עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

חייו של טסלה, "הפטרון הקדוש של החשמל המודרני", "האיש שהמציא את המאה ה-20", מצטיירים כטריפ פסיכודלי רצוף שיאי הצלחה מגלומניים, נפילות מתח, משברים ובדידות קודרת.

טסלה נולד בחצות הלילה בעיצומה של סופת ברקים קייצית בכפר קטן בקרואטיה. המיילדת של הכפר קבעה "זה יהיה ילד של הסופה". "ילד של האור" תיקנה אותה אמו של טסלה. אביו, כומר בכנסייה האורטודוקסית -סרבית היה אדם אדוק ומשכיל ואמו אישה אנלפביתית "גאונית, מחוננת באינטואיציה מופלאה" שטסלה ראה בה את ההשראה לכושר ההמצאה שלו. מאביו הוא ירש את כוחו העיוני ומאמו את חשיבתו המעשית ואת כושר הזיכרון הכביר שלו.

בילדותו, טסלה סבל מהבזקי אור מסנוורים מלווים בהזיות של חזיונות שהפכו מקור רעיוני להמצאותיו.

במהלך כל חייו טסלה עסק בחשמל, במגנטיות; ובניסיונות נואשים לשמור על שפיותו. אכול פוביות - חרדה מפני לכלוך וחיידקים, הסיפרה שלוש, עגילי פנינים, ועוד שורה ארוכה של סכנות מדומות -טסלה ניהל אורח חיים אקצנטרי, ראוותני גדוש בטקסים כפייתיים  מביכים. הוא עבד 20 שעות ביממה, יהיר, מסוגר, פרט לידידו האחד, הסופר מרק טווין, הוא לא יצר קשרים חברתיים או אינטימיים עם הסובבים.

בעקבות משברים שפקדו אותו - כמו מותה של אמו הנערצת - טסלה לקה פעמים רבות בהתמוטטות עצבים אך בצדה של השבריריות הוא גילה גם כושר התאוששות מופלא ולאחר תקופת הבראה קצרה הוא היה חוזר לחייו הסוערים.

טסלה אהב להרשים ולהציג את להטוטי המצאותיו בפני קהל של ידוענים. הוא היה עורך הרצאות ראווה במהלכן היה
מחשמל את עצמו, מאיר את האולם בלהבות ובהבזקים צבעוניים ומפגין תעתועים של הכוח החדש - החשמל.

לאחר סיום לימודיו - הנדסת חשמל - ותקופת התמחות בהונגריה ובצרפת טסלה הגיע לארה"ב, כשכל רכושו התמצה במכתב המלצה ממנהל העבודה שלו אל תומס אדיסון "אני מכיר שני אנשים דגולים, האחד הוא אתה והשני הוא האיש הצעיר הזה." אדיסון קיבל את טסלה לעבודה במפעלו, תחילה כמהנדס חשמל פשוט אך לאחר שהממציא החל לפתור בעיות סבוכות הוא העלה אותו בדרגה, הבטיח לו מענק כספי גדול ומינה אותו לתכנן מחדש את מנועי המפעל. אדיסון היה איש ארצי, לא שלט ברזי המתמטיקה ולא הבין את רעיונותיו המהפכנים של טסלה. כאשר טסלה העלה בפניו את הרעיון להחליף את מנוע הזרם הישיר בהמצאתו, מנוע זרם החילופין, אדיסון מצא ש"הרעיון מענין אך לא מעשי". לאחר שרעיונותיו נדחו והמענק שהובטח לו נתגלה כבדיה, טסלה עזב בכעס את חברתו של אדיסון.

לאחר שנים אחדות של עבודה כממציא עצמאי, טסלה הצטרך לחברת Westinghouse שבה ניתנה לו האפשרות לממש את מנוע זרם החילופין.

בשנים אלה פרצה "מלחמת הזרמים" המפורסמת בין הזרם הישיר של אדיסון שיטת אספקת החשמל הסטנדרטית של ארה"ב לבין זרם החילופין של Westinghouse וטסלה.אדיסון יצא במסע תעמולה רחב שבו הוא תיאר בהגזמה פרועה את סכנות הזרם החדש שמחשמל למוות את אלה שבאים אתו במגע. אגב כך, על אף שהוא התנגד לעונש מוות הוא המציא את הכיסא החשמלי.

הפרס למנצח במאבק הזרמים יהיה ההארה של היריד העולמי לזכר 400 שנים לגילוי אמריקה -
התערוכה הקולומביאנית שעמדה להתקיים ב-1893 בצ'יקגו. המנוע של טסלה זכה - כמובן - בהארה של היריד המפואר, האחרון של המאה ה-19.

כאשר שיטת הזרם החלופי זכתה במכרז של הקמת המפעל ההידרואלקטרי הראשון של ארה"ב במפלי הניאגרה, טסלה התפרסם, התעשר והחל לנהל חיים ראוותנים ובזבזנים. אדיסון, ארצי ומעשי, העביר את מפעלו לזרם חילופי.

ב-1891 טסלה קיבל אזרחות אמריקאית. זאת הייתה התקופה הפורה ביותר בחייו של הממציא. כמו באותה סופת קיץ לילית, מוחו של טסלה הבזיק, בזה אחר זה, תגליות מהפכניות ששינו ללא הכר את פני המדע והטכנולוגיה: הוא הגה את רעיון מנוע זרם החילופין ופתח בכך את עידן המאור החשמלי. הוא היה חלוץ הטכנולוגיה של הרדיו, הציע את רעיון איתור אובייקטים באמצעות גלי רדיו והניח את היסוד למכ"ם ול-MRI והמצאות רבות אחרות.

שאיפת חייו הגדולה ביותר של טסלה הייתה להעביר אנרגיה חשמלית, ללא חוטים, לכל העולם. החלום החל לרקום עור וגידים כאשר בנקאי, טייקון אמריקאי הסכים לממן את בניית מגדל
Wardenclyffe שנועד להוות מוקד לשידור אלחוטי של הכוח החשמלי.

"כאשר המגדל יושלם איש עסקים מניו-יורק יוכל להכתיב הוראות שיופיעו מיד במשרדו בלונדון או בכל מקום אחר בעולם. הוא יוכל לחייג משולחנו לכל מנוי טלפון על כדור הארץ ללא כל שינוי בציוד שעומד לרשותו היום. מכשיר זול, בגודל של שעון יד, יאפשר לבעליו לשמוע בכל מקום, בים וביבשה, מוזיקה, דבריו של מנהיג פוליטי, איש מדע, דרשה של כומר המושמעים מכל מקום, מכל מרחק. באותה דרך כל תמונה, אות, ציור או דפוס יוכלו לעבור ממקום למקום..." The Future of the Wireless Art" Tesla"

ההעברה החופשית של הכוח החשמלי לא עלתה יפה עם השקפת עולמו של המיליארדר שמימן את בניית המגדל המשדר והוא ניצל קשיים טכניים מינוריים שהתעוררו כדי למשוך את תמיכתו הכספית במיזם. כאשר טסלה ניכשל בגיוס כספים להשלמתו, המגדל נבזז והושחת, המיזם הגרנדיוזי התמוטט. העיתונות חגגה וכינתה את נפילת המגדל "Tesla's million-dollar folly".

"זה לא חלום, זה מעשה מדעי פשוט של הנדסת חשמל, עולם עיוור, מוג לב, וספקן!  האנושות טרם הבשילה לקבל רעיון נוקב חדשני של הממציא. אך מי יודע? אלי מוטב שבעולם העכשיווי שלנו תגלית מהפכנית - במקום לזכות בסייועובטיפוח - תעוכב ותבוטל באיבה בשל שיקולים אנוכיים, בורות, טיפשות ונוקשות. שתותקף ותדוכא, שתעבור דרך מבחנים מרים ומצוקה, דרך הסיכסוכים של התועלת המסחרית. כך היה בעבר כאשר הרעיונות הגדולים התקבלו בלעג, בגינוי, בהתנגדות ובדיכוי - רק כדי להגיח ולהתממש - מחושלות מהמאבק - חזקות ומנצחות." Wardenclyffe - A Forfeited Dream

בעת קריסת חלום Wardenclyffe המעבדה של טסלה עלתה באש שכילתה את הציוד, התרשימים והתיעוד של תגליותיו. המכה הכפולה מוטטה את טסלה ששקע בדיכאון עמוק.

טסלה היה איש עסקים גרוע ביותר. בשל עודף ביטחון בזכאותו, הוא הזניח את רישום זכויות היוצרים על המצאת הרדיו. מרקוני, מעשי יותר וזריז ממנו, זכה באבהות על ההמצאה. למרבה העלבון, על אף שהמצאתו נבנתה על 17 פטנטים של טסלה, מרקוני זכה גם בפרס נובל על המצאת הרדיו. טסלה לחם לקבלת זכויות היוצרים אך לשווא, למרקוני היו קשרים טובים עם אנשים בעלי השפעה - כמו אדיסון - שהכריעו את הכף לטובתו. רק לאחר מותו של טסלה החליט בית-המשפט - כאשר פרץ סכסוך בין חברת מרקוני לממשלת ארה"ב - לתקן את המעוות ולהחזיר לו את זכויות היוצרים על המצאת הרדיו.

בשנת 1912 התפתח דיון פומבי בדבר המועמדים האפשריים לפרס נובל ושמו של טסלה עלה כאחד המדענים הראויים להיבחר. מכיוון שהמועמד השני היה יריבו - אדיסון - טסלה, למרות שעמד על סף פשיטת רגל, דחה בבוז את הרעיון

טסלה היה ממציא גאוני ואדם מורכב, רדוף פחדים, סודי ואקסהיביציוניסט, מסתגר וראוותני. הוא אהב וידע - לדעת רבים - להקסים את אנשי החברה הגבוהה, להרשים את הקהילייה המדעית. הוא העריץ את אמו וסבר שבעתיד הנשים ישלטו בעולם אך מעולם לא התחתן ולמרות המעריצות הרבות שחגו סביבו הוא לא יצר קשר רומנטי אתן. הוא חי בבתי מלון והטריף את דעתם של עובדי המקום בהרגליו הכפייתיים, באיסורים המוזרים שהינחו את חיי היום-יום שלו.

טסלה המגלומן סגד לעצמו וחשב שהוא האיש שיחשוף את סודות הטבע. הוא חקר כוחות חדשים שמסוגלים לשנות את החיים עלי אדמות. הוא לא שיתף אף אחד במחקריו, לא פירסם את ממצאיו והעדיף לשמור את פרטי עבודותיו בזיכרונו. בודד, אלמוני, חסר פרוטה, הוא מת בשנתו מהתקף לב, בבית מלון בניו-יורק.

.

Nikola Tesla
1856 - 1943


 
 
  

 
 

 


 
 
 
 .
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©