עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

פרס נובל לשלום הוענק בשנת 1995 ל-Joseph Rotblat ולארגון Pugwash "על מאמציהם לצמצם את התפקיד של הנשק הגרעיני במדיניות הבינלאומית ולהכחיד ברבות הימים את הנשק הזה"

רק אדם אחד, מקרב עשרות אלפי המועסקים במבצע מנהטן, בחר לעזוב, מסיבות מצפוניות, את בניית הפצצה האטומית.

רוטבלט ברח מפולין עם עליית הנאציזם, עבר לעבוד במעבדות חקר האטום באנגליה והצטרף מאוחר יותר לפרוייקט מנהטן. כאשר נודע לו שהגרמנים לא מייצרים נשק גרעיני וגרובס סיפר לו שהפצצות נועדו ליפן "כדי להזהיר את הרוסים" הוא קם ועזב את עבודתו. נציגי הממסד הצבאי בלוס אלמוס איימו על רוטבלט במאסר אם הוא ידון בסיבות לעזיבתו עם מישהו מעובדי המבצע. אחד התנאים לשיחרורו היה שלאחר עזיבתו הוא לא ייצור קשר עם אף אחד מעתיתיו בלוס אלמוס. שנים אחדות הוא אכן שמר על השתיקה, נחשב לאיום על הביטחון הלאומי וזכה ליחס משפיל וחשדני. הוא חזר לאנגליה ופנה לחקר האטום למטרות רפואיות.

"עובדי מבצע מנהטן - מספר רוטבלט - היו משוכנעים שהנשק הגרעיני לא נבנה על-מנת להשתמש בו אלא כאקט של הרתעה נגד הגרמנים. היה לנו כבר מושג ברור למדי על כוח ההרס של הפצצה. ידענו על כוח ההדף ועל הנזקים של הנשורת הרדיואקטיבית. עם זאת לא שיערנו שפצצה אטומית יכולה להשמיד את העולם. לפי החישובים שלנו נדרשות לכך 100.000 פצצות גרעיניות.

בתסריטים הכי פסימיים שלנו לא דימיינו שהחברה האנושית יכולה להיות אווילית כל-כך. הסתבר שהיא יכולה... "הטעות הגדולה ביותר שלנו הייתה שנתנו אמון בצבא."

כאשר התברר לרוטנבלט שפצצות האטום הן רק הצעד הראשון בדרך מסוכנת מאוד, שפצצת המימן כבר בשלבי בנייה ומירוץ החימוש הגרעיני החל, הוא הפסיק את שתיקתו. הוא יצא במסע הרצאות בכל רחבי אנגליה בהן הוא הטיף להפסקת החימוש הגרעיני והמלחמות. הוא הקים את איגוד מדעני האטום של אנגליה שעיקר פועלו הוא מניעת השימוש בכוח הגרעיני למטרות מלחמה. במסגרת מחקריו על ניצול הכוח הגרעיני למטרות רפואיות הוא חשף את הנזקים הנוראים של הקרינה.

Cyrus Eaton תעשיין ופילנטרופ קנדי וחסיד נלהב של הפילוסוף Bertrand Russell הציע לממן ועידה בינלאומית של מדענים שתתכנס אחת לשנה בכפר הולדתו Pugwash ותדון בסוגיית הנשק הגרעיני.

רוטבלט היה בין מקימי ארגון Pugwash ועמד בראשו במשך עשרות שנים. התנועה רואה את תפקידה - כמצפון של אנשי המדע - למנוע ולהתמודד עם הנזקים הממשיים או הפוטנציאלים של החידושים המדעיים והטכנולוגיים.

.

Joseph  Rotblat
1908-2005


 
 
 

 
 


 .
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית