עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי

.

Education is the best provision for the journey to old age.

הקנאות הדתית של הכנסייה הקתולית התעלמה או כלאה מאחורי סורגים את המסורת הקלאסית של הידע. יצירותיהם של הפילוסופים הקדומים - ובראשם תורת אריסטו נשמרו הודות לנאורותם של מרכזי למידה איסלמים ששגשגו כאשר תרבות אירופה דוכאה בחשכת ימי הביניים. ספרד תחת השלטון המוסלמי הייתה מוקד לפריחה תרבותית והספרייה של קורדובה הכילה יותר ספרים מכל שאר ספריות אירופה גם יחד.

בשנת 1169 החל המלומד Ibn-Rushd בקורדובה לתרגם ולפרש את כתבי אריסטו. הוא עמל במשך 26 שנים בתרגום הגותו לערבית וללטינית, בהצלת המורשת המפוארת של הפילוסופיה העתיקה.

אריסטו, מגדולי הפילוסופים של יוון העתיקה נולד בעיר סטגיארה למשפחה אריסטוקרטית. בהיותו בן 17, לאחר מות הוריו, הוא עבר לאתונה, הצטרף לאקדמיה של אפלטון ולמד ולימד בה במשך 20 שנה. בשנת 343 לפנה"ס, הוא הוזמן על-ידי מלך מוקדון כדי לשמש מורה לבנו אלכסנדר, לימים אלכסנדר הגדול, מבכירי המצביאים והמדינאים של העת העתיקה. לאחר שהשלים את חינוכו של אלכסנדר, שב אריסטו לאתונה והקים את ה-Lyceum מרכז למחקר ולהוראה. בתקופה זו של חייו הוא כתב את רוב יצירותיו שנשמרו הודות לרישומי תלמידיו והתפרסמו בזכות הוגי דעות כמו תומאס אקווינטס, איבן ראשד והרמב"ם.

תמונת היקום האריסטוטלית שלטה ללא עוררין במשך 1800 שנים.אריסטו מכונה בפי רבים "הפילוסוף של השכל הישר" משום שתורתו תואמת להפליא את "מראה העיניים", מצטיינת בפשטות, בהרמוניה וביופי רב. החוקרים אינם תוהים כיצד נשתמרה תורה שגויה זו במשך זמן כה רב כי אם מה הביא להטלת ספק בשיטה שהלמה יפה כל כך את הניסיון החושי היומיומי, את המסורת ואת תפיסת העולם של הדוגמה הדתית.

תמונת העולם של אריסטו לכידה וכל מרכיב בה קשור קשר הדוק למכלול אריסטו אימץ את התיאוריה. של Anaximines of Miletus לפיה הכל מורכב מארבעה אלמנטים: אדמה, מים, אש ואוויר. גרמי השמיים -הוסיף אריסטו - עשויים מאלמנט חמישי ה"אתר". לכל גוף, מעצם טבעו, תנועה משלו והיא יכולה להתחולל רק בידי כוח חיצוני. הארץ כדיסקית שצפה על מים הוחלפה בארץ ככדור משום שזוהי הצורה המתמטית המושלמת ביותר.

הקוסמוס של אריסטו מחולק לשניים - השמיים וספירות הכוכבים שבהם והעולם שמתחת לגלגל הירח. ברקיע מתגשמות צורות גיאומטריות מושלמות הכוכבים שתולים על פני ספירות בדולח שחגות סביב כדור הארץ. השמיים הם החלק הטהור והשינוי היחיד שחל בהם הוא התנועה המעגלית הנצחית שלהם. העולם שמתחת לגלגל הרקיע נתון לשינויים, לתמורות מחזוריות של צמיחה וכיליון. הקוסמוס הזה היה קיים מאז ומעולם והוא יתקיים לנצח

אריסטו בנה מערכת פורמלית של לוגיקה וקבע מושגים המאחדים את ענפי ההגות העיקריים של תקופתו פיזיקה, ביולוגיה, מטאפיזיקה, פוליטיקה. אריסטו לא רק למד כל תחום מידע - אנטומיה, אסטרונומיה, אמבריולוגיה, גיאוגרפיה, גיאולוגיה, כלכלה, מטאורולוגיה, פיזיקה, זואולוגיה הוא תרם רבות בכתביו על אתיקה, אסתטיקה, שלטון, פוליטיקה, פסיכולוגיה, רטוריקה, חינוך ותיאולוגיה. הוא היה ה-polymath האבסולוטי, אנציקלופדיה של כל המידע שהיה קיים בימיו.
.


Aristotle
384 BC - 322 BC


 
 
  

 
 

 


 
 .
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©