עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"כל העמים חייבים להגיע להחלטה לנטוש את הכוח כמפלט אחרון. אם לא יעשו כן, הם יפסיקו
להתקיים" משפט הסיום של הצהרת Mainau. 

בהיוודע דבר הפצצת הירושימה, אוטו האהן, כלוא במבנה "המצתת" של מבצע Epsilon באנגליה, שקע בדיכאון עמוק כל כך שעמיתיו האסירים חששו שמא הוא יתאבד.

זיהוי ביקוע האטום על-ידי האהן היה אחד הצעדים הראשונים שפתחו את השתלשלות האירועים שהובילה ליצירת הפצצה האטומית.

בן למשפחת פועלים, האהן נולד ב-Frankfurt am Main, גרמניה. לאחר השלמת לימודיו בכימיה הוא נדד בין מרכזי מחקר שונים עד אשר הוא מונה לפרופסור לכימיה במכון Kaiser-Wilhelm בברלין. כאשר האהן החל בחקר קרינת ביתא הוא מצא שידיעותיו ככימאי לא מספיקות והוא זקוק לפיזיקאי להשלמת עבודתו. ליזה מייטנר - האישה הראשונה בעלת תואר דוקטור בפיזיקה - הצטרפה למחקרו ובמשך 30 השנים הבאות הפכה לשותפה מלאה בעבודתו. היות שנשים לא הורשו להיכנס לאגף בו היו המעבדות של האהן, מייטנר עבדה בשנים הראשונות, בהתנדבות, במרתף של המכון.

במהלך מלחמת העולם הראשונה האהן גויס כמומחה ללוחמה כימית ושירת בכל חזיתות אירופה.

בשובו מהחזית הוא חזר לעבודה המשותפת עם מייטנר על חקר המאפיינים של קרני ביתא. עם עליית היטלר לשלטון מייטנר נמלטה לשוודיה והאהן המשיך במחקרין עם Fritz Strassmann.

ב-1938, ממצאי מחקרה של Irene Joliot-Curie הדהימו את האן במידה כזאת שהוא החליט -כדי להוכיח לה את טעותה - לשחזר את ניסוייה.ממצאי השחזור היו מוזרים עד כדי כך - הפגזת גרעין האורניום בנויטרונים יצר יסוד חדש, הבריום - שבמאמר פרסומם הוא מתאר אותם כעומדים "בניגוד לכל התופעות שניצפו עד היום בפיזיקה הגרעינית".

הוא שיגר מכתב בהול לשותפתו, מייטנר: "הרי האורניום לא יכול להפך לבריום? אולי את יכולה לתת לממצאים אלה איזה הסבר פנטסטי?" היא יכולה: גרעין האטום התבקע.

ב-1945, פרס נובל לכימיה הוענק להאהן על תגלית ביקוע האטום. במהלך הטקס, יו"ר של ועדת הפרס פנה לנוכחים: "פרופסור אוטו האהן הודיע לנו שלצערו הוא לא יוכל להשתתף בהענקת הפרס". באותה עת הפרופסור הגרמני היה כלוא במסגרת Operation Epsilon באנגליה.

Operation Epsilon היה שם הקוד למבצע של בעלות הברית שמטרתו הייתה לברר מהם ההישגים של המדענים הגרמנים במחקר ובעשייה של פצצת האטום. עשרה מבחירי הפיזיקאים הגרמנים הובאו לאנגליה ושוכנו במבנה שהיה מרושת כולו במכשירי ציתות שקלטו את כל שיחותיהם. לאחר שמונה חודשים -כאשר התברר שגרמניה לא עשתה שום התקדמות משמעותית ביצירת הפצצה - הם שוחררו וחזרו לארצם.

העובדה שפרס הנובל שהוענק לו היה פרס סולו - שמה של ליזה מייטנר או של שאר השותפים לתגלית לא הוזכרו כלל - עוררה התמרמרות רבה בקרב קהיליית המדענים.

בשנים שלאחר המלחמה האהן הפך למתנגד נחוש של החימוש הגרעיני. ב-1955 הוא יזם את הצהרת Mainau החתומה על ידי שמונה-עשרה חתני פרס נובל לפיזיקה ולכימיה שקוראת להפסקת השימוש בנשק הגרעיני..

Otto Hahn
1879-1968 
 


  


 


.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית