עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
 
חומרי הנפץ שאלפרד נובל -ממציא הדינמיט- יצר כל ימי חייו הביאו לו הון עתק. באחד הניסויים -כמו ברבים אחרים - אירעה התפוצצות ואחדים מהחוקרים, ביניהם אחיו של נובל נהרגו. העיתונאי שכיסה אתה האירוע חשב בטעות שנובל הוא שנהרג בפיצוץ וכתב לזיכרו דברי הספד:Le marchand de la mort est mort סוחר המוות מת.

Dr. Alfred Nobel, who became rich by finding ways to kill more people faster"
".than ever before, died yesterday

נובל נחרד למקרא ההספד והחליט לתרום את רוב הונו לקרן שהכנסותיה יוענקו, אחת לשנה, לאנשים
שהעלו את התרומה החשובה ביותר לאנושות.

הפרס יחולק לחמישה אנשים - מפרט נובל בצוואתו - שלושה מתחומי המדע -פיזיקה, כימיה, רפואה - רביעי מתחום הספרות והחמישי עבור זה שמימש את הפעולה הטובה ביותר לאחווה בין העמים, לביטול או לצמצום ההתחמשות הצבאית ולקידום השלום.

זיכרו של האיש עטוף בהילה של שוחר שלום תמים שכוונותיו הטובות הובילו - בניגוד לרצונו- לגיהינום. הביוגרפים שלו חוזרים ומדגישים שנובל , פציפיסט שאהב לכתוב שירה, הועיד את חומרי הנפץ שלו בעיקר למטרות שלום ונחרד כאשר הוא נוכח לדעת שהם הפכו לאמצעי לחימה והרג. נובל גילה ענין רב בסוגיות חברתיות, בנושא השלום ודגל בהשקפות שהיו מתקדמות מאוד בתקופתו. הוא לא ראה - כך מספרים - כל סתירה בין פועלו לבין דעותיו  והאמין שהיוצר אינו אחראי למה שייעשה בהמצאתו.

נובל מעלה, להצדקת פועלו, גם את נימוק ההרתעה. הוא שאף לייצר חומרים ומכונות בעלי השפעה הרסנית כל כך שיהפכו את המלחמה לבלתי אפשרית. "בתי החרושת שלי לדינמיט ישימו קץל מלחמות מהר יותר מדיוני הועידות שלכם. ביום בו שני חילות יוכלו להכחיד זה את זה בשנייה, כל העמים התרבותיים ייסוגו באימה ויפרקו את צבאם".

אלפרד נובל מתאר את עצמו כמתבודד, אדם עצוב " על אף היותי מיזנטרופ, אני נדיב ביותר, חסרים לי ברגים אחדים ולמרות זאת אני סופר-אידיאליסט שמעכל פילוסופיה ביעילות רבה יותר מאוכל".

אינשטיין, פציפיסט מושבע, שידע היטיב מהן חרטה ו"אחריות היוצרים" ממעורבותו ביצירת הפצצה האטומית לא הצטרף למתכחשים וקרא, בסגנונו הבוטה והגלוי "אלפרד נובל המציא חומר נפץ בעל עוצמה שלא הייתה ידועה עד אז - אמצעי יעיל ביותר להרס. כדי לכפר על "תרומה" זו וכדי לטהר את מצפונו הוא ייסד את הפרס שלו לקידום השלום".

אלפרד נובל נולד בשבדיה, למשפחה של תעשייני נשק. אביו היה חלוץ ביצירת חומרי נפץ וסיפק מוקשים לצבא של הצאר הרוסי במהלך מלחמת קרים. מצליח מאוד בעסקיו, האב בעביר את משפחתו לסנט פטרסבורג והעניק לבניו חינוך ממדרגה ראשונה - מורים פרטיים לשפות, למדעי הטבע ולספרות.
האב רצה שבניו ימשיכו בדרכו, אולם אלפרד היה נער מופנם, חולמני שהעדיף לקרוא שירה וספרות יפה לכן הוא נשלח לפריס, להתמחות בהנדסה כימית.

במעבדה הכימית בפריס נובל פגש צעיר איטלקי שהמציא שנים אחדות לפני כן את הניטרוגליצרין. עצמתו של הניטרוגליצרין עלתה פי כמה וכמה על כוח הנפץ של אבק השריפה אולם הוא לא היה ניתן לריסון ולכן מסוכן מדי לשימוש. אילוף הניטרוגליצרין הפך למפעלו הראשון של אלפרד נובל.

עם סיום מלחמת קרים, תעשיית הנשק המשפחתית המשגשגת פשטה את הרגל אך ניסויו של אלפרד הלכו והשתפרו ובשנת 1863הוא רשם זכויות יוצרים על חומר נפץ חדש "blasting oil" שלאחר שיכלול נוסף הפך ב-1868 לדינמיט. כדי לפוצץ את הדינמיט נובל המציא נפץ שאפשר היה להצית באמצעות פתיל. שנה לאחר מכן ה - Royal Swedish Academy of Sciences העניק פרס יוקרתי לאלפרד ולאביו על "המצאה בעלת ערך מעשי חשוב לאנושות." הדינמיט ומכונות חדשות שפותחו בתקופה זו הוזילו באורח דרמטי את העלות של עבודות בניין וקידוח מנהרות.

נובל יצר אימפריה תעשייתית חובקת עולם, הקים יותר מ-90 בתי חרושת בעשרות ארצות. הוא עבד על המצאות נוספות כמו גומי סינתטי, משי ועור מלאכותיים וכד'.

ניהול ממלכתו גזלה את כל זמנו ונובל לא מצא פנאי  לבנות מערכת יחסים חברתית או אישית. כאשר הוא רצה להקים לעצמו בית הוא נתן מודעה בעיתון "ג'נטלמן מבוגר, אמיד ומשכיל מחפש גברת בוגרת, דוברת שפות רבות כמזכירה ומנהלת משק בית". המועמדת המתאימה ביותר למשרה הייתה Bertha Kinsky, רוזנת אוסטרית. לאחר תקופה קצרה של עבודה, היא חזרה והתחתנה באוסטריה. השניים נשארו בקשרי ידידות והתכתבו במשך שנים רבות. לימים הרוזנת הפכה לדמות מובילה בתנועה לשלום התפרסמה בזכות ספרה "Lay Down Your Arms" וזכתה ב-1905 בפרס נובל לשלום.

בערוב ימיו נובל רכש את המפעל למתכות Bofors בשבדיה ועיצב אותו לייצור של תותחים ותעשייה כימית מודרנית.הפרטים הביוגרפיים לקוחים  מאתר
Nobelprize.org


.

Alfred Bernhard Nobel
1833 - 1896 
 
  


 


 
 
 
 .
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©