף בפיצוח כספות והיה נוהג לחדור ולהשאיר בהן פתק "נחש מי?"

פיינמן, וירטואוז בתפיסת מרחב ומהבונים של תורת הקוונטום, מעיד על עצמו שמעולם לא הסתדר עם מילים, אך דווקא הוא -הריאליסט הקשוח- הגה במבצר צבאי-מדעי זה אתהרעיון ההומני הפשוט שאנשים שאינם יודעים מדוע הם עושים דברים לא מיטיבים לעשות אותם. הוא דרש וקיבל רשות ליידע את העובדים שלו - שהתמחו בחישוב המסה הקריטית של הפצצות - על היעד הסופי של כאשר לאנשים נודע מהי מטרת העבודה חלהעלייה דרמטית בהספק, במסירות ובמחויבות שלהם.


פיינמן נולד למשפחה יהודית בקווינס ניו-יורק. אביו הוריש לו ספקנות ברוכת דימיון ואת העיקרון לא לקבל דבר כמובן מאליו. פיינמן הילד הרחיק לכת בעצמאות המחשבתית עד כדי כך שסירב לקבל משוואות מתמטיות שמישהו אחר הוכיח אותן והיה משתמש בנוסחה רק לאחר שמצא לה הוכחה משלו.

בהיותו ילד נמדדה לפיינמן מנת המשכל מצויינת אך לא כזאת שיכולה להסביר את החשיבה הגאונית שלימים הוא הפגין. סוד גאוניותו של פיינמן טמון כנראה ביכולת ההיקש הפנומנלית שלו. ארגון המידע באמצעות הצלבה והקשה בחיווט מקיף - מבטיח ידע יציב, אמין ומאוחסן היטב. בכיתה ג' - כך מספרים - המורה עמדה לעבור ללימוד נושא חדש. פיינמן הילד הצביע ואמר שאת הנושא הזה הם כבר למדו לפני מספר שבועות והסביר לכיתהכיצד ניתן להקיש מהנושא המוכר לנושא החדש שטרם נלמד.

אמו של פיינמן הורישה לו רוח שובבה ומבט הומוריסטי על העולם. פיינמן היה אדם ומדעןמקורי שלא גילה צורך להתיישר לפי המוסכמות, למצוא-חן או לזכות בתהילה ובפרסום.חייו הפרטיים התנהלו ללא עכבות מוסריות בולטות והחשיבה המדעית שלו היתה אף היא משוחררת מדוגמות ומכבלים אקדמיים.

הוא הוקסם ממורכבות והיה מכור לפתרון בעיות שלא נמצא להן פתרון. מפיצוח כספות "בלתי חדירות" ועד המיסתורין של האלקטרו-דינמיקה של הקוונטום. בעבודתו המשותפת עם ידידו בתה, פיינמן החליף את המשוואות המורכבות שפתרונן העסיק במשך שבועותאת המחשב ב-"Feyman Diagrams" שזיכו אותו בשנת 1965 בפרס נובל לפיזיקה

פיינמן עלה לכותרות העיתונים בשנת 1985 כאשר לבקשת נאס"א הוא מצא את הסיבה להתפוצצות החללית צ'לנג'ר.

מוחו הכביר של פיינמן ידע להקיש גם אל העתיד והוא חזה את האפשרות של ה-quantum computing ואת פיתוח הנאנוטכנולוגיה.
.

Richard Feynman
1918 -1988
 
 
  

 
  
 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית