עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
Sarah Williams,The Old Astronomer to His Pupil.

הלווין על שם האבל
Hubble Space Telescope של נאס"א שוגר לחלל באפריל 1999. טלסקופ החלל הוא מצפה כוכבים שמקיף את כדור הארץ אחת ל-97 דקות בגובה 575 קילומטרים מעל פני האדמה.

מצפה הכוכבים האבל, שנע הרחק מעל האטמוספירה המעוותת של כדור הארץ, שולח לנו תמונות מהממות ביופין ממערכת השמש ומגלקסיות רחוקות ומידע שמחולל מהפיכה בהבנתנו את היקום.

גודל היקום, מהותם ומיקומם של הגלקסיות והערפיליות הספירליות היוו מקור למחלוקת מרה בקהיליית האסטרונומים. כדי ליישב את המחלוקת ה-National Academy of Sciences יזמה בשנת 1920 דיון פומבי שהתפרסם בכינוי ה-Great Debate.

המאבק הדרמטי התנהל בין שני אסטרונומים אמריקאים Heber Curtis ו-Harlow Shapley קרטיס טען שאנדרומדה ושאר הערפיליות הן "איי יקום" נפרדים שנמצאים רחוק מחוץ לשביל החלב. שפליי גרס שהיקום בנוי מגלקסיה גדולה אחת, שאנדרומדה והערפיליות האחרות מהוות חלק משביל החלב. לדבריו, הנבולות הספירליות אינן גלקסיות כי אם עננים של גז. באשר למקומו של השמש, קרטיס מיקם אותה קרוב למרכז הגלקסיה, הקטנה, שלנו. לדעתו  של שפליי, השמש שלנו נמצאית רחור ממרכז הגלקסייה האחת - שביל החלב.

הויכוח הגדול הסתיים ללא הכרעה ורבים סברו שסוגיית גודל היקום ומיקום הערפיליות לא תיפתר לעולם.

בשנת 1924 מצוייד בטלסקופ הגדול ביותר בזמנו Edwin Hubble האסטרונום האמריקאי חישב את המרחק עד הגלקסיות הספירליות השכנות. המרחק - שני מיליון שנות אור - היה מדהים כל כך עד ש"כל שביל החלב שבו אנו חיים התכווץ לפתע בדימיון האסטרונומי לגרגר זעיר בים כביר, חשוך של ריקנות".

בשנת 1929 האבל פירסם את התגלית שנחשבת לאחת המהפכות האינטלקטואליות הגדולות של המאה ה-20. במהלך קיטלוג המרחקים והתצפיות בקווי הספקטרום של הגלקסיות האבל מצא ש:

רוב הגלקסיות מוסטות לאדום, היינו מתרחקות מאתנו.
גודל ההיסט לאדום של הגלקסיה אינו מקרי אלא עומד ביחס ישיר למרחקה מאתנו. 
ככל שהגלקסיה רחוקה יותר מאתנו כך גדולה מהירות  התרחקותה מאתנו.
המרחקים  בין הגלקסיות הולכים וגדלים עם הזמן.
היקום מתפשט

מאז היותו בן 8, כאשר סבו נתן לו מתנה טלסקופ קטן, אדווין האבל חלם להיות אסטרונום. הוא היה אתלט מחונן והתברך בכשרים אינטלקטואליים מעולים והצטיין הן על ספסל הלימודים והן על מגרש הספורט.

לאחר מלחמת העולם הראשונה, במהלכה עלה לדרגת רב סרן הוא חזר לאסטרונומיה והצטרף למצפה הכוכבים ב-Mount Wilson ועבד בו עד סוף ימי חייו.

תגליותיו הביאו לו תהילה רבה וקרבת המצפה ללוס אנג'לס הפכה את האבל למוקד חברתי מבוקש על ידי שחקני ומפורסמי הוליווד.

במשך שנים רבות האבל נאבק להעניק לאסטרונומיה מעמד מכובד ולכלול אסטרונומים בין מקבלי פרס נובל לפיזיקה. ועדת הענקת הפרס נעתרה לבקשתו ואף החליטה לזכות אותו בפרס המיוחל.

האבל לא זכה לשמוע על נצחונו והכבוד הגדול שהוענק לו. הוא לקה בשבץ מוחי ונפטר בהיותו בן 63.
.

Edwin Hubble
1889 - 1953


 
 
  

 
 

 


 
 
 
 .
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©