עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

If a man will begin with certainties, he shall end in doubts; but if he will
.be content to begin with doubts he shall end in certainties

חייו של פרנסיס בייקון, אריסטוקרט אנגלי היו - כמו סדרה טלוויזיונית של אופרת סבון - רצופים שערוריות, תככים, פרשיות אהבה נכזבת, חובות, שוחד, הונאות, בגידות...

לפי השמועות ואחדים מכותבי הביוגרפיה שלו, בייקון היה בנה הבלתי חוקי של מלכת אנגליה, אליזבת הראשונה. הוא היה עורך דין, פוליטיקאי, פרקליט וחבר בבית הנבחרים האנגלי. על אף העובדה שהוא לא היה מדען הוא נחשב על-ידי רבים ל"מייסד המדע המודרני" שבזכות רעיונותיו החדשנים סלל את הדרך למהפיכה התעשייתית של המאה ה-17.

תרומתו העיקרית של בייקון הייתה ביצירת מתודה מדעית  המבוססת על תצפית, איסוף נתונים, מדידתם, ארגונם ובניית השערות להוכחתם. החקירה המדעית הטהורה חייבת להיות נקייה מהטיות שמשבשות את הדרך אל האמת. הטיות אלה כונו על-ידו:

אלילי השבט הם עיוותים הטבועים עמוק בחשיבה האנושית - הנכונות של האדם להכליל ולמצוא דוגמאות שהולמות את ציפיותיו ולהתעלם מאלה שסותרות אותן. הוא מדגיש את הצורך לחפש ולחקור את היוצא מן כלל משום שהוא לא ניתן בקלות להכללה. באלילי השבט בייקון כולל גם את דלותם ומוגבלותם של החושים ומכשירי התפיסה של בני-האדם.

אלילי הגוב הם פגמים הטבועים  באופיו של הפרט, החוקר, שבחלקם קיימים בו מלידה וחלקם נרכשו במהלך חייו.

אלילי השוק מקורם במילים ובמשפטים מעורפלים, מילים דו-משמעיות, מילות סרק, שמשבשים את החשיבה הבהירה ואת הדרך אל האמת.

אלילי התיאטרון הן הטיות שעולות מתוך שיטות פילוסופיות, דיעות קדומות המונחלות על-ידי סמכויות תיאורטיות שליטות, מסורת וחינוך דוגמתי.

בקון בחר בקריירה של עורך דין ופוליטיקאי. במסלול המראתו הוא מונה לפרקליט, הצטרף לבית הנבחרים, קיבל תואר אבירות, קודם לתפקיד של יועץ משפטי והגיע עד לפסגה של שופט עליון. כל זה קרס כאשר ב-1621 הוא נאסר והואשם ב-34 סעיפים של לקיחת שוחד. בקון הודה בעבירות ונאלץ להתפטר בבושת פנים.

את שנותיו האחרונות, מושפל ומרושש, בקון העביר בכתיבה. הוא הותיר אחריו חובות כבדים ורשימה ארוכה של פרסומים.

הספר שנוגע יותר מכל כתביו למסענו בעידן הטכנולוגי הוא האוטופיה The New Atlantis. הספר מתאר ארץ אידאלית שאזרחיה מונעים על-ידי נדיבות, הארה, כבוד, אמונה ומחויבות לטובת הכלל. בחזון אוטופי זה, בקון בונה עתיד שבו המדע והידע הם יצירה של מאמץ משותף לשרות
.

 
 
  

  

 

     


.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©