עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

".In science there is only physics; all the rest is stamp collecting"

רתהרפורד נולד בחווה בניו-זילנד למשפחה בת 12 ילדים. הוא הצטיין בלימודיו והעפיל, בזכות מענקי הצטיינות עד לאוניברסיטת Cambridge באנגליה. במהלך לימודיו הוא פגש את J.J. Thomson לעתיד, מגלה האלקטרון ששיכנע אותו לפנות לחקר תופעה חדשה שזה עתה נתגלתה - קרינת ה-x.

עם גילוי הרדיואקטיביות רתהרפורד וצ'אדוויק הצטרפו אף הם לחקר הקרינה ויחד עם שאר חוקרי החלקיקים הם זיהו שלושה סוגים של התפרקות רדיואקטיבית - קרינת אלפא, ביתא וגמא.

חלקיקי אלפא הם גרעינים של אטום ההליום
חלקיקי ביתא הם אלקטרונים מהירים
קרינת גמא היא זרם של פוטונים

רתהרפורד פנה לפיזיקה גרעינית ועבד על איתור ומיון השברים הרדיואקטיביים. לאחר שהוא זיהה את הסוגים השונים של הקרינה, הוא בח ר בקרני אלפא והשתמש בחלקיקים האנרגטיים האלה להפגזת אטומים כדי ללמוד על המבנה שלהם.

באחד מניסוייו עוזר מחקר של רתהרפורד "הפגיז" בחלקיקי אלפא רדיד זהב דק ונוכח להפתעתו שבעוד שרוב החלקיקים עברו - כמצופה - את מחיצת הזהב, מדי פעם חלקיק אלפא ניתר וחזר לאחור. רתהרפורד דימה את התופעה המוזרה לפגז רב עוצמה שנורה על דף נייר וניתז ממנו בחזרה. התופעה הזאת הביאה אותו למסקנה שבתוך האטום חייב להמצא גרעין קשיח, רב עוצמה שמסוגל להדוף בחזרה את הגופיפים שנורו לעברו.

שלוש התגליות העיקריות של רתהרפורד עיצבו את המדע המודרני ושינו מהיסוד את הבנת החומר שיוצר את היקום. התגלית הראשונה הראתה שבניגוד למחשבת העבר, החומר היסודי ניתן לשינוי והשינוי - מיסודות כבדים לקלים יותר - יכול להתרחש באורח טבעי. על גילוי ההתמרה של החומר רתהרפורד זכה בפרס נובל לכימיה בשנת 1908. תגליתו השנייה - "המבנה הפלנטרי של האטום" עברה אומנם שינויים ושיכלולים רבים אולם מהותה - מבנה האטום כגרעין זעיר המוקף בעננה של אלקטרונים שחגה סביבו - נשארה תקפה עד היום. המהפך השלישי שרתהרפורד חולל הוא ביקוע האטום. בשל תגלית זאת הביוגראף של רתהרפורד העניק לו את הכינוי "האלכימאי המצליח הראשון בעולם"

בשנות ה-20 של המאה שעברה היו שלושה מרכזים בכירים לחקר האטום. המעבדות של נילס בוהר בקופנהגן, של מקס בורן בגטינגן ושל רתהרפורד במכון קוונדיש בקמברידג'.

רתהרפורד טבע מונחי יסוד רבים של הפיזיקה החדשה: קרני אלפא, ביתא וגמא, פרוטון, נויטרון, מחצית-החיים, והכשיר רבים ממיטב הפיזיקאים - צ'דוויק, אופנהיימר, Hans Geiger, בוהר - של דורו.

רתהרפורד היה מדען של העובדות. הוא לא זילזל בתיאוריה אך ראה בה דעה אישית של ההוגה אותה. הוא דגל בפשטות וגילה עוינות וחוסר סבלנות לכל ניסיון לטשטש, להסתיר או לסבך שלא לצורך את חקר החומר.
.

Ernest Rutherford

1871 - 1937

 
 

 
 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית