עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

צאצא של שושלת מלומדים, מקס פלנק היה מופת של החשיבה הקלאסית, האבטיפוס של תקופתו ותרבותו. הוא האמין שהיעד הסופי של המדע הוא בנייה של תמונת עולם אחידה המבוססת על חוקים מוחלטים וכלל עולמיים. הוא היה משוכנע שהחוקים האלה קיימים ומשקפים את המנגנון הפנימי של הטבע, מציאות אובייקטיבית מנותקת מהחשיבה, מהרצונות ומהתשוקה האנושית.

מהפכן בעל-כורחו, פלנק הופתע כאשר התברר לו שתגליתו שמה קץ לעידן הפיזיקה הקלאסית ופרצה את הדרך לפיזיקה המודרנית.

לפני שנת 1900 האור נחשב לגל אלקטרומגנטי רציף. בחוקרו את מאפייני קרינת גוף שחור, פלנק מצא - על יסוד חישובים מתמטיים טהורים - שהאור נפלט במנות בדידות - שהוא כינה quanta, קוונטים מהמילה "כמות" ביוונית.

במהלך פיתוח תורת הקוונטים פלנק גילה קבוע אוניברסלי h שנקרא על שמו "קבוע פלנק" ומהווה מרכיב בסיסי בתורת הקוונטים.

תגליותיו של פלנק פתחו עידן חדש בפיזיקה, זיכו אותו בתואר אבי תורת הקוונטים ובשנת 1918 בפרס נובל לפיזיקה.

כמדען ראשי ב-"קהילת הפיזיקאים הגרמנית" פלנק היה הראשון שקרא - במסגרת "ביקורת עמיתים" - את מאמריו של פקיד זוטר ממשרד רישום הפטנטים - אלפרד איינשטיין - זיהה את חשיבותם והמליץ לעורך Annalen der Physik לפרסם אותם. בנוסף לתרומתו לתורת הקוונטים לזכותו של פלנק זוקפים גם את גילויו של איינשטיין. בין השניים נרקמה ידידות אמיצה וארוכת שנים.

עם עליית הנאצים לשלטון, פלנק הקשיש היה עד לגירושם ולהשפלתם של המדענים היהודים ולהגירה ההמונית של מתנגדי השלטון החדש. כמו הייזנברג, כך גם פלנק בחר להישאר בגרמניה בתירוץ המפוקפק של ההכרח ל-"persevere and continue working" עד יעבור זעם ויחול שינוי במצב הפוליטי. מחברי הביוגרפיה של פלנק חלוקים ביניהם על התנהגותו בשנים אפלות אלה. הוא, כך מספרים, פנה להיטלר וביקש ממנו למתן את רדיפת המדענים היהודים. כאשר היטלר התעלם מפנייתו הוא עזב, כאות מחאה את משרתו הרמה כנשיא Kaiser Wilhelm Institute "אוקספורד הגרמנית", הגוף המדעי החשוב בגרמיה. גירסה אחרת טוענת שפלנק לא התפטר כאקט של מחאה אלא נדרש, בסתר, על ידי השלטון החדש, לא לחדש את מינויו.לאחר המלחמה המוסד נקרא על שמו Max Planck Institute והוא הוצב שוב בראשו.

לעומת הצלחתו ושגשוגו של פלנק כמדען, חייו הפרטיים היו רצופי משברים. אשתו הראשונה ושלושה מבין ילדיו נפטרו בנעוריהם. אחד משני בניו שנותרו הוצא להורג בידי הגסטפו באשמת הניסיון הכושל של קשירת הקשר לרציחתו של היטלר. בימים האחרונים של המלחמה ביתו של פלנק הופצץ ונהרס עד היסוד.
.


Max Planck
1858 - 1947


 
 
  

 
 

      .
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©