עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.+ פרקי המסע


 


 
.

האלים השתעממו... - מספר אייסכילוס, המחזאי היווני בן המאה החמישית לפנה"ס ביצירתו "פרומתיאוס הכבול" - ולכן הם החליטו למלא את הארץ במיני חיות ואנשים. הם הטילו על שני אחים, Prometheus ו-Epimetheus לצייד את היצורים החיים בסגולות קיום.

אפימתיאוס, האח הכסיל שלא הייתה לו "ראיית הנולד" העניק את כל הסגולות הטובות לבעלי החיים. הוא נתן להם פרווה כדי לגונן עליהם מפגעי הטבע, טפרים לצייד ולמאבק באויביהם, חושים מחודדים לאיתור סכנה ולמציאת מזון. לאחדים הוא העניק יכולת תעופה, לאחדים מהירות תנועה ולאחדים הסוואה מושלמת.

את האנשים הוא השאיר לסוף משום שהוא רצה להפוך אותם ליצורים המוצלחים ביותר. רק כאשר הוא זימן אותם אליו גילה אפימתיאוס - כשמו, נעדר תכנון מראש - שכל התכונות אזלו והאנשים נותרו ערומים וחסרי הגנות.

נבוך ומבוהל הוא הזעיק את אחיו החכם - פרומתיאוס -"במחשבה תחילה" וביקש את עזרתו. פרומתיאוס רקם מזימה ערמומית, התגנב באישון לילה למקדש של אתנה, אלת החכמה והפייסטוס, אל האש וגנב מהם את ה-Tekhne, חכמת האומנויות ואת ידע האש.

בזכות סגולת ה-Tekhne בני האדם ידעו לבנות בתים "שפונים אל השמש", לחשב את "הזריחה והשקיעה של הכוכבים", הם רכשו את כוח חכמת המספרים ואת היכולת לצרף אותיות כדי "לשמור כל דבר בזיכרון", הם ידעו לחצות ימים, לרקוח תרופות למחלות, לחצוב מתכות יקרות ממעמקי האדמה, ולהשמיע המכלול של כל נושא מוצפן במילה קצרה אחת...

השליטה באומנויות העניקה לאנשים עדיפות שגברה על כל סגולות הקיום שניתנו לבעלי החיים. זאוס, בכיר האלים לא נשאר חייב. כדי להעניש את האנשים הוא יצר את פנדורהושלח אותה אליהם עם קופסה שהכילה את כל הרוע והמכאובים ופרומתיאוס נכבל לצוק ונידון לייסורי נצח.

הטעות של פרומתיאוס
אייסכילוס מייחס את ענישת פרומתיאוס לחטא הגניבה ולהצלת בני האדם שזיאוס חפץ בהשמדתם. אפלטון ראה זאת אחרת.

בדיאלוג Protagoras, דו-שיח שמתנהל בין סוקרטס לפרותגורס, פילוסוף סופיסטי בעל שם, אגדת פרומתיאוס מקבלת הארה שונה. פרומתיאוס לא נענש משום שהוא הציל את האנושות אלא משום שהוא גנב והעניק לבני האדם את ידע האומנויות, את הכישורים שהם זקוקים להם בחיי יום-יום אך לא את החלק המכריע שמשלים אותו את ה-civic wisdom. השליטה הטכנולוגית, ללא תבונה אזרחית, פירושה אסון. ללא civic wisdom בני האדם מהווים סכנה לעצמם, ליצורים אחרים ולכדור הארץ

אגדת פרומתיאוס היא מהמסופרות ביותר באלפיים וחמש מאות השנים האחרונות. רבים רואים במתנת פרומתיאוס את האמצעי לשחרורו של האדם משיעבודו לאיתני הטבע ולגחמת האלים. הסיפור מסמל את נצחון התרבות והקדמה ואת עליונות האדם על הפלנטה.

ידע הטכנולוגיה, טוענים שוללי מתנת פרומתיאוס, אמנם איפשר את הישרדות האדם, אולם המיומנות לא הייתה מלווה בתבונה טכנולוגית וכך הגולם קם על יוצרו.

הטכנולוגיה חדלה להיות כלי המשרת את קיום האדם, רמסה את הביוספירה והפכה אותה לטכנוספירה - לסביבת חיים רעילה שמעצבת את האנשים שלכודים בה.

;מאמצעי, הטכנולוגיה הפכה לדרך חיים, וכדברי אלול
J. Ellul נביא הזעם שלה "גם אם נאמין בה וגם אם לא נאמין בה, גם אם נחשוב שהיא טובה וגם אם נחשוב שהיא רעה, הטכנולוגיה ממשיכה בדרכה ועושה את מה שהיא תמיד עשתה - משעבדת את אנושיותנו".הטיעון שהטכנולוגיה היא מה שאנשים עושים ממנה שוב אינו תקף, אומרים הטכנופובים, משום שהיא השתלטה עלינו ומשנה את הערכים, את הקשרים החברתיים ואת הישות הנפשית שלנו.

הלם העתיד
"הזרם הגואה של השינויים אינו פוגע רק במערכות התעשייה ובאומות, זהו כוח ממשי שחודר לחיינו הפרטיים, כופה עלינו תפקידים חברתיים חדשים ומאיים עלינו בחולי רוחני מביך, שניתן לכנותו הלם העתיד... אלווין טופלר "הלם העתיד" 1970

הטרנס-הומניסט Eliezer
Yudkowsky ממפה את הטכנוספירה לפי "רמת הלם העתיד" שבני האדם חווים בה.

מדד הלם העתיד בוחן את הרמה של הטכנולוגיה שהאדם מעפיל אליה מבלי לחוות זעזוע, חרדה או התלהבות עיוורת, מבלי להפגין את הלם העתיד. ההשתייכות לרמה טכנולוגית כלשהי אינה תלויה במידה בה האדם מאמין בהצעותיה כי אם במידת הנינוחות שהוא חש בה.

רמה שלילית 2 - רוב האנשים שחיים בעולם השלישי, בארצות מתפתחות מורגלים לרמה טכנולוגית ששלטה לפני מאה, מאתיים שנה. בהיעדר אמצעי תקשורת זמינים, מקורות המידע אינם מגיעים אל האנשים. אחוז גבוה של האוכלוסייה הזאת עדיין אנלפביתי

רמה שלילית 1 - רוב האנשים שחיים בארצות מתפתחות, באזורים כפריים, חקלאיים, אינם חשופים לטכנולוגיה המודרנית העכשווית. הרמה הטכנולוגית שבה הם נמצאים כוללת כלי רכב, רדיו ועיתונים. האוכלוסייה הזאת - בעיקר הצעירים שבה - מזדמנים לערים הסמוכות שנמצאות ברמה טכנולוגית גבוהה יותר. הם נוטים לאמץ, בהדרגה את רמת ה-0 אך מזדעזים לנוכח התכנים הטכנולוגיים של רמה 1 ומגלים מבוכה וחרדה מול הטכנולוגיה של רמה 2.

רמת The legendary average person - 0 האיש הממוצע האגדי, כפי שיודקובסקי מכנה אותו, מרגיש נוח עם הטכנולוגיה של חיי היום-יום אך אינו מתקרב לחזיונות על גבול העתידנות.

רמה 1 - אנשי הרמה הזאת חצו בצעד זהיר את הגבול המפריד בין הטכנולוגיה של ההווה לבין ההבטחות העתידניות. טכנופילים, מדענים, מחפשי-חידושים, אנשי היי-טק, קוראים של Wired magazine, "הלם העתיד" ואלה המקווים שהטכנולוגיה תאפשר להם לחיות עד גיל 100

רמה 2 - חיי נצח, מסעות ביו כוכבים, הינדוס גנטי, עם הרמה הזאת מיודדים חובבי המדע הבדיוני.

רמה 3 - נאנוטכנולוגיה, רובוטים שווי-אדם, הגברת האינטליגנציה, החלפה מלאה של הישות הגופנית, מסעות בין-גלקטיות, חיי נצח, טרנס-הומניזם. הרמה מאוכלסת על-ידי קומץ הוגים סוריאליסטים

רמה 4 - הרמה הטכנולוגית האולטימטיבית, דוחה, מקוממת ומפחידה את רוב האנשים. ייחודיות, מכונות שעולות על היכולת האינטלקטואלית של האדם, Jupiter Brains, posthumanity ,Alpha-Point computing, החלפה מלאה של החיים כפי שהם היום בספירות רוחניות, מופשטות ורבות עוצמה.


.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©