עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
 
I never perfected an invention that I did not think about in terms of the service
it might give others... I find out what the world needs, then I proceed to invent

הילד השביעי של משפחה צנועה מאוהיו - ארה"ב, אדיסון הקטן הסתמן כבעייתי למדי. הוא התחיל לדבר אחרי גיל 4 והתנהגותו התאפיינת במה שאנו קוראים היום ad/hd "תסמונת של הפרעות קשב ותנועתיות יתר".אחרי שלושה חודשים בכיתה א' מורתו לא הייתה מסוגלת לשאת אותו יותר והוא נפלט מבית הספר. אמו, מורה לשעבר, הייתה משוכנעת במחוננותו והחליטה ללמד אותו בבית. הוא הפך לתולעת ספרים ופיתח סקרנות בלתי נלאית למדע....ולעסקים....

בגיל 12 הוא עבד כמוכר עיתונים וממתקים ברכבת, בכסף שהרוויח הוא קנה דפוס ישן והוציא לאור עיתון משלו ובכסף שהרוויח הוא בנה מעבדה כימית במרתף בית הוריו. בתקופה זו של חייו הוא נפל למשכב עם מחלת השנית שגרמה לו לכבדות שמיעה שתלווה אותו כל ימי חייו ותשפיע על בחירת המצאותיו.

באחד הימים, בעודו עובד ברכבת, הוא הבחין בבנו הקטן של מנהל התחנה עולה על הפסים של רכבת מתקרבת. כהרף עין הוא רץ, הדף את הילד והציל את חייו . האב, אסיר תודה, לימד את אדיסון את צופן שפת המורס ואת רזי הפעלת הטלגרף. מצוייד בידע יקר זה, אדיסון התקבל למשרת מפעיל טלגרף בחברה המפורסמת Western Union Company בבוסטון העיר שהייתה בימים ההם מוקד משגשג של תרבות ומדע.

לאחר שהוא קרא את ספרו של מייקל פרדיי - אף הוא חסר השכלה פורמלית - על ניסוייו בחשמל, אדיסון הנער החליט שהוא יהיה ממציא. הוא עזב את החברה והחל בקריירה ארוכה, רבת תהפוכות, שבה הוא הפך לממציא הפורה ביותר שאמריקה ראתה מעודה.

ההמצאה הראשונה שלו נחלה כישלון חרוץ. בשנת 1869 הוא רשם פטנט על "מונה קולות" מתקן חשמלי שנועד לספור את ההצבעות בבית המחוקקים. כאשר הוא ניסה לשווק את המצאתו הסתבר לו שחברי בית הנבחרים מעונינים בהצבעה הידנית, הארוכה והמגושמת משום שבמהלכה ניתנה להם ההזדמנות האחרונה לשכנע ולהשפיע על המתלבטים. אדיסון למד את הלקח ונשבע שבעתיד הוא  ימציא רק המצאות שאפשר למכור.


אדיסון הוא  הממציא שעבד בשיטת דם יזע ודמעות. 12 שעות ביממה, שישה ימים בשבוע "גאונות היא אחוז אחד של השראה ו-99 אחוז זיעה". נהג לומר.

בניגוד לממציאים שקדמו לו, אדיסון העדיף להגות רעיון של ההמצאה ולהעביר את מימושה לידי צוות של טכנאים מומחים. הוא הקים, במנלו פארק, בית חרושת להמצאות. בבתי המלאכה האלה הוא העסיק ביד קשה של רודן, סוללות של מהנדסים, טכנאים ואלפי פועלים שתפקידם היה להגשים את חזונו. כאשר המצאה שלו הושלמה היא מיד עברה לייצור המוני ולהפצה. כך למשל, עוד לפני שהנורה החשמלית שלו פעלה, הוא כבר דאג להקים מספר חברות לאספקת חשמל שהתאחדו, ברבות הימים לתאגיד-העל של
"ג'נרל אלקטריק" .


הוא לא החמיץ שום הזדמנות להמציא משהו חדש. להיטות זו הגיעה לשיאה הגרוטסקי במהלך "מאבק הזרמים" שהוא ניהל נגד מנוע הזרם החלופי של טסלה. כדי להרתיע את הציבור מפני השימוש במנוע של יריבו, אדיסון טען שהזרם החדש מחשמל למוות את אלה שבאים אתו במגע אגב כך, למרות שהוא התנגד לעונש מוות הוא הגה המצאה חדשה...הכיסא החשמלי. ההמצאה למעשה הייתה של אחד העובדים במנלו פארק אך הרעיון המקברי מיוחס לאדיסון.

אדיסון נאבק כל חייו במגבלות עליהם לא הייתה לו שליטה. העדר השכלה מדעית, החשיבה והתנועתיות התזזיתית של ה- ad/hd והחירשות. את המגבלה הראשונה הוא פתר בזילזול עמוק שהוא חש והפגין כלפי אנשי מדע. טסלה טען שאילו אדיסון לא היה עובד בשיטת ניסוי וטעיה ובמקום זאת היה משקיע חשיבה מדעית זעירה ביותר בעבודתו הוא היה יכול להגיע להישגים מהירים וטובים לאין ערוך מהישגי עבודת הנמלים שלו.

החשיבה וההתנהגות התזזיתית של ה-ad/hd ניכרות לאורך כל חייו של הממציא. בילדותו הם מכונים מעשי שובבות, בנעוריו הם מתבטאים בשפע של תאונות, המעבדות שלו עולות באש, הוא שופך חומצה על שולחן הטלגרף ומפוטר, בזה אחר זה ממקומות העבודה שלו. ההמצאות שלו מאופיינות בסגנון מעוף ה-Hummingbird, בתנועה האקראית, הבלתי צפויה של יונק הדבש מפרח לפרח, מצוף לצוף. דרכו -הנבונה מאוד- של אדיסון  להתמודד עם התנועתיות הסהרורית הייתה בהפקדה של ביצוע המצאותיו בידי טכנאים מיומנים.

המגבלה השלישית - החירשות - כאבה כנראה מאוד לאדיסון הוא אמנם טען שהדבר עוזר לו להתרכז וחוסך ממנו רעשים שמסיחים את דעתו, אולם ההמצאה שהוא אהב יותר מכל אלף המצאותיו היה הפונוגרף.

את ההמצאה החביבה עליו מכולן, הפונוגרף הוא מימש ב-1877, והציג אותה לציבור כשהוא מדקלם בו, בקולי קולות, את השיר "Mary had a little lamb". ההמצאה המפורסמת והחשובה ביותר של אדיסון הייתה הנורה החשמלית. בשנת 1882 הוא הקים את תחנת הכוח החשמלי הראשון בעולם בעיר ניו-יורק.

אדיסון עבד קשה כל ימיו, הוא הזניח את משפחתו ואת ילדיו ולא היה לו זמן ליצירת קשרים חברתיים. הוא הרוויח, והפסיד, הון עתק על המצאותיו וניהל את ממלכתו ביד קשה, בדרכים עקלקלות. האיש שהגשים את "החלום; האמריקאי" היה יהיר, בוטה ומחוספס שניתן להעריץ אך קשה מאוד לחבב.

את כל חייו אדיסון הקדיש להמצאות ולשיפר המצאות יותר מאלף פטנטים רשומים על שמו. על ההמצאה האחרונה שלו הוא רשם זכויות יוצרים בהיותו בן 83, שנה לפני מותו. ימים אחדים לאחר מותו, כל האורות בארה"ב עומעמו לדקה לזיכרו של הממציא הגדול.


 


.


 
 
Thomas Alva Edison
1847- 1931
  


 


 
 
 
 .
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©