עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
 
על אף שאמיתות מתמטיות מסוגים שונים הועלו מאז ימי הקדם של מצריים ובבל, רק כאשר הפילוסופים הגדולים של יוון, תלס ממילטוס ופיתגורס מסמוס החלו להחדיר את רעיון ההוכחה המתמטית הונחה אבן הפינה היציבה הראשונה להבנה המתמטית ולמדע עצמו.
Roger Penrose

המחשבה הפילוסופית היוונית נולדה בעיר מילטוס על חוף הים האגאי. מילטוס הייתה עיר נמל משגשגת ועשירה שהייתה במוקד של המפגש בין תרבות יוון, מצריים ומסופוטמיה וגבלה בממלכה עתירת הזהב של לידיה.

האסכולה המילטית קמה בזכות שלושה אנשים תלס, ידידו אנכסימנדר ותלמידו אנכסימדס.הפילוסופים הפרה-סוקרטים זכו להערכה גדולה מבני דורם בעיקר בשל יכולתם לפתור בעיות מעשיות כמו ניווט אוניות בלילה, הובלת הצבא אל מעבר לנהר, חישוב המרחק של ספינה מהחוף וקביעה של מועדי עונות השנה.

במאה השישית לפנה"ס העולם ובני האדם נבראו ונוהלו על-ידי חבורה של אלים מאונשים, גחמנים, מסוכסכים ונקמנים.

האלים - כך מספרת המיתולוגיה היוונית - השתעממו... ולכן הם החליטו למלא את הארץ במיני חיות ואנשים. הם הטילו על שני טיטנים Prometheus ו-Epimetheus לצייד את היצורים החיים בסגולות קיום. פרומתיאוס - במחשבה תחילה - נעתר לתחנוני אחיו - אפימתוס - במחשבה שנייה -להרשות לו לבצע את המשימה. לאחר כישלונו - הצפוי מראש - של אפימתוס, פרומתיאוס נחלץ להצלת בני- האדם. הוא התגנב למקדשים של אתנה, אלת החכמה, והפייסטוס, אל האש והאומנויות וגנב מהם את ידע האש ואת ה-Tekhne, חכמת האומנויות. זאוס, בכיר האלים לא נשאר חייב. כדי להעניש את האנשים הוא יצר את האישה הראשונה -פנדורה - ושלח אותה אליהם עם קופסה סגורה מיסתורית.

פנדורה לא הצליחה להתגבר על סקרנותה, פתחה את הקופסה ושיחררה את כל כוחות הייסורים והרשע. פרומתיאוס נקשר לצוק ועיט ענק מבתר, כל יום מחדש, את הכבד שלו.

המוצא היחיד מאימת הקוסמוס המשתולל, מחוסר האונים כקורבנות של הסכסוכים בין שליטי האולימפוס היה... פיוס האלים.

הפילוסופים של הטבע לקחו על עצמם את האתגר להסביר את העולם באמצעות איסוף שיטתי של עובדות שניתנות להוכחה. תרומתם המכרעת לחשיבה המדעית הייתה שאת תופעות הטבע הסובב יש להסביר במונחים של חומר וחוקים הגיוניים שמשפיעים עליו ולא כגחמה שרירותית של תושבי האולימפוס.

תלס טען שהשמש אינה המרכבה של אפולו כי אם גוש ענק של אש, ומכיוון שהארץ צפה על פני מים, רעידות האדמה לא נגרמות מזעמו של פוסידון - אל הים - כי בשל טלטולים - שסיבתם טרם ידועה - במצע זה של המים. אנכסימנדר העלה את הרעיון שהברקים נוצרים משום שהרוח קורעת את העננים ולא בגלל התפרצות הכעסים של זאוס

לדעתו של אנכסימנדר, בני האדם לא נוצרו משום שהאלים השתעממו כי אם באו בדרך התמרה מבעל חיים כלשהו שחי כנראה במים. בשל מגבלות הילדות הממושכת, בני האדם לא היו מסוגלים לשרוד מבראשית עד ההווה. רעיונות אלה של הפילוסוף נחשבים לתיאוריה הקדומה ביותר של הבררה הטבעית והראשונה מבין "השערת קוף המים" שעלו במחצית השנייה של המאה העשרים.

הגדולה של הפילוסופים ממילטוס הייתה גם בכך שהם ניהלו דיון פתוח לכל, שקוף, סובלני לביקורת ולחלוקי דעות. שלושתם הסכימו שבעולם המשתנה, הלא מובן, יש לבנות את הבנת היקום על דבר אחד קבוע, בלתי משתנה. תלס בחר ב"הכל מים", אנכסימנס באוויר

המילטיים לא הותירו עדות כתובה מקורית משלהם וידיעותנו עליהם באות מכתבים של הוגים והיסטוריונים שבאו אחריהם.

תלס, כמו הוגים יוונים רבים, ערך מסעות למידה רבים. מבבל הוא הביא את ידע האסטרונומיה, מהממלכה הפיניקית את סודות הניווט בים, ממצריים את תורת הגיאומטריה. בשל תבונתו הרבה תלס זכה להערצה של בני עמו והוא עמד בראש "שבעת חכמי יוון".

הרודוטוס ההיסטוריון מספר על אירוע מופלא שקשור בתלס. בימים ההם התנהלה מלחמה שנמשכה כבר חמש שנים בין חילות לידיה לבין חילות מדי.  בשנה השישית, באחד הקרבות "היום הפך לפתע ללילה". תלס ממילטוס חזה מראש את המאורע והזהיר מפניו את אנשי איון. ליקוי החמה הטיל אימה נוראה כל כך על הלוחמים שהם מיד כרתו ברית שלום.

תלס אמנם למד אסטרונומיה בבבל אך המומחים של היום  מטילים ספק ביכולתו לנבא את מועד ליקוי החמה. יותר מהקיף ידיעותיו של תלס, מענינת העובדה בדבר הכוח הכביר של האירוע השמימי שהצליח להפסיק איבה שנמשכה שנים רבות כל כך.

תלס מעולם לא נשא אישה. בנעוריו, כאשר אמו לחצה עליו להתחתן הוא נהג לומר לה שהוא עדיין צעיר מדי. מאוחר יותר הוא טען שהוא כבר זקן מדי. כאשר הוא נשאל מדוע אין לו ילדים תשובתו הייתה "משום שאני אוהב ילדים!" מספרים עליו שערב אחד הוא היה שקוע כל כך בצפייה בכוכבים עד שנפל לבאר שלרגליו. משרתת שעברה במקום העירה לו"איך תוכל לדעת מה קורה בשמיים אם אתה לא יודע מה נמצא לרגליך?"

על קברו היה חרוט "כאן בקבר הצר הזה שוכב תלס הגדול שתהילת החכמה שלו מגיעה עד השמיים".


.

Thales of Miletos
624 BC- 546 BC


 
 
  

 
 

 


 
 
 
 .
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©