עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"אני אוהב את הרעיון של פיצוץ גרעיני במפרץ טוקיו, בשעה 8 בערב, על רקע שמיים בהירים.זה היה מדליק ומאיר את כל השמיים ו-10 מיליון אנשים היו רואים זאת ושומעים רעש בעצמה שמעולם לא שמעו. ואנחנו היינו אומרים - תיכנעו או שנזרוק את הפצצה על הערים שלכם."

טלר,המדען היהודי פליט הונגריה, מעולם לא פקפק בצדקת העשייה של הנשק הגרעיני. לאחר שראה את ההרג שעוללו "
שני הבנים" הגרעיניים הוא פנה ליצירת מפלצת איומה פי-אלף - פצצת המימן.

"בחרתי להיות איש מדע ואני מאוהב במדע. לא אעשה מתוך להט ורצון שום דבר מלבד מדע טהור משום שהוא נפלא ומעניין כל-כך. אינני אוהב נשק. הייתי רוצה שיהיה שלום. אולם למען השלום אנו זקוקים לנשק ואינני חושב שדעותיי מעוותות. אני מאמין שאני תורם לעולם של שלום" אמר טלר בעדותו לפני הסנאט. ולאחר מכן הוא התמסר בלהט ומתוך אהבה - בסיוע המחשב הראשון ה-ENIAC שזכה בכינוי החיבה Maniac - לפיתוח ה" "Super"", המשמיד האולטימטיבי.

טלר האמין בחיוניות פיתוח הנשק הגרעיני משום שלדעתו זה העניק לארה"ב מרווח זמן עד לקריסת הקומוניזם, אך מטיל ספק בצורך בהפגזה של הירושימה ונגסאקי."אין זה מתפקידם של אנשי המדע לקבוע מה ייעשה בפצצות" - טען טלר בן ה-87 בראיון - "אך אני חש חרטה עמוקה ביחס לפצצת האטום. היינו צריכים למצוא דרך לערוך הדגמה של הפצצה, וזו הייתה האחריות של המדענים."

טלר נולד בבודפסט, הונגריה, במשפחה יהודית אמידה ומשכילה. בתום לימודיו הוא החל לעבוד באוניברסיטת גטינגן. באחד מנסיעותיו הוא עבר תאונת דרכים ורגלו הימנית נקטעה. הוא עבר שיקום ממושך, למד ללכת עם פרוטזה אך נשאר עם צליעה קשה כל ימי חייו. לאחר שיקומו הוא עבר ללמוד אצל הייזנברג ,אחד מאנשי המדע המובילים של חקר הפיזיקה החדשה.

עם עליית היטלר לשלטון טלר נאלץ להימלט מגרמניה ומצא מקלט במוסד לפיזיקה תיאורטית של בוהר בקופנהגן. הוא הצטרף לצוות החוקרים שעסק בפיענוח סודות האטום בראשות בוהר.

בשל דעותיו המיליטריסטיות הקיצוניות, נוקשותו ובעיקר בשל דרכו ליחס לעצמו הישגים מדעיים פרי עבודתם של אחרים טלר רכש לו אויבים רבים בקרב הציבור וקהיליית אנשי המדע.

כאשר אופנהיימר עלה על הכוונת של ציידי הקומוניסטים והועמד לדין - בשל עברו השמאלני כמרגל של הסובייטים - כל עמיתיו הפיזיקאים -מלבד טלר- יצאו להגנתו. עדותו של טלר בשימוע עורר נגדו את תיעובם של אנשי המדע והחרם שהוטל עליו - למרות מאמציו המתמשכים של טלר להתנער ממנו - ליווה אותו לאורך כל חייו.

האם אתה מאמין או לא מאמין בכך שאופנהיימר הוא סכנה לביטחון הלאומי? נשאל טלר במהלך עדותו במשפט. "בהזדמנויות רבות נוכחתי שד"ר אופנהיימר פעל בדרכים שהיה קשה מאוד להבינן. אני חלקתי על דעתו בסוגיות רבות כאשר מעשיו נראו בעיני מורכבים ומבולבלים. הייתי מעדיף שהעניינים החיוניים של המדינה יהיו נתונים בידיים שאני מטיב להבין ולכן גם סומך יותר."

טלר שקד כל ימיו - ולא תמיד בדרכים מהוגנות - על הזכייה בתואר אבי פצצת ההליום. הוא השתתף בבנייתה אך חלקו בה היה קטן בהרבה מטיעונין והכרזותיו. בספרו - Legacy of Hiroshima טלר חזר בעקשנות על הטיעון שהוא האיש שפתר את הבעיות ואיפשר את הצלחת הפצצה. רבים מקרב המדענים שהיו מעורבים בבניית הפצצה רואים בטלר עבריין מהסוג הנחות והבזוי ביותר - גנב של זכויות יוצרים.

טלר דגל כל חייו במדיניות הגנה לוחמנית וחזקה, קרא לקידום פיתוח נשק תרמו-נוקליארי והמשך הניסויים הגרעיניים. תמיכתו הנלהבת במלחמת וויאטנם עוררה זעם רב כל כך שאחדים ממתנגדיה כינו אותו "פושע מלחמה".

בספרו - Our Nuclear Future טלר מעלה התנגדות נמרצת להסכמים להפסקת הניסויים והוא זה ששיכנע את הנשיא רייגן באפשרות הביצוע ובחשיבותו של מבצע "מלחמת הכוכבים".

אחד האירועים המגוחכים והמבישים בחייו רצופי הסקנדלים של טלר הוא האשמתה של השחקנית Jane Fonda בהתקף הלב שהוא לקה בו ב-1979. לאחר אסון Three Mile Island השחקנית יצאה- במסגרת קידום סרטה The China Syndrome - בדברים נרגשים נגד ייצור הנשק הגרעיני. תחת הכותרת "I was the only victim of Three-Mile Island" טלר מפרסם ב-Wall Street Journal מאמר בו הוא מיחס את התקף הלב בו הוא לקה ל: "לא למחדלי הכור האטומי ב- Three Mile Island אלא לג'יין פונדה. הכורים אינם מסוכנים."

כאשר עיתונאי שאל את טלר בדבר השמועה שהמדען בקומדיה של חלום הבלהות של Stanley Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb - Kubrick עוצב בדמותו, אמוק אחז בפיזיקאי הקשיש: שמי אינו Strangelove. אני לא מכיר אתStrangelove. Strangelove לא מעניין אותי. מה עוד אני יכול להגיד? תראה, תגיד את זה עוד שלוש פעמים ואני מעיף אותך מהמשרד"

ב-1991 טלר היה בין הראשונים שפרס ה-ignobel - Ig Nobel - משפל המדרגה בצרפתית - פרודיה על פרס נובל לשלום -הוענק לו "בזכות מאמציו הבלתי נלאים לשנות את המשמעות של השלום כפי שאנחנו מכירים אותו."

טלר היה דמות טראגית, אדם זועם, monomaniac שעל אף היותו בעל חשיבה גאונית וייחודית היווה, לדעת רבים , סכנה לכל הדברים החשובים באמת..


 
Edward Teller

1908-2003

 
   


 


 


 
 
 
 
 


 
 
 
 
 


 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית