עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"אם הנשק הזה ייכשל, כל אחד מכם יכול להתכונן להעיד - במשך כל ימי חייו - בפני ועדות
החקירה של הקונגרס" גרובס לצוות עובדיו 24 בדצמבר 1944

כאחראי מטעם הצבא מונה Leslie Richard Groves - תת-אלוף בצבא ארה"ב -ששלט ביד רמה - וביעילות רבה - על ממלכת מבצע מנהטן. הוא יצר וניהל ארגון ענק שכלל 160.000 עובדים, פתר בעיות לוגיסטיות מורכבות, הקים חיל אוויר פרטי, סוכנות מודיעין, מחלקת יחסי-ציבור, משרד חוץ של המבצע, כשכל הגופים משתפים פעולה תוך שמירה קפדנית על סודיות ומידור. מהירות וסודיות היו דרישות היסוד של המבצע והן מומשו ברמה כזאת של הצלחה שרבים מקרב עובדי המבצע הבינו את מטרתו רק לאחר ששמעו ברדיו על הפצצת הירושימה.

החייל המקצועי היה דמות צורמת מאוד בנוף מאורות המדע. רבים, ובעיקר סילרד, סלדו מהתנהגותו השתלטנית והשחצנית וכינו אותו מוקיון וגס רוח. אך למרות הזלזול, כולם העריכו את כושר הארגון המעולה שלו. עוזרו של גרובס תיאר אותו כחסר רחמים, אנוכי, תובעני וביקורתי "the biggest S.O.B. I have ever worked for" אך הודה שאילו היה צריך לחזור על התקופה מחדש, היה בוחר בגרובס כממונה עליו.

הברית בין גרובס הארצי, המעשי לבין אופנהיימר המדען, המיסטיקו והפילוסוף נבנתה על הערכה הדדית והיוותה את אחת מאבני היסוד של הצלחת המבצע.

גרובס היה זקוק להרבה ביטחון עצמי על-מנת לשרוד בקרב כרישי המדע ולכפות עליהם את רצונו והחלטותיו. ותכונה זו לא הייתה חסרה לו. שנים רבות לאחר מכן הוא נשאל מדוע הוא לא כותב - כמו רבים ממשתתפי המבצע - את זיכרונותיו. תשובתו הייתה: זה פשוט, משום שתמיד צדקתי. ואיש לא יאמין לי ואף אחד לא יסלח לי על כך"

לא כל רצונותיו של תת-אלוף גרוב מומשו. הוא לחם במשך חודשיים לשכנע את השלטונות להטיל את פצצת האטום על העיר קיוטו - בעלת אוכלוסייה שעולה על מיליון וממוקמת היטב מבחינה גיאוגרפית להשמדה. שר ההגנה התנגד לבחירה בטענה שקיוטו - הבירה העתיקה של יפן - היא עיר בעלת משמעות היסטורית דתית ותרבותית ומחיקתה תעורר רגשי עוינות בקרב היפנים אל ארה"ב ועלולה לקרב אותם אל הגוש הסובייטי.

לקראת סוף המלחמה גרובס יזם והרים את "מבצע ALSOS" - שכונה על שמו grove = alsos = חורשה - שתפקידו היה לאתר את המאמצים של המחקר הגרעיני הגרמני, לשים יד על מאגרי הרדיום באירופה ולקחת בשבי את המדענים הגרמניים לפני שהרוסים יעשו זאת.

ב-1992 הוסר הסיווג הביטחוני מעל מסמכים שמתעדים מבצע נוסף,"Operation Epsilon" שהתקיים בתום המלחמה. 10 מבחירי מדעני האטום הגרמנים - ביניהם האהן והייזנברג - נשבו ע"י כוחות בעלות הברית והוחזקו במשך שמונה חודשים במבנה - Farm Hall, ליד מנצ'סטר, אנגליה - שהיה מרושת כולו במכשירי ציתות לקליטת שיחותיהם.

גרובס התקשה להסתגל לימי שלום, רכש לו אויבים רבים ופרש ב-1948 פרישה מוקדמת מהצבא. הוא לא עמד בסירובו לכתוב את זיכרונותיו והוציא ב-1962 את ספרו:

Now It Can Be Told:The Story of the Manhattan Project
.

Leslie Richard
Groves
1896 - 1970       

 

  

.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית