עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
 
בנג'מיו פרנקלין ניצב במוקד של שינויים מהפכנים שהתחוללו במישור המדיני, המדעי, הטכנולוגי והפוליטי של תקופתו.

הוא נולד בינואר 1706 במשפחה ברוכת -17
- ילדים בבוסטון. אביו היה בעל מלאכה, שהתפרנס מייצור סבון ונרות. בנג'מין הילד למד שנתיים בבית-ספר יסודי אבל נאלץ לעזוב את לימודיו כדי לעזור בפרנסת המשפחה. בגיל 12 הוא החל לעבוד כשולייה בבית הדפוס של אחיו.

הוא סגר, בכוחות עצמו, על הפערים הגדולים בהשכלתו, הרבה  לקרוא, שיפר את הבעתו ובגיל 15 החל אף להכניס לעיתון שאחיו ייסד , בסתר ובעילום שם, כתבות משלו. השבועון של אחיו New England Courant הזמין את קוראיו לשלוח מכתבים למערכת. בנג'מין ניצל את הפירצה והחל לשלוח כתבות סאטיריות חתומות "Silence Dogood" שזכו לפופולריות רבה בקרב הקוראים.

כאשר אחיו גילה את תעלולי בנג'מין הוא העניש אותו ביד קשה. מספר חודשים לאחר מכן העיתון הסתכסך עם השלטונות ונאסר לפירסום. כדי לעקוף את צו האיסור, ג'יימס העביר את הבעלות על העיתון לאחיו הצעיר. לאחר ריב קשה נוסף בין האחים, בנג'מין החליט לברוח מביתו. "ניצלתי את העובדה שאחי לא היה יכול ללכת למשטרה ולהסגיר את בריחתי. זאת הייתה השגיאה Errata הראשונה של חיי". כותב פרנקלין באוטוביוגרפיה שלו.

בשלוש השנים הבאות פרנקלין הצעיר שוטט בין ערי אנגליה החדשה, פילדלפיה, ניו יורק והגיע עד ללונדון. רעב, חסר פרוטה, הוא פוגש חברים, הבטחות שווא, את הנערה שלימים אשתו, עבודות מזדמנות וניסיון חיים רב.

בגיל 20 הוא חזר והתיישב בפילדלפיה. הוא הקים בית דפוס משלו, התחתן עם אהובת ליבו וצירף למשפחתו את ויליאם, בנו מחוץ לנשואים שאת אימו איש לא הכיר. לזוג נולדו שני ילדים, בן שנפטר בילדותו ובת - שרה - שהאריכה ימים.

הוא הוציא לאור את העיתון Pennsylvania Gazette שנחשב לאחד הטובים במושבות ואת Poor Richard's Almanacs שהודפס אחת לשנה, במשך 25 שנים. האלמנך של ריצ'רד המסכן זכה לפופולריות רבה במושבות, הפך לספר הנקרא ביותר לאחר התנ"ך והכניס רווח נאה מאוד לבעליו. פרנקלין היה איש עסקים ממולח והתבסס היטיב מבחינה כלכלית משותפויות בבתי דפוס רבים ומהשקעות בניכסי דלא ניידי.

פרנקלין מונה למנהל משרד הדואר של פילדלפיה ולאחר מכן למנהל הכללי של כל רשת הדואר של המושבות, תפקידים שהוא מילא במשך עשרות שנים. היות ואל משרדי הדואר זרמו כל החדשות והידיעות הם הפכו למוקדי כוח והשפעה ורוב העיתונים הראשונים שהחלו לצאת באירופה נוצרו בהם. את זכר הדואר כעריסת העיתונות אנו מוצאים עד היום בשמות ה-post של עיתונים רבים.

בעל משפחה ונכסים, פרנקלין התחיל פרק חדש בחייו שהוקדש לפעילות קהילתית. הוא וקבוצה של אנשי עסקים אמידים הקימו את "חוג סינר העור". שם החוג נבחר על-מנת להביע את רצונם של חבריו לייצג את הפועל, את העובד הפשוט. חברי החוג נפגשו אחת לשבוע ודנו בנושאים של הגות, אומנות, תרבות ובדרכים לתרום לקהילה. הם הקימו את ספריית ההשאלה הראשונה הפתוחה לכל, משמר אזרחי, תחנה לכיבוי שריפות, בית חולים, חברת ביטוח נגד שריפות ואת American Philosophical Society; חברה לקידום ולעידוד הדיאלוג המדעי והאינטלקטואלי. ביוזמתו של פרנקלין הוקמה אקדמיה שהתתפתחה, ברבות הימים, לאוניברסיטה של פילדלפיה.

בצד היותו איש עסקים ממולח, דיפלומט מבריק ועיתונאי שנון, עיקר דאגתו של פרנקלין הייתה תמיד נתונה לטובת העם הפשוט. הוא המציא תנור חימום שהפיק חום יותר מכל קודמיו, כליא ברק, משקפיים דו-מוקדיים ויזם את רעיון שעון הקיץ.

ב-1740 חברי "חוג סינר העור" קיבלו מכונה חשמלית לספרייה של פילדלפיה מאחד הכתבים בעיתונו של פרנקלין. בימים אלה החשמל היה תגלית חדשה ומאתגרת ופרנקלין, בהתלהבות שמאפיינת אותו, החל לערוך ניסויים במהות החשמלית של הברק. מחקריו והמצאותיו התפרסמו בכל אירופה והביאו לו תהילה של חוקר, ממציא ואיש מדע.

לקראת שנות החמישים של המאה, פרנקלין פנה לקריירה של דיפלומט ונשלח לייצג באנגליה מושבות אחדות מ"העולם החדש" . בימים אלה פרנקלין ראה בעצמו ג'נטלמן בריטי נאמן ולונדון הייתה עיר מושכת, עם תיאטרון, חיי תרבות, הוגי דעות ושיח שנון. בשנות שהותו בעיר, לאחר שהוא ראה את השחיתות ששררה בחוגי המלוכה והפוליטיקה, חלה תפנית בעמדותיו. פרנקלין התחיל להרהר ברעיון איחוד המושבות וניתוקן מ"העולם הישן".

הקשרים בין האימפריה הבריטית לבין מושבותיה בצפון אמריקה הלכו והשתבשו. "חוק הבולים" שחייב את המושבות להדביק בולי הכנסה על כל עיתון ומסמך רשמי עורר התנגדות חריפה בקרב הציבור. קבוצות מחאה אלימות תקפו את גובי המיסים של האימפריה. פרנקלין התנגד לכאורה להטלת המס, אולם כאשר נודע שהוא רכש בולים עבור עיתוניו, היינו השלים עם תשלום המס, זעם המתגדים פנה נגד ואיים על שלום משפחתו. לאחר שפרנקלין הגביר את מאמציו לייצוג המאבק במיסוי בפני בית הנבחרים הבריטי, המוניטין שלו בבית שוקם.

התנגדות אזרחי העולם החדש לאימפריה הלכה והחריפה. המתח הגיע לשיאים חדשים ב"טבח בוסטון" במהלכו מתיישבים צעירים הפגינו נגד חיילים בריטיים  ואלה פתחו באש והרגו 5 מהם, ובמחאה של "מסיבת התה של בוסטון" שבה מפגינים מקרב בני המושבות השליכו לים מאות ארגזים של תה מיובא מאנגליה.

הקרע בין פרנקלין לבין הבריטים חל בעקבות פרשת מכתבי האצ'ינסון. בשנת 1772 הגיע לידי פרנקלין ממקור אנונימי צרור מכתבים שנשלחו לממשלה הבריטית מתומס האצ'ינסון, המושל מטעם המלך על מסצ'וסטס. במכתבים, המושל מפציר בממונים עליו לשלוח חילות נוספים כדי ללחום במורדי בוסטון. לאחר שהם הבטיחו לשמור את הדבר בסוד, פרנקלין הראה את תוכן המכתבים לידידיו מבוסטון. ההבטחה הופרה והמכתבים פורסמו בעיתון Boston Gazette. אזרחי בוסטון הזועמים אילצו את האצ'ינסון להימלט מעירם לאנגליה. השלטון הבריטי ציווה לחקור ולאסור את המדליף. כאשר פרנקליו שמע ששלושה אנשים חפים מפשע נאסרו, הוא הסגיר את עצמו. בתחילת שנת 1773 הוא ננזף בפומבי ומאוחר יותר הוא חזר לאמריקה.

הימים הם ימי המהפכה האמריקאית שהולידה את היפרדותן של שלוש עשרה מושבות בצפון אמריקה מהאימפריה הבריטית ובהקמת ארצות הברית של אמריקה.

הקרבות פרצו ב-1775 בלקסינגטון ובקונקורד. ג'ורג' וושינגטון מונה למפקד העליון של הכוחות האמריקאים.

בשובו של פרנקלין לקליפורניה הוא נבחר להיות חבר ב-Continental Congress, הממשלה הזמנית שהוקמה באמריקה. כשנה לאחר מכן הוא וארבעה חברים נוספים החלו לנסח את הטיוטה של הכרזת העצמאות.

...שהרי כל בני האדם נבראו שווים ובוראם העניק להם זכויות מסוימות שאי אפשר לשלול מהם: ביניהן חיים, חירות וחתירה אחר האושר. כדי להבטיח זכויות אלה מוקמות בקרב בני האדם ממשלות השואבות את סמכויותיהן הצודקות מהסכמתם של הנשלטים ובכל פעם שצורת ממשל כלשהי הופכת הרסנית ביחס לזכויות אלה, על העם לשנותה או לבטלה ולהקים ממשלה חדשה שיסודותיה מושתתים על עקרונות והיא מארגנת את סמכויותיה כך שבעיני העם היא המתאימה ביותר להגשמת ביטחונה. מתוך הכרזת העצמאות 4 ביולי 1776

התקופה הדיפלומטית המפוארת ביותר של פרנקלין החלה כאשר הוא נשלח מטעם הקונגרס האמריקאי לגייס עזרה כלכלית וצבאית בצרפת. כאיש שגילם את המאבק לחירות בעולם החדש, פרנקלין הפך עד מהרה לדמות נערצת, לגיבור לאומי של צרפת.

צבא וושינגטון נחל כישלון אחר כישלון עד נקודת המפנה, ניצחון מזהיר בקרב סרגוטה ספרינג הצרפתים הצטרפו לעזרת צבא המושבות והבריטים הובסו סופית ונכנעו ביורקטאון ב-1781 חוזה השלום נחתם ב-1783. ג'ורג' השלישי הכיר בעצמאות המושבות באמריקה.

הפעילות הציבורית של פרנקלין נמשכה עד שנותיו האחרונות. פועלו האחרון של האיש המופלא הזה הוקדש למאבק בעבדות ולהגנה על זכויות ילידי המקום. לקראת סוף ימיו הוא כתב את האותוביוגרפיה שלו: זיכרונות מהחיים הפרטיים של בנימין פרנקלין, נכתב על-ידו ומיועד לבנו.
.

Benjamin Franklin
1706-1790 
 
  

 
 

 


 
 
 
 .
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©