עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תנו לי נקודת משען ואני אזיז את העולם

סדרה של טקסטים נסתרים - מכתבי ארכימדס - נתגלו לאחרונה על-ידי צוות מדענים מאוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה. אוצר הכתבים העתיקים והספרים הנדירים של המוזיאון לאומנות בוולטימור שהיה ממונה על התגלית הגדיר אותה "הפלא השמיני של העולם הקדום. העלאת הטקסט המקורי החבוי מתחת לשתי שכבות של כתבים וציורים מאוחרים הייתה המשימה הקשה והמאתגרת ביותר בתחום ההדמיה".

ל
פלימפססט של ארכימדס חשיבות מיוחדת משום שהוא המקור היחיד לחיבוריו "על גופים צפים", "השיטה" ו"וסטמכיון".

הפלימפססט שהתגלה - קלף מחוק עשוי עור עיזים - בן 1000 השנים - מכיל במקורו את עבודותיו של ארכימדס שהועתקו עליו בידי סופר במאה העשירית לספירת. ההעתקה נעשתה - כך משערים - בקונסטנטינפול, העיר העשירה ביותר באירופה בתקופה זו. האימפריה  הביזנטית הייתה בשיא פריחתה, ארמון הקיסר היה מרכז תרבותי ובמנזריה התנהל שכתוב חרוץ של אוצרות הידע העתיק. השגשוג נגדע לפתע, בשנת 1204 עם פלישת מסע הצלב הרביעי ובזיזת העיר. הקלף עבר מיד ליד, הטקסט המקורי נמחק ולאחר כתיבה חוזרת ונשנית עליו הוא הפך לספר תפילות.

אין יודעים את גלגוליו של הקלף עד הופעתו - כספר תפילות - בקטלוג של כתבי היד אשר ברשות הפטריארך היווני בירושלים. הספר הכיל הערה מהמאה ה-16 לפיה הוא שייך לספרייה של מנזר סבס הקדוש. למנזר St. Sabas, בהרי יהודה, שהיווה בעבר מרכז אינטלקטואלי ורוחני חשוב חדר כתיבה, scriptorium וספרייה גדולה שמכילה יותר מ-1000 כתבים עתיקים.

הקלף מופיע שוב ב-1844 ב-Metochion שלוחה של המנזר האורטודוקסי יווני בקונסטנטינופול המומחה לכתבי קודש Constantine Tischendorf מספר על פלימפססט עם טקסט מתמטי שראה בביקורו במקום. בעיזבונו של המלומד נמצא עמוד מהפלימפססט של ארכימדס שנמכר לספרייה האוניברסיטאית של קמברידג'.

Papadopoulos-Kerameus, המלומד שקיטלג את ספרי הפטריארך לא ידע את תוכנו המקורי של הקלף אולם הוא העתיק מספר שורות שהופיעו מתחת לכתוב. הדבר הגיע לידיו של Ludwig Heiberg המומחה העולמי לארכימדס שיצא ב-1906 לקונסטנטינופול לבדוק מקרוב את הקלף, והוא הראשון שהבין את מהות הקלף העתיק.

באורח מיסתורי הספר שוב נעלם והופיע מחדש במכירה פומבית שנערכה ב-1998. הממשלה היוונית והפטריארך הוציאו צו מניעה של המכירה בטענה שהספר נגנב מהם. צו המניעה לא התקבל ובית המשפט פסק שבידיו הוכחות שכתב היד היה ברשות - וכחוק - בידי אספן צרפתי מזה עשרות שנים. המכירה נערכה והספר נרכש בשני מיליון דולר על ידי אספן אמריקאי אלמוני. הוא השאיל את הספר ל-  Walters Art Museum בבולטימור לשימור, הדמייה ולמחקר מדעי. מאמצי הפיענוח - במימונו של אותו אלמוני - נמשכים עד היום ובזכות הטכנולוגיות החדשות החוקרים מאמינים לשחזר בקרוב את כתביו הקדומים של אחד מגדולי המדע והטכנולוגיה של כל הזמנים.

ארכימדס נולד בסירקוזה, סיציליה, מוקד משגשג של מסחר ומדע, ב-287 לפנה"ס. על ילדותו אין יודעים פרטים רבים. אביו היה מתמטיקאי ואסטרונום והשתייך, כך משערים, לאצולה הסירקוזית. כאשר ארכימדס הצעיר מיצה את הידע המקומי הוא נדד למצריים ללמוד חכמה באלכסנדריה, בבית מדרשו של אוקלידס. לאחר שהשלים את לימודיו  הוא חזר לעיר מולדתו וקנה לו שם של פיזיקאי, מתמטיקאי ומהנדס מבריק.

את חוקי ארכימדס לא כולנו זוכרים אבל את האיש הערום, הרטוב שרץ ברחובות סירקוזה ושואג באושר עילאי Eureka ,Eureka, - מצאתי, מצאתי - לא שכחנו. הסופר הרומי Marcus Vitruvius Pollio מספר לנו את סיפור המעשה. המלך היירו הזמין אליו את צורף החצר, נתן לו גוש זהב וביקש ממנו לעשות לו כתר חדש. כאשר הצורף הביא למלך את הכתר, היירו חשד שהוא רימה אותו והכניס בכתר גם מתכת זולה יותר. המלך פנה אל ארכימדס וביקש ממנו לפתור את התעלומה. פתרון חידת מדידת הנפח עלה בדעתו של ארכימדס למראה המים שגלשו מהאמבט כאשר הוא נכנס לטבול בו בבית המרחץ. כאשר ארכימדס קלט את גודל התגלית הוא פרץ בריצת האמוק הנפלאה שלו. הכתר, כמובן, היה מזוייף. החוקרים של ימינו - מנפצי פניני העבר - לא מאמינים באמיתות הסיפור. אמנם קיים הבדל בין כמות המים שכתר הזהב יידחה לבין זו שתדחה על ידי הכתר המזוייף אולם הוא מזערי כל כך שארכימדס, בכלים שעמדו אז לרשותו לא היה מסוגל למדוד.

המלחמות הפוניות שהשתוללו בין רומא לקרתגו לכדו ביניהן את סיציליה הקטנה ואילצו את המלך לכרות ברית לסרוגין, עםהצד הלוחם החזק יותר. ב-214 לפנה"ס סיציליה צדדה בצבא קרתגו ומצאה את עצמה תחת מצור כבד של הצבא  הרומי. בזכות המצאותיו הגאוניות מכונות המלחמה של ארכימדס העיר הצליחה להדוף את הכיבוש של חילות הרומאים.

רוב כתביו שלארכימדס נשרפו בדליקות שפקדו את הספרייה של  אלכסנדריה אך המעט שנותר הספיק כדי להעמיד את המתמטיקאי בין גדולי המדע והטכנולוגיה של כל הזמנים. השיגיו בהנדסה, בגיאומטריה, במתמטיקה ובפיזיקה רבים מספור. הוא הניח את יסודות החשבון האינטגרלי, אלפיים שנה לפני ניוטון; ולייבניץ, קבע את "חוק ארכימדס" המציא את "בורג ארכימדס", שינה את פני הגיאומטריה ותרומותיו במכניקה - חוקי המנוף וכוח; הציפה בנוזל תקפים עד עצם היום הזה.

לאחר שנתיים של מצור, חילות רומי פרצו לסירקוזה. ההיסטוריון פלוטארכוס מספר שמרצלוס, מפקד הצבא הרומי העריך מאוד את הגאון מסירקוזה והורה לחייליו לחוס על חייו של המלומד. ארכימדס היה שקוע בחקר הגיאומטריה בשרטוט מעגלים בחול, ולא היה מודע למתרחש סביבו.

חייל רומי - שלא זיהה אותו - התקרב אליו וכאשר המלומד הקשיש העיר לו "אל תקלקל את המעגלים שלי" הוא דקר אותו למוות. מרצלוס הצטער מאוד על מות המלומד וציווה לערוך לו קבורה מכובדת. על המצבה שלו חרטו - כבקשת ארכימדס - ציור של כדור בתוך גליל, זכר להוכחה הגיאומטרית שהמדען התגאה בה יותר מכל.

.


Archimedes of Syracuse
  287 BC-212 BC


 
 
  

 
 

 


 
 
 
 .
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©