עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

במשך השבועות הספורים שסגן הנשיא טרומן כיהן בממשלת רוזוולט הוא לא הוכנס לסוד בניית הפצצה האטומית. ב-12 לאפריל 1945, הגברת הראשונה - אלנור רוזוולט - בישרה לטרומן על מותו הפתאומי של בעלה, הנשיא."הרגשתי כאילו הירח, הכוכבים וכל הפלנטות נפלו עלי". כאשר טרומן שאל את הגברת הראשונה אם יש משהו שהוא יכול לעשות למענה היא השיבה: האם יש משהו שאנחנו יכולים לעשות למענך? משום שעכשיו, זה אתה שנתון בצרות!"

עם כניסתו לתפקיד, טרומן קיבל דיווח קצר על הפצצות אך כדברי סילרד הבוטים בראיון שנתן ב-15 לאוגוסט 1960 ב-.Newsand World report U.S הנשיא טרומן לא הבין... ולראייה: "השקענו 2 ביליון דולר בהימור המדעי הגדול ביותר בהיסטוריה .. וניצחנו". טרומן New York Times 7 באוגוסט 1945.

ב-9 באוגוסט, בנאומו מהבית; הלבן אומר טרומן: "העולם נוכח שהפצצה האטומית הראשונה הוטלה על בסיס צבאי - הירושימה. הסיבה לכך היא שרצינו למנוע ככל יכולתנו הרג של אזרחים. אבל התקפה זו היא אזהרה לבאות ואם יפן לא; יכנע, פצצות יושלכו על תעשיית המלחמה שלה ואז, לרוע המזל, חיים של אלפי אזרחים יאבדו. אני מזהיר את אזרחי  יפן וקורא להם לעזוב את ערי התעשייה כדי להימלט מהחורבן".

הירושימה לא הייתה בסיס צבאי ובשעת נאום האזהרה הזה העיר נגסקי הושמדה כבר גם היא ועשרות אלפי אזרחים נהרגו על ידי הפצצה האטומית.

סילרד הצליח לגייס מדענים מקבוצת צ'יקגו לחתום על עצומה נגד הטלת הפצצות על ערי יפן. הם טענו שהפצצות נבנו מהחשש - שהתבדה - שהגרמנים יקדימו את ארה"ב בפיתוח הנשק הגרעיני. תקיפת יפן ללא אזהרה מוקדמת יערער את המעמד המוסרי של ארה"ב בעיני העולם. נימוק נוסף שהמדענים העלו בעצומה אמר שהשימוש  בפצצות ללא ידיעת סטאלין עלול לגרור את המעצמות למירוץ חימוש גרעיני. העצומה נמסרה ל-James Byrnes מזכיר המדינה אך הגיעה לטרומן לאחר הטלןת הפצצות. אופנהיימר, גרובס, ביירנס ואחרים חסמו את העברת ביטויי ההתנגדות לנשיא.

סוגיית האזהרה המוקדמת של יפן נידונה בישיבה של נציגי הממשל ואנשי המדע בראשות אופנהיימר. חברי הועדה דנו בקצרה באזהרת יפן כדי שתוכל לפנות את תושבי ערי היעד ובחלופה של הדגמת הפצצה בפני משלחת יפנית. ההצעות נדחו על-ידי חברי הועדה בטענה שאם היפנים יוזהרו, הם יוכלו להפיל את המטוסים מובילי הפצצות או להעביר שבויי מלחמה לאזור המטרה. חשש כבד משקל היה גם שהפיצוץ ייכשל והדבר ישים ללעג את מאמצי ההפחדה.

ב-6 באוגוסט 1945 "הילד הקטן" התפוצץ מעל הירושימה. שלושה ימים לאחר מכן "האיש השמן" השמיד את מחצית העיר נגסאקי. ב-15 לאוגוסט, לאחר שהיא קיבלה הבטחה שלשליט שלה לא יאונה כל רע, יפן נכנעה. 100.000 אנשים נהרגו במקום, מספרם של אלה שמתו מתופעות הלוואי של ההפצצות הוא אף גבוה יותר.

טרומן חייב תמיד בהחלטיות את הטלת הפצצות. קיצור המלחמה, הצלת חיי חיילים אמריקאים ונקמה על מתקפת פרל הארבור הצדיקו - לדבריו - את ההחלטה.

כאשר הפצצה האטומית כבר הושלמה ולפני הטלתה על ערי יפן, אנשי הממשל של טרומן סברו שמן הראוי ליידע את בן הברית -סטאלין- על קיומה. דבר הנשק הנורא נמסר לו, בשיחת חולין,  בועידת פוטסדם. תגובת סטאלין הייתה סתמית למדי והוא ברך את טרומן על ההמצאה ואמר לו שהוא מקווה שייעשה בה שימוש יעיל נגד יפן. מה שטרומן המופתע לא ידע הוא שסטלין עודכן באורח שוטף - מפי מרגלי מבצע מנהטן - על הפצצה האטומית ועל ההתקדמות שחלה בבנייתה.

Klaus Fuchs פיזיקאי מהמשלחת הבריטית, Theodore Hall בן ה-19, צעיר המדענים בלוס אלמוס, David Greenglass אחיה הצעיר של אתל רוזנברג ואדם מיסתורי נוסף בכינוי Perseus העבירו מידע שוטף על המתרחש בלוס אלמוס, וסטאלין הכיר את מבצע מנהטן לפני ואולי אפילו טוב יותר מטרומן עצמו.

עם התעצמות המלחמה הקרה בין המעצמות, ניסוי מוצלח של פצצת אטום על-ידי הרוסים ומאסרו של המרגל קלאוס פוקס ארה"ב הקצינה את עמדתה המיליטריסטית וטרומן יצא בינואר 1950 בהכרזה הפומבית: "כחלק מאחריותי כמפקד העליון של כוחות הצבא עלי לדאוג לכך שארצנו תוכל להתגונן מפני כל תוקף אפשרי. לכן נתתי הוראה להמשיך לעבוד על םיתוח כל סוגי הנשק הגרעיני, כולל פצצת המימן ה-Super bomb."

פצצת ההיתוך האדירה - שפצצת הביקוע "הזעירה" היוותה את הנפץ שלה נוסתה - שנתיים. לאחר מכן - ב- Eniwetok Atoll. כדור האש אייד את האי, פער תהום בעומק קילומטרים באוקיינוס, הרים גלי צונמי מפלצתיים, הרתיח במשך 12 שעות את מי הים ושלח עננים רדיואקטיביים רעילים לעבר האיים הסמוכים לפיצוץ.

פצצת ההליום
של מבצע "קיסוס" שהייתה חזקה יותר מכל חומרי  הנפץ של שתי מלחמות העולם גם יחד חנכה את העידן התרמו-נוקליארי. המופע של Mike- שם הקוד של ה- Super bomb- צולם והסרט שודר - בליווי מוזיקלי מלא הוד - ברשתות הטלוויזיה.

טרומן לא רץ לתקופת כהונה שלישית. בנאומו האחרון בפני הקונגרס על מצב האומה הוא הכריז ש"מלחמה גרעינית היא בלתי אפשרית עבור אנשים הגיוניים". בשנת 1952 הוא חזר לחיי אזרחות ולכתיבת זיכרונותיו..


Harry S Truman
1884-1972

 
 


 


 
 
 
 
 


 
 
 
 
 


 
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©