עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

כבר בשנת 1750 העלה בינ'גמין פרנקלין סברה שהזרם החשמלי אינו אלא שטף של חלקיקים זעירים אולם נדרשו עוד שתי המצאות מהפכניות כדי לעמוד על טיבו האמתי, כדי לחלק את הבלתי-ניתן לחלוקה - האטום.

המתקן הראשון - מכונת החשמל - יצר ניצוצות, ברקים קטנים, באמצעות שפשוף עור בזכוכית. הניצוצות שחלפו בין ונתקלו במולקולות האוויר פרצו בדרכים אקראיות ונדרשה שיטה שתרסן אותם ותשלוט בהם. ההמצאה של שפופרת הריק פתרה את בעית אילוף הזרם החשמלי. זרם החשמל שעובר בשפופרת הריק הוא חלק, ממושמע ונשלט.

תגלית ה-Cathode rays נעשתה על-ידי הפיזיקאי הגרמני Johann Wilhelm Hittorf שחישב את עוצמת המטען החשמלי וחקר מאפיינים שונים של זרם החשמל בשפופרת הריק.

השילוב בין שני המנגנונים האלה, שאיפשר את חקר מהות החומר, הניח גם את אבני היסוד של הטכנולוגיה המודרנית. קרני הרנטגן, מקלטי הרדיו, הטלוויזיה, המחשבים ואף מאיצי החלקיקים הכבירים, כולם בנויים על שכלולים של עקרון שפופרת הריק שמעבירה ללא הפרעות ומכשולים את זרם החשמל.

הראשון שהגה את הרעיון הנועז שהזרם שעובר בשפופרת הריק מורכב מחלקיקים תת-אטומיים
וניפץ את האקסיומה של הבלתי-ניתן לחלוקה הוא הפיזיקאי האנגלי Joseph J. Thomson.

ג'. ג'. תומסון נולד בשנת 1856 ליד מנצ'סטר - אנגליה. בתום לימודיו הוא מונה לעמוד בראש מעבדת Cavendish בקמברידג'.

מעבדת; Cavendish המהוללת הוקמה על-ידי מקסוול והפכה ברבות הימים למרכז למידה יוקרתי שמשכה אליה את מיטב הפיזיקאים והכשירה עשרות חתני פרס נובל.

מעבדת Cavendish הציעה לראשונה לתלמידיה הזדמנות לשלב בין החלק התיאורטי והחלק המעשי - הניסויי - של הפיזיקה. כל תלמיד, לאחר תקופת הכשרה קצרה, נדרש לבחור ולערוך מחקר עצמאי ולהעמיד את ממצאי עבודתו לדיון פומבי בפני המורים ושאר התלמידים.

התלמידים - לא התלמידות. מקסוול אסר על תלמידות להיכנס למעבדות. הן הורשו לעשות זאת רק בחופשת הקיץ בתקופת העדרו של הפיזיקאי "הדגול". מספרים שקבוצת פיזיקאיות - שכדי לשרוד בתנאי האפלייה העוינת נאלצו לשקוד על לימודיהן יותר מהתלמידים השלימו בשבועיים קיציים חומר לימודי של שנה שלמה.

ג'י ג'י, כפי שתלמידיו כינו אותו, יזם מסגרות לימוד לא-פורמליות בהן מרצים אורחים הביאו את החדשות המדעיות הטריות ביותר והקים את ה-Cavendish Physical Societyחברה יוצאת דופן שחבריה נפגשו אחת לשבועיים לדיון - בדגם של סמינר - בסוגיות חקר הפיזיקה. על אף שתומסון היה נסאי מגושם - ועוזריו טרחו להרחיק אותו מהמתקנים והמכונות של המעבדות - הוא זכה להערצה כללית בשל יכולתו המדהימה לפתור בעיות. הוא לא הצטיין גם כאדמיניסטרטור, מאבד מסמכים ושוכח לענות על מכתבים, אולם ניהול המעבדות לא נפגם משום שהוא נתן יד חופשית לעוזריו שהיוו צוות מעולה של מקצוענים.

עד שנת 1897 איש לא העלה על דעתו שקיימים חלקיקים קטנים יותר מהאטום. ניסוייו של תומסון הביאו אותו למסקנות שזיעזעו את קהיליית הפיזיקאים ואת ידע העולם של בני דורו.
  • ה-Cathode rays הם גופיפים טעונים
  • גופיפים אלה הם המרכיבים של האטום
  • הגופיפים האלה הם המרכיבים היחידים של האטום
Cathode rays הם גופיפים שמהווים את אבני היסוד של האטום, את הרכיבים הבסיסיים שיוצרים את כל החומר ביקום. תומסון גילה את האלקטרון. בשל תגלית זאת הוא זכה בפרס נובל לפיזיקה בשנת 1906.

בשנות הארבעים של המאה העשרים, בנו של תומסון, הפיזיקאי George Paget Thomson הוכיח, במחקריו על השברות האלקטרונים, את התכונות הגליות של הגופיפים שאביו גילה.
.

Joseph John Thomson
1856-1940
 
 
 


  


 
 


 
 
 
 
 
 


 

 


.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית