עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"הדרך היחידה לפיה אני יודע שרעיון חדש הוא באמת חשוב היא בתחושת אימה שאוחזת בי".

פרנק היה אחד המדענים האגדיים, עם הילברט David Hilbert ובורן Max Born, שעמדו בראש העריסה של ה"מבט החדש על הטבע" באוניברסיטת גטינגן. פרנק, בן למשפחה יהודית שחיה במשך דורות בגרמניה, היה נערץ על תלמידיו. כינויו היה "הקדוש" הן בשל טוב ליבו והן בשל מסירותו הקנאית לפיזיקה.

ניצני הנאציזם, תנועת החולצות החומות, "החוקרים הנציונליים" והתאגדויות אחרות חלחלו עוד לפני עליית היטלר לשלטון אך קהיליית המדענים התעלמה מהם באותו זלזול מתנשא שהיא התייחסה לבורות ולאיוולת. חודש לאחר תפיסת השלטון על-ידי היטלר שבעה אנשי מדע יהודים מהפקולטה למדעי הטבע גורשו מגטינגן. את פרנק - חתן פרס נובל - לא העזו לגרש, אך הוא בז חסדים שהוענקו לו והגיש את התפטרותו.

במבצע מנהטן, פרנק עמד בראש המחלקה לכימיה במעבדה המטלורגית של אוניברסיטת צ'יקגו.

פרנק לקח חלק פעיל בהתנגדות לשימוש בפצצת האטום. שבועות אחדים לפני הפצצת הירושימה הוא מונה לראש ועדה שתפקידה היה לבחון ולדווח על "המשמעות החברתית והפוליטית של האנרגיה האטומית".

שבעת המדענים, חברי הועדה, הגישו למשרד ההגנה דו"ח המכונה Franck Report ובו תחזית מדויקת על מה שקרה לאחר מכן. הם הזהירו את השלטונות שהפגזת ערי יפן תגרום לאבדן אמון ולגלים של אימה ושאט-נפש שישטפו את שאר העולם ויעוררו מחלוקת בבית. הם; המליצו על הדגמת הרתעה של הפצצה במדבר או על אי-בודד. אולם דו"ח פרנק לא השיג את ייעודו. השלילה הבוטחת של תקיפת יפן לא נשאה חן בעיני השלטונות ולכן הוקמה ועדה נוספת הפעם בראשות אופנהיימר - של מומחי אטום.

ועדה זו התייצבה בפני השלטונות - וכמנהגו של אבי הפצצה, אופנהיימר -נתנה תשובה שהלמה את "מדיניות האטום" של הממשל . "אנחנו אמרנו שהמדענים אינם מוסמכים לקבוע איזה שימוש ייעשה בפצצות" מספר אופנהיימר "אמרנו גם שהטלת אחד הדברים האלה במדבר לא תעשה רושם על אף אחד".

לג'יימס פרנק הישגים מדעיים חשובים - פורצי דרך- הוא זכה בפרסי הוקרה רבים אך ייזכר בעיקר בשל יושרתו ואומץ ליבו לעמוד על דעותיו בתקופה שבה מדענים רבים בחרו בצייתנות, בהתעלמות ובכניעה לשלטונות.


.

James Franck
1882-1964


   


 


 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית