עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

Klaus Fuchs נולד ב-Russelsheim גרמניה. מאביו, כומר לותרני ופרופסור לתיאולוגיה, הוא ירש את הצו המוסרי להאבק תמיד על אמונותיו גם כאשר הן מנוגדות לזרם הכללי. מהצד הנשי של משפחתו הוא קיבל מטען כבד של נטייה לאובדנות ולסכיזופרניה.

במהלך לימודיו באוניברסיטת לייפציג הוא הצטרף למפלגה הקומוניסטית הגרמנית. עם עליית היטלר לשלטון הוא עבר לאנגליה והשלים את תואר הדוקטור לפיזיקה באוניברסיטת בריסטול.

לאחר תשעה חודשים בהם הוא הוחזק במחנה כליאה של אזרחים גרמניים, Klaus Fuchs שוחרר והחל לעבוד במבצע Tube Alloys שם הצופן של הפרוייקט הסודי הבריטי לפיתוח הנשק הגרעיני.

Klaus Fuchs האמין - כמו צעירים רבים אחרים בתקופתו - שהקומוניזם הוא הארגון הפוליטי היחיד שמסוגל להלחם בתנועה הנאצית העולה. הוא התייצב בשגרירות הרוסית בלונדון והציע לנספח הצבאי את שרותיו.

ב-1942 עם התחלת פועלו כמרגל, קלאוס פוקס, לדבריו, החל גם לפתח "פיצול אישיות מבוקר", את היכולת למדר את רגשותיו ולחבב יותר ויותר את אותם האנשים בהם הוא בגד.

פוקס, פיזיקאי מוכשר עם עתיד מבטיח, צורף למשלחת המדענים שנשלחה ללוס אלמוס, לבניית הפצצה האטומית. בהגיעו לארה"ב הוא נפגש עם איש קשר בשם ריימונד שהיה למעשה Harry Gold המרגל הידוע לשימצה והחל להעביר באמצעותו מידע סודי לרוסים.

פעילות הריגול של פוקס נמשכה שנים רבות מבלי שמישהו מעמיתיו יחשוד בחיים הכפולים של המדען השקט, החרוץ והצנוע.

לאחר מלחמת העולם השנייה, בראשית 1946, פוקס נפרד מידידיו וחזר לאנגליה.

בשנת 1943, שרות הביון האמריקאי הקים תכנית סודית ביותר שכונתה בצופן VENONA. מטרת תכנית VENONA הייתה לפענח מסמכים מקודדים של התכתובת הדיפלומטית הרוסית שנאספו מאז 1939. עם פיענוח המסמכים הסתבר שהם עסקו לא רק בנושאים דיפלומטיים כי אם גם בענייני ריגול, כמו פועלם של הרוזנברגים ודליפת מידע סודי מלוס אלמוס. לאחר ניתוח התכתובת שרות הביון האמריקאי העביר את המידע לשרות החשאי הבריטי עם שמו של קלאוס ברשימת החשודים בריגול.

השרות החשאי הבריטי יצר קשר עקיף עם פוקס בניסיון לדובב אותו להסגיר את פועלו. פוקס הכחיש תחילה אולם לאחר זמן מה הוא התייצב, ביוזמתו במשרדו של William Skardon חוקר ראשי בשרות החשאי וסיפר לו שמאז 1942 הוא העביר מידע סודי לרוסים. בתחילת 1950 משטרת הסקוטלנד יארד עצרה את פוקס באשמת בגידה.

הבריטים לא היו מעוניינים במשפט ראווה קולני מחשש שמא ייחשפו בו נתונים סודיים על פיתוח נשק גרעיני שהתנהל בארצם. הם עשו את כל המאמצים כדי למזער את הנזקים ולמתן את החשיבות של מעשה הבגידה.

משפטו של פוקס ערך שעתיים, הוא הודה באשמה והביע צער רב על שבגד בעמיתיו. פוקס היה משוכנע שהוא יוצא להורג. הוא נידון למאסר של 14 שנים ולאחר שישב 9 שנים הוא שוחרר וחזר -בשם בדוי- למולדתו. הוא קיבל אזרחות של כבוד במזרח גרמניה וחזר לעבודה המדעית בפיזיקה תיאורטית.

במבט מן הצד קשה מאוד להבין כיצד עלה בידי האיש התמהוני, המתבודד והביישן - עם הנאיביות הפתטית - להתל במנגנוני המידור ובמחסום סודיות קשיח שגרובס הקים סביב מבצע מנהטן. על חומרת הנזקים של פועלו חלוקות הדעות. טלר זילזל בחשיבות המידע שפוקס העביר לרוסים וטען שהם היו בונים פצצה אטומית גם ללא עזרתו. אחרים סבורים שהמידע זירז בשנתיים את בניית הפצצה הרוסית. הנזק העקיף החמור ביותר של מעשה הבגידה נגרם בכך שמאסרו של וקס הכריע את הנשיא טרומן להורות על בניית פצצת המימן הקטלנית..

Klaus Fuchs
1911 - 1988
 
 
 


    

 
 


 


 
    
 
 
 
 
 


 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית