עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
 
חללית קפלר של נאס"א שוגרה לחלל בסוף שנת 2008 למסע של 4 שנים במסלול סביב השמש במטרה לאתר כוכבי לכת בגודל של כדור הארץ שיכולים להכיל מים, היינו חיים.

ילדותו וחייו האישיים של קפלר הין אומללים כל כך שאין זה מפתיע שכל חייו הוא העדיף להסתכל למעלה, על הכוכבים. תרומתו הכבירה לקוסמולוגיה מעוררת כבוד אך הדרך שהוא עבר כדי להגיע אליה, הנחישות והאומץ להתנער מכבלים של דוגמות, מהיקבעות לאמונות טפלות, היכולת "להתעורר מחלום" ולשבור מוסכמות, מרשימות אף יותר.

הוא נולד בעיירה קטנה בשוואביה, בדרום-מערב גרמניה, ליד היער השחור. הוא בא לעולם טרם זמנו, פג, חולני, למשפחה עניה וחסרת השכלה שנוהלה על-ידי מפות וחישובים אסטרולוגיים. קפלר אינו
מחמיא בתיאורה. אביו, שכיר חרב, אדם מרושע, נוקשה, שוחר ריב ומדון שנועד לסוף מר. נוגה ומאדים הגבירו את הצדדים האפלים באישיותו.

כאשר אביו לא מצא עוד מלחמות שרצו בו, ולאחר שהפונדק שהוא פתח פשט את הרגל, הוא נטש את משפחתו ונעלם לתמיד. בהורוסקופ המשפחתי הוא מתאר את אמו כקטנה, רזה, רעה, רכלנית וחמת מזג. היא הייתה מלקטת צמחים ומכינה מהם שיקויים בעלי השפעה מגית. אמו גודלה על ידי דודתה שנשרפה באשמת היותה מכשפה. בערוב ימיה, גם אמו נכלאה באשמת מעשי כשפים ורק התערבותו של קפלר הציל אותה מגורל דומה.

בהיותו בן 6 קפלר חזה בהופעת כוכב השביט הגדול של שנת 1577. בעוד כולם ראו בשביט סימן מבשר אסון, הוא הוקסם והתלהב ממנו. הוא הופנה ללימודי כמורה לוטרנית. באוניברסיטת טוביגן הוא למד לטינית, יוונית, עברית, פילוסופיה יוונית ומתמטיקה והתוודע לרעיונות החדשנים של קופרניקוס.

קפלר היה נוצרי -לותרני- אדוק מאוד שראה בעבודתו הגשמה של חובתו להבין את פועלו של האל. אם האדם נברא בצלם, סבר קפלר, הוא מצווה ומסוגל להבין את העולם של הבורא. הוא רצה לקבל הסמכה לכמורה הלותרנית אך בשל סיכסוכים בין הפלגים הלותרנים השונים הדבר נמנע ממנו וקפלר - בן 23 - נאלץ לקבל משרה של הוראת מתמטיקה ואסטרונומיה בעיר גרץ. בתקופה זו, בשנת 1596 הוא פרסם את עבודתו Mysterium Cosmographicum כתב הגנה לשיטה הקוסמולוגית של קופרניקוס. שנה לאחר מכן, בשל לחצים של הכנסייה הקתולית וסירובו להמיר את דתו לקתוליות הוא גורש מגרץ וקיבל את הזמנתו של טיכו הקוסמולוג הנודע להצטרף אליו כעוזרו בפראג.

לאחר מותו הפתאומי של טיכו, קפלר מונה במקומו למתמטיקאי של האימפריה, ועם המחויבות לסיים את מלאכתו, ירש את כל תצפיותיו. עשר השנים הבאות הן הפוריות ביןתר בחייו המקצועיים של קפלר.

בשנת 1604 קפלר חזה במותו המרהיב של כוכב, הסופרנובה האחרונה שנצפתה בשביל החלב. הוא חקר את האירוע ביסודיות כזאת שהכוכב נקרא על שמו. שרידי הסופרנובה, שבשעת התפוצצותה האפילה באורה על המאדים, עדיין נחקרים על-ידי מצפי הכוכבים של סוכנות החלל האמריקאית.

קפלר התערב עם ידידיו שחישוב מסלולו של מאדים יקח לו שמונה ימים. זה לקח לו שמונה שנים.הוא אסף את תצפיותיו המדויקות של טיכו, אלפי רישומים וחישובים משלו וכאשר השווה את הנתונים עם הנוסחה של אליפסה הכל התבהר. "זה היה כאילו התעוררתי מחלום" כותב קפלר. המסלול של מאדים הוא אליפסה.

ב- 1609 הוא פירסם את ספרו Astronomia Nova אסטרונומיה חדשה שבו הוא מביא את תגליותיו המכונות היום שני החוקים הראשונים של תנועת הפלנטות של קפלר. ב-1619 יצא לאור ספרו Harmonices Mundi ובו החוק השלישי של קפלר.

החוק הראשון - כוכב לכת סובב את השמש במסלול אליפטי כשהשמש מצויה באחד ממוקדיו.
החוק השני - קו המתוח בין כוכב הלכת לשמש מכסה תוך תנועתו שטחים שווים תוך פרקי זמן שווים.
החוק השלישי - זמן המחזור של כל כוכבי הלכת סביב השמש בריבוע פרופורציוני למחצית הציר הראשי של האליפסה בחזקה שלישית

קפלר התנתק בהדרגה מרעיונות ימי-הביניים. אם בעבר הוא האמין שהפלנטות נעות משום שהן חיות משום שיש להן נשמה, באחד ממכתביו הוא כותב: מטרתי להוכיח שהמכונה השמימית אינה סוג של ישות אלוהית חיה כי אם מעין מנגנון של שעון וכשם שכל התנועה של השעון נגרמת בזכות משקולת פשוטה כך גם גרמי השמיים נעים הודות לכוח מגנטי, גשמי פשוט. ואני; יכול להראות כיצד הכוחות הפיזיקלים המחוללים את התנועה יכולים לקבל ביטוי גיאומטרי ומספרי.

קפלר ייחס - בטעות - את הכוח שמניע את תנועת הפלנטות למגנטיות ונתן הסבר הגיוני לצורה האליפטית של התנועה הזאת . ניוטון תיקן את המעוות והעמיד את מקור התנועה וצורתה על כוח הכבידה.

את פרסומו, תאריו ומעמדו הרם קפלר לא רכש בשל עבודתו המדעית כי אם בזכות היעוץ האסטרולוגי שהעניק לקיסר רודולף השני ולנכבדי העיר.

בשנת 1612 הלותרנים גורשו מפראג וקפלר עבר עם משפחתו ללינץ. קפלר גילה גמישות רבה בחשיבתו בהעלאת היפותיזות ונטישתן כאשר הן לא הלמו את עובדות תצפיותיו. לא כך באמונתו. בלב לבו של הסיכסוך בין הדתות השונות והפלגים של הלותרניות, הוא סירב להתפשר ולסטות מאמונתו. נאמנות זו עלתה לו במחיר כבד. הוא גורש מעיר לעיר, מארץ לארץ ולבסוף אפילו הכנסיה הלותרנית הטילה עליו חרם וכל מאמציו ומעמדו הרם לא הואילו לבטל את הנידוי הכואב.

חייו הפרטיים של קפלר היו רצופי משברים. כבדות ראייה, מוגבלות תנועתית בידיים, מחלות רבות שפקדו אותו הגבילו את כושר העבודה שלו. נשואיו הראשונים היו אומללים למדי ורוב ילדיו נפטרו בילדותם המוקדמת.

הישגיו המדעיים של קפלר "אבי המכניקה השמימית" חתמו 1500 שנים של תעתועי שמי תלמי ואריסטו ופתחו עידן חדש בהיסטוריה של המדע.

הוא כתב 80 ספרים, ביניהם את "החלום" על טיסה דמיונית לירח שנחשב לאחד מסיפורי המדע הבדיוני הראשונים.

.

Johannes Kepler
1571 - 1630


 
 
  


 


 
 
 
 .
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©