עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

חלוקי הדעות בדבר חלקו של הייזנברג - הפיזיקאי הגרמני - בטרגדיה של יצירת הפצצה הגרעינית עדיין מסעירים את ההיסטוריונים וגירסאות שונות של אירועי הימים ההם מופיעות עד היום בכותרות העיתונים.

הייזנברג עלה לראשונה על במת הפיזיקה בהיותו נער בן 19 ב-"עונת הפסטיבל של בוהר", אירוע מדעי רב חשיבות שהתקיים בגטינגן. במקום להקשיב ביראת כבוד לדברי הגורו מקופנהגן, הנער החוקרני היה נצמד אל בוהר במהלך טיוליו ומתחקר אותו על השאלות של הפיזיקה החדשה שזה עתה החלה להיווצר. מפגש זה הכריע את הבחירה המקצועית של הייזנברג שפנה ללימודי הפיזיקה והפך לאחת הדמויות המרכזיות ביצירת תורת הקוונטום שתשנה, מהיסוד, את התמונה על מבנה
החומר, על הבנת היקום.

הקרע בין פיזיקה תיאורטית לפיזיקה מעשית מודגמת יפה באנקדוטה כואבת מחייו של הייזנברג. בשעת מבחני ההגנה על תיזת הדוקטורט, בהיותו בן 21, הייזנברג נכשל בשאלות שנגעו בצד היישומי של נושא עבודתו והציון המשוכלל שקיבל עליה היה מאכזב ביותר. הדבר לא מנע מבורן לקבל אותו כעוזר הוראה. פרנק ניסה למלא את החסר בהשכלתו של הייזנברג אך ויתר - לנוכח אדישותו הגמורה של זה לפן היישומי של הפיזיקה - עד מהירה על הרעיון.

הייזנברג נשאר פיזיקאי תיאורטי - קבע את "עיקרון האי-ודאות" - נקודת הזינוק של מכניקת הקוונטום.

The more precisely the position is determined, the less precisely the momentum is
  known in this instant, and vice versa--. Heisenberg, uncertainty paper

שעורר את ספקותיו של איינשטיין

The theory yields a lot, but it hardly brings us any closer to the secret of the Old .
. One In any case I am convinced that He does not throw dice

פילג את הפיזיקאים לשני מחנות וזיכה אותו בפרס נובל .

לאחר עליית היטלר לשלטון - בניגוד לפיזיקאים רבים שבחרו לעזוב - הייזנברג העדיף להישאר בגרמניה. עמיתיו הפיזיקאים לחצו עליו שיצטרף אליהם לערי המקלט, אולם הוא עמד בסירובו בטענה ש"הבחורים שלו" זקוקים לנוכחותו.

בגרמניה הנאצית נוצרה אגודת "הפיזיקאים הנציונליסטים" שהשתלבו בשלטון אולם אנשי מדע מהשורה הראשונה בזו למשטר החדש ואחדים אף העזו לצאת בביקורת נגדו.

עם עליית הנאציזם, אחד מיריביו של הייזנברג האשים אותו, מעל דפי פרסום של הס.ס., בהיותו "white Jew", בעל רוח יהודית. בעקבות תחקיר שנערך על-ידי הס.ס. שמו לא רק טוהר, הוא אף זכה לקשרי ידידות עם Albert Speer השר לענייני חימוש של היטלר.

הייזנברג היה המדען הגרמני היחיד שהיה מסוגל, בעת ההיא, לפתח את הנשק הגרעיני.

כאשר מנהל המוסד לפיזיקה, שסירב להיכנע לשלטון החדש ערק לארה"ב, הייזנברג הסכים למלא את מקומו. ידידיו התקשו לקבל את התנהגותו המתפשרת עם השליטים החדשים. אחדים פנו לו עורף ואחרים ניסו לנמק את התנהגותו באהבתו לארצו ובניסיונו להציל את הפיזיקה מסכנות המשטר החדש.

הייזנברג הפגין, לדבריו, משחק כפול, מצד אחד הטיל איפול כבד על כל מחקר שהיה יכול לעורר רושם שייצור הפצצה אפשרי מצד שני הפגין תמיכה במשטר, כמו למשל בחיוב כיבוש פולניה על ידי הגרמנים. במכתבו אל יאנגק הוא כותב: "תחת דיקטטורה, התנגדות פעילה יכולה להתבצע רק על-ידי אלה שמתחזים למשתפי פעולה עם המשטר. זה שיעז להביע התנגדות גלויה סופו מחנה ריכוז."

הייזנברג ניסה ליידע את בוהר שגרמניה לא עוסקת בחקר ביקוע גרעין האטום. השיחה בין השניים - בשל האווירה החשדנית, אובדן האמון, החשש שהשני הוא סוכן שתול - לא עלתה יפה והשיגה מטרה הפוכה. לאחר שיחה מטרידה וכושלת זו בוהר היה משוכנע שתלמידו, שהעדיף להישאר בגרמניה הנאצית, עוסק באינטנסיביות ובהצלחה בייצור הפצצה האטומית.

בתום המלחמה הייזנברג נלכד והובא - במסגרת מבצע אפסילון - ל-Farm Hall, מבנה "מצותת" בקרבת קמברידג', אנגליה.

Operation Epsilon היה שם הקוד למבצע של בעלות הברית שמטרתו הייתה לברר מהם ההישגים של המדענים הגרמנים במחקר ובעשייה של פצצת האטום. 10 מבחירי הפיזיקאים הגרמנים הובאו לאנגליה ושוכנו במבנה שהיה מרושת כולו במכשירי ציתות שקלטו את כל שיחותיהם. לאחר שמונה חודשים - כאשר התברר שגרמניה לא עשתה שום התקדמות משמעותית ביצירת הפצצה - הם שוחררו וחזרו לארצם.

בשובו לגרמניה הייזנברג החל בשיקום ובארגון מחדש של המכון לפיזיקה בגטינגן ופעל במשך שנים רבות לקידום ארצו בחקר הפיזיקה התיאורטית.
.

 
Werner
Heisenberg
1901 - 1976 

 

 
 


 
 


 


 
 
 
 
 


 
 
 
 
 


 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית