עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
 • Alperovitz Gar The Decision to Use the Atomic Bomb New York: Alfred A. Knopf 1995
"אחד הלקחים שאנו למדים מהירושימה הוא עד כמה קטנה הייתה אותה קבוצה של אנשים שנטלה את ההחלטות הרות הגורל על עתיד האנושות. זה מעורר את השאלות הבסיסיות ביותר על העתיד לבוא. כיצד אנו מארגנים קבלת החלטות בדמוקרטיה שבה האפשרות להשמיד את הפלנטה נתונה בידי אדם אחד?" אלפרוביץ גר בראיון לרגל 50 שנה להפצצת הירושימה The Fire Still Burns

בניגוד לקביעת השלטונות ולדעה הרווחת בציבור, גר אלפרוביץ - היסטוריון וכלכלן פוליטי - סבור שהפצצת הערים היפניות לא הייתה הכרחית. מעצבי המדיניות האמריקאית ידעו שהבטחת שלומו של השליט היפני והכרזת המלחמה של רוסיה על יפן היו מביאים אותה לכניעה עוד לפני תום ההכנות לאותה פלישה עקובה מדם שאת אבידותיה הנשק הגרעיני נועד למנוע. "אני מאמין שיש ראיות מוצקות - אם כי לא מוחלטות - שהמנהיגות האמריקאית בחרה בהפצצה הגרעינית כדי להרשים את הרוסים ולהפסיק את המלחמה לפני שהצבא האדום ירחיק לכת בפלישתו למנצ'וריה"
 • Bernstein Jeremy Oppenheimer Portrait of an Enigma Ivan R. Dee 2005
פיזיקאי וביוגרף של פיזיקאים ברנשטיין משרטט - באמצעות אנקדוטות מחמיאות מחיי אופנהיימר - את דיוקנו של אבי פצצת האטום. כמו רבים ממקורביו ותלמידיו של אופנהיימר, ברנשטיין נכבש בקסמו של האיש ומסונוור על-ידי ההערצה שהוא רוכש לו הוא "מחמיץ את החידה"
 • Kai Bird Sherwin Martin J.American Prometheus: The Triumph and Tragedy of Robert Oppenheimer Knopf 2006
עשרים וחמש שנות מחקר הוקדשו לביוגרפיה טרגית וקודרת זו שמתארת כיצד הפרומתיאוס האמריקאי, הנציג המפואר של פסגת מדעי הפיזיקה של המאה העשרים, הזדהם על-ידי ממשל תאב שלטון שכל מעייניו נתונים לניצול ציני של מוצריו. מילדותו ברובע אמיד של מנהאטן דרך השנים בברקלאי, הניצוח על ממלכת לוס אלמוס ועד לנפילה המשפילה והקעתו כאיום ביטחוני בהיסטריה האנטי-קומוניסטית שלאחר המלחמה אופנהיימר מוצג בספר כמעצב - אך גם קורבן - של מנגנון הסמכות הכוחני.
 • Brown Andrew, The Neutron and the Bomb the first biography of Chadwick Oxford, 1997
חייו של הפיזיקאי צ'דוויק - מגלה הניוטרון - כשבוי מלחמה, במגדל השן של המדענים הבריטים ועד לנחיתה למציאות של לוס אלמוס, על רקע הסביבה האקדמית הבינלאומית .
 • Bacon Peter Hales Atomic Spaces: Living on the Manhattan Project University of Illinois
על-יסוד עשרות אלפי מסמכים שטרם נחקרו, היילס מעלה את ספורם של שלושת אתרי המפתח של מבצע מנהטן: Oak Ridge, Tennessee; Hanford, Washington; Los Alamos, New Mexico. הספר שמגולל את חיי היום-יום מאחורי חומות הסודיות הבטחונית זכה בפרסים יוקרתיים כמו פרס Hoover עבור העבודה הטובה ביותר של ההיסטוריה האמריקאית במאה העשרים ובפרס Parkman עבור הספר הטובביותר בהיסטוריה האמריקאית.
 • Cassidy David J.Robert Oppenheimer : And the American Century Pi Press 2004
פרופסור קסידי מאוניברסיטת הופסטרה בוחן את סוגיית הקשר בין מדע לבין מדיניות הממשל. הוא מתאר את עליית הפיזיקה התיאורטית בראשית המאה העשרים כניעתם של רבים מבין המדענים המובילים למערך הצבאי-תעשייתי שעל התועלת העתידית של המחקר הטהור העדיף את הרווחים המיידיים של המחקר השימושי. בניגוד להערצה שברנשטיין מפגין כלפי גיבור ספרו, קסידי לא חש כל אהדה - בלשון
המעטה - כלפי אופנהיימר.
 • Conant Jennet 109 East Palace : Robert Oppenheimer and the Secret City of Los Alamos Simon & Schuster 2006
נכדתו של ראש האדמיניסטרציה של פרוייקט מנהטן מתארת מנקודת המבט של האנשים שחיו בה את העיר הסודית של לוס אלמוס.
 • Frank Richard B  Downfall : The End of the Imperial Japanese Empire Penguin 1992
במרץ 1945 מאות מטוסי "B-29 "Superfortress הטילו קרוב לחצי מיליון פצצות תבערה על טוקיו. מאה אלף אנשים - רובם אזרחים - נהרגו בהפצצה שנועדה לפגוע במורל של היפנים ולזרז את כניעתם. במהלך החודשים הבאים כלכלת יפן קרסה והארץ עמדה על סף רעב. הספר מתאר את התפוררות האימפריה היפנית, את אחד הפרקים הקודרים של מלחמת העולם השנייה.
 • Goodchild Peter Edward Teller : The Real Dr. Strangelove, Harvard University Press 2004
אדוארד טלר, הפיזיקאי היהודי פליט הונגריה שנאבק כל חייו לזכות בתואר המפוקפק של אבי פצצת המימן היה בין הראשונים שפרס ה-ignobel - Ig Nobel "משפל המדרגה" בצרפתית -פרודיה על פרס נובל לשלום הוענק לו "בזכות מאמציו הבלתי נלאים לשנות את המשמעות של השלום כפי שאנחנו מכירים אותו." טלר, פיזיקאי מבריק ומיליטריסט בוטה גילה התלהבות בלתי נלאית לנשק משמיד עולמות ורגישות חולנית לביטויי עלבון וזילזול בפועלו ובמעמדו המדעי. ביוגרפיה של דמות טראגית, אדם זועם, monomaniac שעל אף היותו בעל חשיבה גאונית וייחודית היווה, לדעת רבים , סכנה לכל הדברים החשובים באמת.

 • Groves, Gen. Leslie, Now It Can Be Told :The Story of the Manhattan Project Harper 1983
כאשר Leslie Richard Groves - תת-אלוף בצבא ארה"ב - שמונה מטעם הצבא לנהל את מבצע מנהטן נשאל - שנים רבות לאחר המלחמה - מדוע הוא לא כותב - כמו רבים ממשתתפי המבצע - את זיכרונותיו תשובתו הייתה: "זה פשוט, משום שתמיד צדקתי. ואיש לא יאמין לי ואף אחד לא יסלח לי על כך". גרובס לא עמד בסירובו וכתב - בסגנון יבש וללא שמץ של ענווה - את תולדות המפעל המדהים במורכבותו ובהקיפו של ממוש הנשק הגרעיני הראשון.
 • Hersey John Hiroshima; Vintage; Reprint edition 1989
ג'ון הרשיי, כתב צבאי של ה-Time דיווח לעיתונו על ראיונות שהוא קיים עם ניצולים מיד לאחר הפצצת הירושימה. הכתבות אוגדו לספר שהפך למופת ונבחר על-ידי אוניברסיטת ניו-יורק לרפורטז'ה הטובה ביותר
שנכתבה במאה העשרים.
 • Jungk Robert Brighter than a Thousand Suns: A Personal History of the Atomic Scientists Harcourt Brace Jovanovich 1958
עיתונאי וסופר אוסטרי, ממוצא יהודי,ינגק מתאר, בספר הראשון שנכתב על מבצע מנהטן, את האנשים והאירועים משני צדי המתרס; של המלחמה. ינגק ראיין רבים ממשתתפי בניית הנשק הגרעיני אך בשל סמיכות הזמנים - ללא פרספקטיבה היסטורית ונגישות למסמכים סודיים - רבים מערערים על מידת הדיוק
של המתואר בספר.
 • Laurence W. L. Dawn Over Zero New York:Alfred A. Knopf, 1946
כתב צבאי של ה-New York Times, לורנס היה העיתונאי היחיד שקיבל היתר כניסה לאתרים הסודיים של מבצע מנהטן, חזה בניסוי הפצצה הגרעינית בטריניטי והורשה להצטרף למטוס הליווי של הפצצת נגסקי סיקור המלחמה זיכה את לורנס בפרס פוליצר.

 • McMillan Priscilla The Ruin of J. Robert Oppenheimer : and the Birth of the Modern Arms Race Viking 2006
פרופסורית להיסטוריה באוניברסיטת הרוורד, מקמילן מתארת בספרה את השנים של צייד המכשפות האנטי-קומוניסטי של מקרתי ואת משפטו של אופנהיימר שבמהלכו, מגיבור האומה, הפיזיקאי המהולל הפךלסיכון בטחוני. מקמילן מגלה אהדה גלויה לאופנהיימר ומאשימה את פקידות חיל האוויר, פוליטיקאים רדופי פרנויה אנטי-קומוניסטית ואת עמיתיו העוינים - ובמיוחד את אדוארד טלר - בהפלתו

 • Norris Robert S.Racing for the Bomb : General  Leslie R. Groves, the Manhattan Project's Indispensable Man Steerforth Press 2002
General Leslie "Dick" Groves אשף הארגון, הקים תוך שלוש שנים מערך בעל מורכבות שלא תיאמן תוך נטילת סיכונים כבירים וביטחון מוחלט בשיפוטו ובהחלטותיו.
 • Miller Merle and Spitzer Abe We Dropped the A-Bomb New York: Thomas Y. Crowell Company, 1946
ההיסטוריון מרל מילר, שטס במטוס הליווי של Enola Gay וחזה בהפצצת הירושימה, ואייב שפיצר, אחד מאנשי הצוות של המטוס שהטיל את הפצצה האטומית על נגסקי, משוחחים על ההכנות, ההפצצות, על התגובות המיידיות והרשמים המאוחרים יותר של המעורבים באירוע.
 • Rhodes Richard The Making of the Atomic Bomb Simon & Schuster 1995
ספר זה של ריצ'רד רודס, שבו הוא מתאר כיצד המוחות הגדולים ביותר של המאה הגו יצרו את כוח ההרס הנורא ביותר, זכה בפרס פוליצר, פרס National Book Award ובמענק Critics Circle National Book רודס מעלה את המקורות התיאורתיים של הפצצה הגרעינית, את בניית הדגם הראשוני, הניסוי בטריניטי, את האימון של צוותי המטוסים ואת הטלת הפצצות.

סופר, עיתונאי והיסטוריון, רודס מתאר בתובנה מעמיקה את מערכות היחסים הטעונות והמורכבות שהיו קיימות בין השחקנים הראשיים של הטרגדיה שהביאה ליצירה ולהפעלה של הנשק ההרסני.
 • Rose Paul Lawrence  Heisenberg and the Nazi Atomic Bomb Project, 1939-1945: A Study in German Culture University of California Press 2002
המחלוקת סביב פועלו של הייזנברג במהלך מלחמת העולם השנייה טרם שככה. לפי רוז, פרופסור להיסטוריה של אירופה וללימודי יהדות, הייזנברג לא מימש את הפצצה האטומית בגרמניה לא בשל נימוקים מוסריים -כטענתו - אלא משום שחישוביו היו מוטעים ולא איפשרו את בנייתה. כאשר, לאחר המלחמה, התבררה לו טעותו, הוא יצר את תדמית המדען המוסרי שהיה יכול, אך סירב, לבנות פצצה גרעינית למשטר הנאצי. לפי רוז, הייזנברג צידד ותמך, בצייתנות כנועה, בניצחון גרמניה.
 • Szasz Ferenc Morton The Day the Sun Rose Twice: The Story of the Trinity Site Nuclear Explosion, July 16, 1945 University of New Mexico Press 1995
סאס מעלה בספרו את קורות הפצצה ומתמקד בניסוי הנשק באתר טריניטי.

..

ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
ספרייה
Copyright ©
בית