עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"אתה יכול לקחת מחבט זבובים ולהרוג ערמה של זבובים, אבל לכל הרוחות, אתה לא צריך
לספור אותם!"

.Paul  Warfield Tibbets, Jr היה הטייס שהטיל את פצצת האטום על הירושימה.

בספטמבר 1944 טיבטס נבחר לארגן ולאמן צוות, לפקח על התאמת ה-Boeing B29 Superfortress לתפקידו העתידי ולהטיס - בבוא העת- את הפצצה האטומית ליעדה. הוא קיבל יד חופשית לארגון המשימה: "איש לא יגיד לך מה לעשות. תשתמש עד כמה שאפשר בערוצים המקובלים אך אם יסרבו לתת לך משהו תבקש את "מגש הכסף" - הקוד הסודי שלך - ודרישתך תתמלא ללא שאלות."

טיבטס העניק למטוסו - על שמה של אמו - את כינוי החיבה Enola Gay. ב- 6 לאוגוסט 1945 בשעה 2.45 לפנות בוקר המטוס המריא לעבר הירושימה. בשעה 06.00 טיבטס סיפר לאנשי הצוות שהם הולכים להטיל את פצצת האטום הראשונה על עיר יפנית.

בשעה 07.00 המכ"ם היפני איתר מטוס; אויב שמתקרב ושידר אזעקת כוננות לאזור הירושימה. דקות אחדות לאחר מכן מטוס אמריקאי לבדיקת מזג האוויר חג מעל העיר. כאשר היפנים נוכחו שלא מדובר במטוס קרב הם יצאו מבתיהם והתפזרו לעיסוקיהם.

בשעה 08.00 הרדאר הבחין בשני מטוסי אויב ונשלחה אזהרה נוספת אולם היפנים -משוכנעים שמדובר שוב באזעקת שווא - התעלמו מההודעה. הפצצה אטומית הוטלה על הירושימה בשעה08.15

לאחר הפצצת הירושימה הנשיא זימן לבית הלבן את הממונים על המבצע. הוא בירך אותם אחד אחד על הצלחת המבצע. "הוא הסתכל עלי עשר שניות ולא אמר דבר. ואז הוא שאל אותי ''ומה אתה חושב?' אני עניתי 'אדוני הנשיא אני חושב שעשיתי את מה שאמרו לי לעשות' הוא טפח עם ידיו על השולחן ואמר You're damn right you did ואני הברנש ששלח אותך. ואם מישהו יעשה לך בעיות עם זה, תפנה אותו אלי."

טיבטס - שזכה בכינוי "האיש שניצח את המלחמה" - הועלה לדרגת תת-אלוף והמשיך לשרת בחיל האוויר עד אמצע שנות השבעים. במהלך שרותו הוא נשלח כנספח צבאי להודו אך מינויו - בשל מחאה של כל המפלגות בהודו - בוטל.

טיבטס לא הביע כל חרטה על פועלו "בנסיבות דומות, לעזאזל, הייתי עושה זאת שוב" הכריז בפומבי במרץ 2005. הוא הרבה להופיע ולהתראיין כגיבור לאומי ושמו ופועלו נכנסו להיכל התהילה של חיל האוויר האמריקאי.

שמו של טיבטס עלה לכותרות גם  בהזדמנויות פחות הירואיות. בסרט ההוליוודי שנעשה על הפצצת  הירושימה "Above and Beyond", התסריטאים שמו בפי הגיבור - ששוחק על-ידי Robert Taylor - את המשפט "Oh my God, what have we done". טיבטס זעם על העיוות ההיסטורי. אחד מאנשי צוותו - מסביר טיבטס - כתב ביומנו "!My God". הוא עצמו מעולם לא אמר משפט כזה.

אירוע תמוה אחר מסופר על-ידו על מפגש בינו לבין Mitsuo Fuchida. באחת מקבלות הפנים של הצבא ניגש אליו אדם זר ואמר לו: "?Fuchida ."I'm Fuchida. Shall we talk about it - כך הסתבר לטיבטס - היה הטייס היפני  שהוביל את המתקפה על פרל-הרבור.

"הצלחתם להפתיע אותנו כהוגן" אמר טיבטס לטייס היפני. "ומה לעזאזל אתה חושב שאתם עשיתם לנו" ענה לו פושידה. פושידה - כך מספר טיבטס - התוודה בפניו שהוא מצדיק את ההפצצה האטומית. שום פלישה לא הייתה מכניעה את יפן. היא הייתה מקריבה כל אחד מאנשיה ונלחמת, אם היה צורך בכך, במקלות ובאבנים. "זה היה יכול להיות טבח המוני" "האמנתי אז ואני מאמין היום שהנשיא טרומן לקח את ההחלטה הנכונה" סיכם טיבטס את השיחה.

טיבטס עמד במרכז אחת השערוריות המרות שהסעירו את דעת הקהל בארה"ב בסוף שנות התשעים, מכון סמיתאוניון למחקר ולחינוך בוושינטון רכש את מטוס Enola Gay ותכנן לערוך תערוכה מרשימה בנושא: מפגש הדרכים: סוף מלחמת העולם השנייה, הפצצה האטומית ומקורות המלחמה הקרה. כאשר מארגני התערוכה פרסמו את תכניה העתידיים קמה סערה של מחאה המונית.

ארגון ותיקי המלחמה, עשרות מקרב חברי הקונגרס ועשרות אלפי מכתבים זועמים קבלו על שהתערוכה מציגה את היפנים כקורבן ואת ארה"ב כתוקף. המוקד המרכזי של ההתנגדות היה ה-"emotional center" אגף בתערוכה שבו הוצגו תמונות מזעזעות של שרידי הפצצת הירושימה. מארגני התערוכה שינו בהדרגה את תוכנה עד אשר היא השביעה את רצונם של המתנגדים. מנהל המכון נדרש להתפטר והסערה שככה רק לאחר שהוא עזב את תפקידו.

התערוכה נפתחה בסוף יוני ועד סוף יולי ביקרו בה 97,525 אנשים. רוב האנשים הביעו שביעות רצון מהתערוכה ובראשם תת-אלוף Paul W. Tibbets. בעוד התוכנית הראשונית הייתה לדעתו "חבילה של שקרים ועלבונות" הייצוג הסופי גרם לו "להנאה ולגאווה רבה".
.


Paul Tibbets


 .
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
בית