עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
;
בינואר 1915 אלכסנדר גרהם בל קיים את שיחת הטלפון חוצת היבשת הראשונה מניו-יורק לעוזרו תומס ווטסון בצ'יקגו. ",Mr. Watson, come here. I want you" שיחזר הממציא הקשיש את שיחת הטלפון ההיסטורית, הראשונה שהתקיימה בין השניים במרץ 1876. אני בא, התבדח ווטסון, אולם הפעם זה יקח לי יותר זמן.

בל נרשם בזיכרון; הקולקטיבי כממציא הטלפון אולם זכאות זאת הוטלה בספק וטרם הושלמה. המצאת הטלפון הביאה את מאבקי האבהות לשיאים גרוטסקים. מאות תביעות שהוגשו לבתי המשפט ניסו לערער על זכאותו של בל על המותג החדש. ליווי הדיונים השערוריתיים שהתנהלו בבתי המשפט הפך ל"ספורט הלאומי" של אמריקה וההאשמות הקשות שהוטחו בבל על ניכוס לא חוקי של ההמצאה התישו אותו עד כדי כך שברגעי ייאוש - לדבריו - התחיל בעצמו לפקפק באמיתותה.

העובדה שממציאים רבים כל כך עבדו על יצירת העברת הקול האנושי למרחקים לא מפתיעה. הכל היה מוכן , בשל, להמצאת הטלפון. לאחר אילוף החשמל, הוא הפך למועמד המועדף להעברת הקול. האתגר שעמד בפני הממציא היה להמיר בצדו האחד של הכבל את גלי הקול לגלי חשמל ובקצה השני של הכבל להפוך את התהליך, להחזיר את גלי החשמל לגלי קול.

מתחריו העיקריים של בל על המצאת הטלפון היו Antonio Meucci ו-Elisha Gray. מאוצ'י, ממציא פורה שהיגר מאיטליה לארה"ב טען שהוא בנה את הטלפון שנים רבות לפני בל. מכיוון שלא היו לו אמצעים כלכליים הוא רשם פטנט זמני על המצאתו שתוקפו פג לפני רישום זכויות היוצרים של בל. חייו של מאוצ'י היו סואנים ורצופי אסונות ולאחר שהוא פשט את הרגל, ביתו עוכל והוא עצמו נפגע קשות בשריפה שהתחוללה במעבורת של סטטן איילנד אישתו נאלצה למכור - בשישה דולר - את כל רישומיו - ביניהם המסמכים שמתעדים את המצאת הפרוטוטיפ של הטלפון ה-"teletrofono". לאחר שנים רבות של דיונים משפטיים, בשנת 2002 בית הנבחרים האמריקאי הודיע שאילו מאוצ'י היה יכול לשלם 10 דולר בשנת 1874 להארכת תוקף זכויות היוצרים שלו, בל מעולם לא היה זוכה באבהות על המצאת הטלפון.

גריי, ממציא ומהנדס חשמל אמריקאי, שמר בסודי סודות על המצאת הטלפון משום שהאיש שמימן את מחקריו סבר שהיא תשתלם פחות מהמצאה של טלגרף אקוסטי. הוא פנה לרישום המצאתו ביום בו בל הגיש את בקשת זכויות  היוצרים  למשרד הפטנטים אך בשל צרוף מקרים ואי-הבנות, המצאת הטלפון של בל נרשמה שעות אחדות לפני פנייתו של גריי.

אלכסנדר גרהם בל, ילד רציני ומופנם, נולד באדינבורו, סקוטלנד. הוא היה בן לדור שלישי של מומחים לדיבור. סבו התמחה באומנות ההגייה ואביו של בל התפרסם בזכות יצירת "הדיבור הנראה" שיטה להוראת דיבור לחירשים באמצעות סדרת סמלים להפעלת אברי הדיבור. הבחירה המקצועית של בל הצעיר, הוראה וחקר הדיבור, הייתה בלתי נמנעת.

לאחר ששני אחיו נפטרו משחפת, המשפחה החליטה לשנות את האקלים והיגרה לקנדה. כעבור שנים אחדות בל עבר לבוסטון -מרכז המדע והטכנולוגיה בימים ההם -והחל ללמד את שיטת הדיבור של אביו בד בבד הוא המשיך במחקר ובניסויי מעבדה שנושאם העיקרי חג סביב דרכי התקשורת.

בשנת 1876 בל רשם זכויות יוצרים על המצאת הטלפון. הטלפון זכה להצלחה מסחררת והביא הון עתק לבעליו. עם השלמת ההמצאה, בל הציע ל- Western Union למכור אותה במחיר של מאה אלף דולר, אך החברה סירבה לרכוש בטענה שההמצאה היא רק מעין צעצוע. שנתיים לאחר מכן מנהל החברה אמר
שאילו הוצע לו הטלפון עכשיו, שני מיליון דולר היה בעיניו מחיר "מציאה".

חברת Bell Telephone הוקמה בשנת 1877 על-ידי, Alexander Graham Bell, Gardiner Hubbard . ו-Thomas Sanders שלימים הפכה לתאגיד-על של .AT&T Corp עד שנת 1894 רק חברת בל ובעלי הרישיון שלה היו זכאים להפעיל את מערכת הטלפון באמריקה. החל משנה זו, לאחר שפג תוקף הפטנט של בל, קמו אלפי חברות קטנות עצמאיות בכל רחבי העולם ומספר המנויים מ- 285,000 המריא ל- 3,317,000.

בעוד סוללות עורכי דין ניהלו את המאבקים המשפטיים ואנשי עסקים ממולחים את החברות של בל, הוא המשיך בהוראה, במחקר ובמימוש המצאות נוספות. הוא השקיע מאמצים רבים במחקר הרפואי, המציא את האודיומטר, המכשיר לאיתור אובדן שמיעה וטכניקות נוספות לקידום הוראת הדיבור לחירשים.

בל היה מקורב לקהיליית החירשים לא רק כמורה וחוקר. אמו התחרשה בילדותה וכך גם אישתו שהייתה תלמידתו והפכה לחברתו הנאמנה עד סוף ימיו. אולם גודל תרומתו לקהילייה מתגמד לעומת הנזקים שהוא גרם לה. כמו הוגים רבים בתקופתו, בל היה קשור לתנועת ה-eugenics לשיפור המין האנושי. הוא היה יושב ראש של הגוף המדעי המייעץ ל- Eugenics Record Office מרכז לחקר האיגניקה והתורשה האנושית שדגל בחקיקת חוקים לעיקור של "הסוג הפגום של המין האנושי". משום הסבירות הגבוהה - כך טען - ששני הורים חירשים יולידו ילדים חירשים, יש למנוע נשואים כאלה. יש לאסור על מורה חירש ללמד ילדים חירשים. הוא תמך בהקניית שפה אורלית - קריאת שפתיים - ושלל בהחלטיות את שפת הסימנים של החירשים. הנימוק להעדפה של השפה האורלית לא היה משום שהיא מתאימה יותר לילד החירש אלא מכיוון ששימוש בשפה זו יהפוך את הילד החירש דומה יותר לשאר הילדים.

בראשית המאה ה-20 במחצית מהמדינות בארה"ב היו חוקים איגנים וחוקי קליפורניה שימשו בסיס לאלה שנחקקו בגרמניה הנאצית.

בשנת 1988, קבוצה של חוקרים ומדענים ייסדו את חברת National Geographic להגברת ולהפצה של הידע הגיאוגרפי. בל וחמו, Gardiner Greene Hubbard היו בין המייסדים וכיהנו כנשיאי החברה במשך שנים רבות. השניים מימנו גם את כתב העת  Science שהוקם על ידי העיתונאי John Michaels בני ויורק. העיתון מפרסם מחקרים חדשים מתחום המדע ורבים מקרב האישים שמופיעים ברשימה זאת עשו את הופעת הבכורה שלהם מעל דפיו.

בל הרחיב את תחומי המצאותיו לניצול חום השמש, מיזוג אוויר ועוד. הוא הפך לדמות נערצת בקרב הציבור ונאלץ, על אף היותו עדיין רציני ומופנם, לחיות חייo סואנים ומחוצנים של "סלבריטי".

ביום מותו, 2 באוגוסט  1922, כל הטלפונים  באמריקה דממו לדקה לזכר האיש שהעניק לאומה רשת תקשורת שיצרה קרבה חדשה בין האנשים.
.


Alexander Graham Bell
1847-1922


 
 
  

 
 

 


 
 
 
 .
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©