עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תמונת העולם הגיאוצנטרית של תלמי שלטה ביד רמה במשך יותר מ-1400 שנים עד אשר כומר פולני אזר אומץ ובעידוד ידידיו ומלומדים נאורים בני דורו העז לתקוף ולמוטט אותה.

כבר ב-250 לפנה"ס העלה האסטרונום והמתמטיקאי היווני, אריסטרכוס מסמוס,את ההשערה ההליוצנטרית, כדור הארץ חג סביב השמש. הרעיון נדחה בשאת נפש. תורת "השכל הישר" של אריסטו התנגדה לה בנימוקים ההגיוניים שאילו כדור הארץ היה מסתובב על צירו כל החפצים שנמצאים עליו היו נזרקים ממנו. אילו כדור הארץ היה חג סביב השמש הציפורים שעפות בשמיים היו נשארות מאחור.

ההתנגדות התיאולוגית ל"שמש במרכז" הייתה אמוציונלית ודרמטית יותר. היקום נברא עבור האדם, ולכן לא יעלה על הדעת שהאנושות מוקמה על כוכב לכת שולי, סתמי ולא במרכזו.

ניקולס קופרניקוס נולד בפרוסיה בשנת 1473. אמו באה ממשפחה פרוסית אמידה ואביו, סוחר בנחושת-Copernicus, יליד קרקוב, פולניה. בגיל 18 ניקולס יצא לאוניברסיטת קרקוב ללימודי כמורה. התיאולוגיה לא עניינה את קופרניקוס הצעיר והוא עבר לאוניברסיטת בולוניה באיטליה ולמד בה פיזיקה, מתמטיקה, מוזיקה ואסטרונומיה. בתום לימודיו הוא מילא משרה דתית שולית שאף היא לא אתגרה אותו והוא המשיך את לימודיו הפעם בתחומי הרפואה והמשפטים.

הרעיון של מרכזיות השמש עלתה בדעתו של קופרניקוס כבר במהלך לימודיו בבולוניה. בשובו לפולניה הוא חילק לידידיו כתב יד קטן Commentariolus שבו הוא הציג את השערותיו הגיאוצנטריות. כתב היד הגיע לידיעת מתמטיקאים ואסטרונומים רבים שהחלו לנהור אל קופרניקוס לשמוע מפיו על התיאוריה החדשנית. כתב היד הודפס רק במחצית השנייה של המאה ה-19, אולם תוכנו עבר מפה לאוזן והחל להצית את להבת המהפכה העתידית.

בכתב-היד קופרניקוס מעלה שבע הנחות יסוד שמובילות למסקנה של תמונת עולם שהשמש במרכזה.

המתמטיקאי Rheticus, תלמידו של קופרניקוס, פירסם ב-1540 ספר שתיאר את טיעוניו ההליוצנטרים של קופרניקוס, אולם קופרניקוס עצמו חשש לעשות זאת מפחד תגובת הכנסייה לכפירתו בתורת תלמי ובמרכזיות האדם כתפארת הבריאה.

קופרניקוס השלים כבר בשנת 1530 את כתיבת ספרו De revolutionibus orbium coelestium אך נעתר לפרסמו רק ב-1543. כדי למתן את התגובה הזועמת של הכנסייה, הוא הקדיש את הספר לאפיפיור פאולוס השלישי והעמיד את כל התיאוריה כהשערה מתמטית שאינה מתיימרת לשקף את המציאות. מספר היסטוריונים של המדע סבורים שיותר מהחשש מאשמת הכפירה בדוגמה הקתולית, קופרניקוס פחד מביקורת קוטלת של הקהילייה המדעית של תקופתו.

קופרניקוס קיבל לידיו את העותק הראשון של ספרו בשעות האחרונות של חייו. הוא נפטר בהיותו בן 70 משטף דם במוח.

הכנסייה הקתולית לא קלטה מיד את חומרת הטיעונים וקיבלה את הצעת קופרניקוס לראות בתורתו השערה מתמטית בלבד. כאשר היא נוכחה לדעת שיש מדענים שמקבלים את התורה ההליוצנטרית כמתארת את המציאות היא יצאה למלחמה נגדה.

הקורבן הראשון המפורסם של התקפת הנגד שלה היה Giordano Bruno הפילוסוף האיטלקי ברונו היה אחד החלוצים שהעירו את אירופה מהתרדמה הארוכה של חשכת ימי הביניים. הוא הטיף לחרות המחשבה ולקידמה מדעית וצדד בגלוי בתורה ההליוצנטרית של קופרניקוס. ברונו הוחזק ועונה במשך 8 שנים במרתפים של האינקוויזיציה ובשנת 1600 - לאחר שסירב לחזור בו מדעותיו, הוא הועלה לגרדום בכיכר העיר ברומא.

תחילה הספר צונזר, לאחר מכן הוא נאסר לקריאה ורק במאה ה-19 הוסר מעליו החרם.

קפלר וגליליאו יצאו אף הם להגנת הספר וביססו בהוכחות תצפיתיות ומתמטיות את אמיתות התורה ההליוצנטרית. את המהפכה הקופרניקאית השלימה תורת הכבידה של ניוטון.

.
 
 
 

 


 
 
 
 .
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©