עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
 
Georges Lemaitre כומר קתולי ומדען דגול נשאל פעמים רבות כיצד הוא מתמודד עם הקונפליקט שקיים מאז ומעולם בין דת למדע. תשובתו הייתה שדיעותיו אינן חשובות או מעניינות בגלל שהוא כומר קתולי או מדען דגול כי אם משום שהוא שניהם גם יחד.

למטר, מתמטיקאי וכומר קתולי בלגי העלה, בשנת 1930 את השערת "היום ללא אתמול", את התרחיש של ראשית היווצרות היקום. על בסיס תורת היחסות הכללית של איינשטיין וממצאי האבל על התפשטות היקום, הכומר הקתולי -שנחשב לאבי תורת המפץ הגדול- הציע השערה לפיה היקום נולד מפיצוץ של "אטום קדמון". תורתו כללה שלושה שלבים בתולדות היקום. השלב הראשון הוא אותו פיצוץ אדיר שהתרחש "ביום שלא היה לו אתמול" ונמשך במשך מיליארדים של שנים. בשלב השני חלה התייצבות, נוצר שיווי משקל בין ההדף הראשוני לבין כוח הכבידה והחלו להיווצר הכוכבים. השלב השלישי החל לפני שני מיליארד שנים כאשר כוחות ההתפשטות גברו על כוח הכבידה והיקום החל שוב להתרחב.

תורת המפץ הגדול התקבלה בספקנות רבה על-ידי קהיליית המדענים. איינשטיין שטרם השלים עם רעיון היקום המתנפח פסק על עבודתו של למטר "החישובים שלך נכונים אך הפיזיקה שלך איומה".

חסידי היקום הסטטי יצאו נגד התיאוריה החדשה ואחד מהם , הפיזיקאי Fred Hoyle כינה אותה בלעג בראיון שנתן ל- Theory "Big Bang" BBC. על אף טיעוניו הנמרצים של הויל שהוא התכוון לתת דימוי ציורי בלבד, הכינוי נצמד והפך לשם הרשמי של האירוע.

בכנס פיזיקאים שהתקיים שנים אחדות לאחר פרסום תיאוריית המפץ הגדול, בתום הרצאתו של למטר, איינשטיין קם ממקומו, מחא כפיים וכינה את דברי למטר "ההסבר היפה והמספק ביותר לבריאה ששמעתי מימי"

עדויות עובדתיות למפץ הגדול - תגלית שיירי קרינת הרקע הקוסמית בשנת 1963, פיזור הקווזרים והגלקסיות הצעירות ותצפיות הלווין  
COBE של השנים האחרונות מחדשות את הדיון - ומעלות לבטים מדעיים חדשים - על אירוע ה-big bang.

למטר עשה חיל בשני מסלולי חייו, בכמורה הוענק לו תואר מונסנייר וכמתמטיקאי זכה להישגים מדעיים ולתארי הוקרה רבים. לפני מותו הוא הספיק להתבשר על תגלית קיום קרינת הרקע הקוסמית המאשרת את "היום ללא אתמול".
.

Georges Lemaitre
1894 - 1966


 
   

 

 

   


.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©